میانگین نرخ دلار در بازار آزاد از ۲۴ هزار و ۵۴۲ تومان در فروردین ۱۴۰۰ به ۲۷ هزار و ۱۲۹ تومان در شهریور سال جاری رسیده که افزایشی ۱۰.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش ۱۰.۵ درصدی قیمت دلار در نیمه اول ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، گزارش نماگر های اقتصادی سه ماهه دوم سال جاری که توسط بانک مرکزی منتشر می شود نشان می دهد که نرخ دلار از ۴ هزار و ۴۵۳ تومان در سال ۱۳۹۶ به ۲۷ هزار و ۱۲۹ تومان در شهریور ۱۴۰۰ افزایش داشته است.

قیمت این ارز در بازار آزاد در سه ماهه دوم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۲۸ درصد رشد داشته است. در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ قیمت دلار به طور میانگین ۲۴ هزار و ۵۳۶ تومان بود، این در حالی است که در سال جاری این رقم به ۲۵ هزار و ۸۳۱ تومان افزایش یافته است.

نرخ دلار

ارقام منتشر شده در این گزارش نشان می دهد که میانگین قیمت دلار در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۱۵۵ درصد رشد داشت.

همچنین میانگین قیمت این ارز در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵ درصد رشد داشت. مقایسه میانگین قیمت دلار در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۷ نیز حکایت از رشد ۷۷ درصد این ارز دارد.

آنچه که مشخص است نرخ دلار بازار آزاد در چهار سال گذشته ۵۰۸ درصد رشد داشته است. موضوعی که برای اقتصاد کشور ما مشکلات بزرگی را به همراه داشته است. در واقع از آنجایی که اقتصاد کشور دلار محور و همچنان تحت تاثیر دلار است، هرگونه افزایش در نرخ این ارز، سطح رفاهی جامعه را مورد هدف قرار می دهد.

بی تردید بهره گیری از تمامی ظرفیت های درون کشور و دیپلماسی صحیح اقتصادی، کشور را قادر خواهد ساخت در مورد تکانه های ارزی، تاب آوری خود را افزایش داده و در نتیجه سطح رفاه جامعه کاهش پیدا نکند.

از طرف دیگر دولت و مجلس به موضوع خرید و فروش دلار در بازار آزاد ورود کنند و این فعالیت غیر مولد را ریشه کن نمایند.

خرید و فروش دلار در بازار آزاد در هیچ کشوری مشاهده نمی شود و این فعالیت غیر مولد فقط تولید کشور را مورد هدف قرار داده و ثمره آن فقط ضرر به تولید کشور است. بی تردید هدایت نقدینگی مردم به سمت تولید، بخش بزرگی از معضل اشتغال کشور را حل خواهد کرد و رشد اقتصادی کشور را به دنبال خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =