کسب و کار در ایران و جهان در گرو پیشرفت فناوری و اینترنت است و در آینده نزدیک به دلیل تغییرات فرهنگی، اقلیمی، سیاسی و فناوری، کسب و کارهایی موفق خواهند بود که پیش بینی صحیحی از اتفاقات آینده داشته باشند.

کسب و کار ما در سال ۲۰۳۰ چگونه است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، جهان با سرعت در حال تغییر است و شاید اگر در سال ۲۰۱۰ به شما اعلام می‌شد سرعت اینترنت به ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه خواهد رسد و یا تلفن همراه بدون هرگونه کابلی شارژ خواهد شد، باور آن برای شما امکان‌پذیر نبود.

علم با سرعت خیره‌کننده‌ای در حال حرکت است و همین امر ابزارهایی برای بهبود محیط کسب‌وکار در اختیار کارآفرینان قرار داده است.

فارغ از بهره‌گیری از ابزارهای جدید علمی، پیش‌بینی مسیر آینده در بهبود محیط کسب‌وکار بسیار تاثیرگذار است. به همین منظور در گزارش فعلی به دنبال بررسی جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی هستیم.

جهان در سال 2030

تصویر جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته یک میلیارد نفر از جمعیت جهان در ۲۰۳۰ میلادی سالمند خواهند بود و این خود بدین معنی بوده که کسب‌وکارهایی که به سالمندان و مراقبت‌های آنان مربوط می‌شود، درآمد قابل‌ملاحظه‌ای خواهند داشت.

از سوی دیگر در سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۱۰ میلیارد مشترک تلفن همراه در کره زمین وجود خواهند داشت که از این‌ بین ۶۰ درصد شهرنشین محسوب می‌شوند.

نکته جالب در پیش‌بینی‌های صورت‌ گرفته برای سال ۲۰۳۰ به دوقلوی دیجیتالی مربوط می‌شود. در واقع افراد قادر خواهند بود دو قلویِ دیجیتالی خود را ایجاد کنند. این دوقلوی دیجیتالی قادر به چت کردن و توییت زدن خواهد بود.

از طرفی، بیش از ۱۰۰ میلیارد شی هوشمند در جهان وجود خواهد داشت. مسئله‌ای جالب که از یک به تولیدات ابزارهای هوشمند مربوط می‌شود و از طرف دیگر زباله‌های این حوزه افزایش پیدا می‌کند و استارت‌آپی فعلی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند با رشد درآمدی بسیار بالا روبرو خواهند بود.

مسئله غذا، آب و انرژی همواره مهم‌ترین مسئله انسان بوده است. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ نیاز غذای بشر ۵۰ درصد افزایش پیدا کند. از سوی دیگر میزان آب و انرژی موردنیاز نیز ۴۰ و ۳۰ درصد رشد پیدا خواهد کرد.

در واقع کسب‌وکارهایی که به دنبال تولید محصولات غذایی به‌خصوص در حوزه محصولات ارگانیک بوده‌اند ارزش آنها افزایش چشمگیری داشت.

مسئله آب و انرژی نیز بسیار کلیدی بوده و بسیاری از نقاط جهان با بحران کم آبی و انرژی مواجه اند و شاید بتوان جنگ آینده را، جنگ بر سر آب و انرژی عنوان کرد.

از نظر تجارت جهانی هم پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که این شاخص تا سال ۲۰۳۰ سالانه ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

جهان در سال 2030

بر این اساس حجم تجارت خارجی نسبت به تولید ناخالص کل جهان از ۴۰ درصد به ۶۰ دصد افزایش می‌یابد.

همجنین در سال ۲۰۳۰ حدود ۷۵ درصد کل تولید ناخالص جهان معتلق به کشورهای در حال توسعه خواهد بود. از سوی دیگر یک چهارم تولید ناخالص کل جهان و یک سوم جمعیت کل جهان به چین و هند تعلق خواهند داشت.

چین به برترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد و روسیه و عربستان و ترکیه به‌ عنوان همسایگان ایران در رتبه‌های دهم، هجدهم و بیستم قرار خواهند گرفت.

به دلیل تغییرات تکنولوژیک بقای کسب‌وکارها به خطر افتاده و شاخص معروف S&P به ۵ سال کاهش خواهد یافت.

در عرصه مدیریت نیز تغییرات اساسی رخ خواهد داد. در واقع از آنجایی‌ که یک میلیارد زن به سطح قابل قبولی از تحصیلات و اعتماد به‌ نفس خواهند رسید، لذا تغییرات مدیریتی شدیدی رخ خواهد داد و جهان برای زنان عادلانه‌تر خواهد شد.

جهان در سال 2030

به دلیل تغییرات اقلیمی، زندگی بهتر و جهانی‌شدن مهاجرت‌های انبوه رخ خواهد داد و پیش‌بینی می‌شود بیش از یک میلیارد نفر از ۳۱ کشور جهان به سایر کشورها مهاجرت کنند. از سوی دیگر در برخی از کشورها نظیر چین، برزیل و هند روند مهاجرت معکوس اتفاق خواها افتاد.

نکته دیگری که به آن باید اشاره کرد که تقاضای نیروی کار در اروپا خواهد بود. قاره اروپا برای حفظ سطح جمعیتی خود مجبور خواهد بود سالانه میلیون مهاجر را جذب نماید.

در حوزه فناوری پیشرفت‌های بسیاری رخ خواهد داد به‌ گونه‌ای که لوازم‌خانگی به فرمان‌ها صوتی پاسخ خواهند داد، افراد معلول اشیا را جابه‌جا و به‌ راحتی رانندگی خواهند کرد.

ربات‌ها به سیارک‌های دیگر رفته و از پلاتینیم آنها را برداشت خواهند کرد. با کشاورزی سلولی مبتنی بر سلول‌های بنیادی، گوشت گاو، مرغ و ماهی تولید خواهد شد.

شهرها کاملاً هوشمند خواهند شد. در واقع سیستم‌های برق، فاضلاب، حمل‌ونقل، ترافیکی با بهره‌گیری از اینترنت اشیا کار خواهند کرد و گردش مالی حوزه اینترنت اشیا به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

جهان در سال 2030

هوش مصنوعی به سطح هوش انسان رسیده و تصمیمات مالی بر اساس هوش مصنوعی انجام خواهد. درواقع نتیجه آزمایشگاه پزشکی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی تحلیل خواهد شد. جراحی با ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی، رانندگی بدون راننده، اپراتور غیرانسانی بانک، سیستم واقعیت افزوده، تغییر ژن چاقی و لاغری، کپی‌برداری از مغز انسان و ... همگی از پیش‌بینی‌های مرتبط باهوش مصنوعی در سال ۲۰۳۰ است.

همچنین در سال ۲۰۳۰ بخشی بزرگی از گردش مالی جهان دیجیتالی خواهد بود. در واقع به دلیل پزشکی از راه دور، یادگیری الکترونیکی، تبلیغات دیجیتالی، رمزارزها و ... سهم این حوزه با جهش فوق‌العاده‌ای روبرو خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =