رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به رشد ۶۰ درصدی اجاره نامه‌ها به دلیل افزایش چند برابری قیمت مسکن در سال‌های اخیر، گفت: دو میلیون و ۱۱۵ هزار قرارداد معامله مسکن از ابتدای سال تا ۲۱ دی ماه در کل کشور منعقد شده است.

۲.۱ میلیون قرارداد خرید و فروش مسکن بسته شد

مصطفی قلی خسروی در گفتگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به میزان معاملات مسکن صورت گرفته در سال جاری، تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که از اول فروردین ۱۴۰۰ تا ۲۱ دی ۱۴۰۰ تعداد دو میلیون و ۱۱۵ هزار و ۸۷ مورد قرارداد معاملاتی واحد مسکونی در کشور منعقد شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد: طبق آمارها، از اول فروردین ۱۳۹۹ تا ۲۱ دی ۱۳۹۹ تعداد کل قراردادهای معاملاتی شهر تهران ۲۶۹ هزار و ۲۴۷ مورد بوده و از اول فروردین ۱۴۰۰ تا ۲۱ دی ۱۴۰۰ تعداد کل قراردادهای معاملاتی واحدهای مسکونی شهر تهران ۳۶۲ هزار و ۸۰۰ مورد بوده است.

وی ابراز کرد: بر همین اساس، در سطح کشوری میزان کل قراردادهای منعقد شده ۲۹ درصد رشد داشته و در مقابل شاهد افت ۲۰ درصدی میزان مبایعه نامه ها و رشد ۶۰ درصدی تعداد اجاره نامه ها بودیم.

خسروی خاطرنشان کرد: میزان کل قراردادهای منعقد شده در شهر تهران ۳۴ درصد رشد داشته و در مقابل ۲۲ درصد کاهش میزان مبایعه نامه و ۶۶ درصد افزایش تعداد اجاره نامه داشته ایم.

مسکن

تخلفات مشاوران املاک را اعلام کنید

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه طی سال های اخیر قیمت مسکن رشد چند برابری داشته، بسیاری از مردم به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی قدرت خرید خانه را ندارند و بر اساس میزان درآمد و توان اقتصادی خود به رهن و یا اجاره واحد مسکونی می پردازند و به همین دلیل است که شاهد افزایش میزان اجاره نشینی در سطح کشور هستیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به تخلفات برخی مشاوران املاک در زمینه اخذ حق کمیسیون، گفت: بر اساس قانون نظام صنفی برای مشاوران املاک حق کمیسیون هایی پیش بینی شده و مشاوران املاک موظف اند بر همان اساس عمل کنند. بررسی ها نشان می دهد ۸۵ درصد مشاوران بدون هیچ تخلفی بر اساس نرخ های تعیین شده به عنوان حق کمیسیون به اخذ مبلغ از مردم می پردازند.

وی افزود: طبق قانون با متخلفانی که بیش از نرخ تعیین شده برای انجام معاملات واحدهای مسکونی مبلغی اخذ کنند، برخورد می کنیم. از مردم تقاضا داریم در صورتی که هر مشاور املاکی مبلغی بیش از حق کمیسیون تعیین شده از آن ها اخذ کرد، به صورت مکتوب شکایت خود را به اتحادیه ارائه دهند تا به پیگیری آن بپردازیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =