مجوز دولت برای استاده از منابع وام ۹۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای تامین اقلام تجهیزات پزشکی و بهداشتی و امضای اسناد آن توسط وزارت بهداشت، صادر شد.

وام ۹۰ میلیون دلاری بانک جهانی به ایران کجا هزینه می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۵ دی ۱۴۰۰، به استناد اصل (۱۳۸) قانون اساسی و در اجرای بند (الف) تبصره (۳) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر صدور مجوز امضای اسناد مربوط به موافقتنامه وام دوم بانک جهانی برای مقابله با شیوع ویروس کوید ۱۹ و تامین مالی اقلام تجهیزات پزشکی و بهداشتی موافقت کرد.

بر این اساس، وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران مجازند تا نسبت به امضای اسناد مربوط به موافقتنامه وام ۹۰ میلیون دلاری (معادل ۷۶ میلیون و یکصد هزار یورو) بانک جهانی برای مقابله با شیوع ویروس کووید ۱۹ و تامین مالی اقلام و تجهیزات پزشکی و بهداشتی مورد نیاز کشور از محل اعتبار مزبور اقدام نمایند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است ضمن تعامل با سازمان بهداشت جهانی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده ای را برای رسیدگی به امور استفاده از این وام منصوب و متعاقباً نسبت به استفاده از وام مصوب اقدام نماید.

کرونا

این وزارتخانه همچنین موظف به ارایه گزارشات پیشرفت سه ماهه استفاده از وام یاد شده، اعم از گزارشات مالی و صورتحساب های مربوط، تدارکات و توزیع کالاهای تأمین مالی شده و سایر گزارشات درخواستی به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور است.

ایران از مدت ها قبل به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، درخواست وامی را به صندوق بین المللی پول ارائه کرده بود که با لابی چند مقام آمریکایی و اسرائیلی مشکلاتی جهت پرداخت آن ایجاد شده بود.

در روزهای اخیر، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از تصویب اعطای وام ۹۰ میلیون دلاری به ایران در بانک جهانی برای مقابله با بیماری کرونا با وجود مخالفت آمریکا و لابی رژیم صیهونیستی خبر داده بود.

فکری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان این مطلب افزود: بانک جهانی با نادیده گرفتن تلاش آمریکا و لابی صهیونیستی با اعطای وام به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران موافقت نمود.

وی با اشاره به اینکه این وام از پایین‌ترین نرخ سود در مقایسه با سایر فاینانس‌های بین المللی برخوردار است، اظهار داشت: تمامی نیازهای دارویی و تجهیزاتی وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی خریداری و به کشورمان تحویل می‌گردد و به این ترتیب مشکلات نقل و انتقال بانکی و تحریم‌ها در این خصوص بی اثر خواهد بود.

البته مصاحبه های انجام شده توسط یکی از مقامات بانک جهانی نشان می دهد که تمام منابع مالی وام، تهیه و پرداخت آن توسط سازمان جهانی مدیریت می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =