چَلِنجر بانک‌ها نوعی از استارتاپ‌های فینتکی با هدف کاهش مراجعات حضوری برای انجام امور مالی در تمام کشورها در حال گسترش هستند.

۱۰ چَلِنجر بانک محبوب قاره اروپا در سال ۲۰۲۱

چَلِنجر بانک ها؛ استارتاپ های فینتکی هستند که این روزها در صنایع مالی تمام کشورها رونق یافته اند. پلتفرم های استارتاپی که با مقیاس کوچک خود، می توانند بسیاری از خدمات بانک های بزرگ و تثبیت شده را حتی فراتر انجام دهند.

چَلِنجر بانک در ابتدا به استارتاپ های فینتکی گفته می شد که در انگلیس، خدمات ارائه می کردند. مبنای نامگذاری این بود که با ورود این استارتاپ ها، قدرت و تسلط مطلق بانک های قدیمی تر و باسابقه تر از جمله چهار بانک اصلی انگلیس (Big 4) مانند بانک بارکلی، اچ اس بی سی (HSBC)، لوید و رویال بانک به چالش کشیده می شد.

۱۰- Pockit

Pockit

در سال ۲۰۱۴ توسط ویراج جاتانیا در لندن تاسیس شد. تنها ۳۴ نفر در این استارتاپ فینتکی مشغول به کار هستند و به بیش از نیم میلیون مشتری در سراسر دنیا خدمات ارائه می دهد. این پلتفرم به گونه ای طراحی شده است که کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها می توانند می توانند دیدگاه درستی نسبت به هزینه ها و عملکرد مالی استارتاپ و کسب و کار خود پیدا کنند، چشم انداز اقتصادی آینده را با بررسی رفتارهای مالی سالانه ترسیم کنند و در صورت ضرورت، تغییراتی در عادات مالی ایجاد کنند.

۹. Atom Bank

مارک مولن در سال ۲۰۱۳، اتم بانک را در دورهم (Durham) انگلیس تاسیس کرد. پلتفرم این بانک برای پس انداز نیز بسیار کاربردی و سودمند است. این بانک فقط اپلیکیشن موبایلی دارد و حتی در بستر وب نیز فعالیت ندارد. بیش از ۳۸۰ نفر در حال حاضر در اتم بانک فعالیت می کنند که همگی فقط در دفتر مرکزی مستقر هستند و این بانک هیچ شعبه فیزیکی ندارد.

۸. Yolt

نیکولاس ونگ کان در سال ۲۰۱۷ در آمستردام هلند، ‌این فینتک را تاسیس کرد که به سرعت با شرایط PSD۲ یعنی استانداردهای حمایت از مصرف کننده تطبیق یافت و به جرگه پرکاربرترین ها در اروپا پیوست. این پلتفرم تنها نسخه موبایلی دارد و فقط از طریق گوشی های هوشمند می توان به آن دسترسی داشت.

۷. Tandem

سوسی الیکِر در سال ۲۰۱۵، این استارتاپ فینتکی را در لندن راه اندازی کرد که در حال حاضر حدود ۱۳۵ نفر در آن مشغول به ارائه خدمات هستند.

این استارتاپ فینتکی، یکی از بهترین پلتفرم ها برای بودجه بندی استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک همچنین بانکداری فردی است. همچنین قابلیت اتصال چند حساب به این پلتفرم نیز وجود دارد. امکان ارائه ارزان ترین خدمات نیز در این پلتفرم فراهم است.

۶. Curve

شاکار بایالیک در سال ۲۰۱۶، این استارتاپ فینتکی را در لندن تاسیس کرد. این پلتفرم به جای آنکه جایگزین بانک شما شود، جایگزین کارت های بانکی متعدد شما می شود به گونه ای که تمام کارت های بانکی شما و هزینه های انجام شده از آنها در لحظه در این پلتفرم ثبت می شود.

قابلیت تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر نیز از ویژگی های این پلتفرم است.

۵. Revolut

Revolut

نیکولای استارانسکی در سال ۲۰۱۵ در لندن، ریوالوت را راه اندازی کرد.

در حال حاضر، ریوالوت به عنوان یکی از بانک های دیجیتال زود بازده و سریع الرشد در دنیا شناخته می شود. این بانک برای خدمات بانکداری فردی نیز یکی از بهترین هاست زیرا تا ۲۰۰ یورو ماهانه، کارمزد تراکنش ها از طریق خودپردازها رایگان است و از حساب کاربر کسر نمی شود.

ریوالوت امکان تبدیل و جابجایی وجه بین بیش از ۳۰ ارز رایج را برای کاربران امکانپذیر ساخته است. همچنین اغلب بانک ها برای دریافت کارت فیزیکی اولیه، مبلغ ۴.۹۹ یورو دریافت می کنند اما ریوالوت با ارائه کارت های مجازی جدیدی، نه تنها وجهی دریافت نمی کند بلکه امکان تراکنش های رمز ارزها با مبالغ محدود را نیز فراهم ساخته است.

۴. Monzo

تام بلومفیلد در سال ۲۰۱۵، مونزو را در لندن تاسیس کرد. در سال ۲۰۲۱، مونزو محبوب ترین بازیگر عرصه چلنجر بانک ها در انگلیس شناخته شد. مونزو دارای مجوز ارائه کلیه خدمات بانکی است و به همین دلیل بالاترین سطح رضایت مشتری را در سال ۲۰۲۱ در بین چلنجر بانک های کسب نموده است.

۳. N26

ولنتین اِستَف در سال ۲۰۱۳، در برلین اقدام به تاسیس N۲۶ نمود که پس از مدت کوتاهی توانست مجوز ارائه کلیه خدمات بانکی را دریافت کند.

N۲۶‌ علاوه بر امور بانکی مانند تسهیلات دهی و تراکنش های پُرسرعت، بیمه سفر نیز به کاربران خود ارائه می کند.

۲. Monese

نوریس کاپل در سال ۲۰۱۵ در لندن توانست مانیس را راه اندازی کند. مانیس به سرعت به یکی از باثبات ترین فینتک های اروپا تبدیل شد تا جایی که در حال گسترش سرویس دهی به کاربران در سایر کشورهاست.

۱. Starling

آن بودن در سال ۲۰۱۴، استارلینگ را در لندن تاسیس کرد. این چلنجر بانک علاوه بر کلیه امور بانکی رایج، اجازه صدور ضمانتنامه را نیز دارد.

این بانک با ارائه خدمات پشتیبانی ۲۴/۷ از طریق موبایل، ایمیل یا چت آنلاین یکی از بهترین ها در بین رقبا در سال ۲۰۲۱ شناخته شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =