رئیس سازمان امور مالیاتی به تازگی اعلام کرده که ۵۵۰ هزار خودروی لوکس مشمول مالیات می‌شوند و مجموع مالیات محاسبه شده ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است، با این حال اعلام شده جدول منتشره در فضای مجازی درباره رقم مالیات خودروهای لوکس، اشتباه است.

۵۵۰ هزار لوکس سوار مشمول مالیات شدند

به گزارش کارآفرین نیوز، ۱۹ دی ماه بود که داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص اخذ مالیات از خودروهای لوکس اعلام کرد: افرادی که ارزش خودروهای آنها بالای یک میلیارد تومان است، نسبت به مازاد یک میلیارد تومان باید مالیات بدهند.

به گفته او، بر اساس محاسبات انجام شده ۵۵۰ هزار خودروی لوکس مشمول مالیات هستند و مجموع مالیات محاسبه شده برای این تعداد خودرو ۵۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده و قرار است به مالکان آنها پیامکی جهت پرداخت مبلغ مربوطه ارسال شود و در صورتی که مالک مالیات را پرداخت نکند در زمان نقل و انتقال خودرو باید حساب مالیاتی را پرداخت کند.

با اینکه پیش تر اعلام شده بود که قانون اخذ مالیات از خودروهای لوکس به صورت پلکانی اجرا می شود و قرار است از خودروهای یک تا ۱.۵ میلیارد تومانی یک درصد مالیات، از خودروهای ۱.۵ تا ۳ میلیارد تومانی دو درصد، از خودروهای تا ۴.۵ میلیارد تومان ۳ درصد مالیات و از خودروهای بیش از ۴.۵ میلیارد تومانی، ۴ درصد مالیات بر دارایی اخذ شود و کارشناسان حوزه خودرو ارقام احتمالی مالیات خودروهای لوکس را بر همین اساس محاسبه و اعلام کرده بودند، اکنون سازمان امور مالیاتی ارقام منتشر شده ذیل درباره مالیات خودروهای لوکس را فاقد اعتبار دانسته است.

به عنوان نمونه در جدول ارقام احتمالی مالیات خودروهای لوکس آمده بود که قرار است از خودرو سراتو اتوماتیک با قیمت ۱.۱۵ میلیارد تومان مالیات ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، سورنتو با قیمت ۲.۸ تا ۳.۴۵ میلیارد تومان مالیات ۵۶ تا ۱۰۳ میلیون تومانی، اوپتیما با قیمت ۱.۵۶ تا ۱.۷۱ میلیارد تومانی نیز مالیات ۳۱.۲ تا ۳۴.۲ میلیون تومانی و کیا اسپورتیج با قیمت ۱.۸۳ تا ۲ میلیارد تومانی مالیات ۳۶.۶ تا ۴۰ میلیون تومانی اخذ شود.

همچنین، اعلام شد که خودرو النترا با قیمت ۱.۱۲ میلیارد تومانی موظف به پرداخت مالیات ۱۱ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومانی است و النترا مونتاژ سال ۱۳۹۷ با قیمت ۱ تا ۱.۲ میلیارد تومانی مالیات ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومانی، آزرا با قیمت ۲.۴۵ میلیارد تومانی نیز مالیات ۴۹ میلیون تومانی، هیوندای سانتافه ix۴۵ با قیمت ۱.۹ میلیارد تومان و سانتافه مدل ۲۰۱۸ با قیمت ۲ تا ۲.۴ میلیارد تومانی به ترتیب باید مالیات ۳۸ و ۴۰ تا ۴۸ میلیون تومانی پرداخت کنند.

خودرو لوکس

این در حالی است که، سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه ای جدید تاکید کرده، جداول منتشر شده در فضای مجازی در خصوص مالیات خودروهای بیش از یک میلیارد تومان، مورد تایید این سازمان نبوده و فاقد اعتبار است. هرگونه ارزش‌گذاری خودرو برای محاسبه مالیات با رعایت ملاحظات قانونی، اجرایی و همچنین حقوق مردم منتشر و بر روی سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.intamedia.ir قرار می‌ گیرد.

ایجاد سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو

هادی خانی، معاون فناوری های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور نیز ۲۵ دی ماه ضمن اشاره به راه اندازی سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، اظهار کرد: انتقال دهندگان انواع خودرو و موتور سیکلت می توانند با ورود به سامانه مزبور، قبل از تعویض پلاک یا ثبت انتقال نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال اقدام کنند. سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو هم اکنون در استان سمنان به صورت پایلوت اجرا شده و در هفته‌ های آتی در سراسر کشور به بهره برداری می رسد.

خودرو

به گفته معاون فناوری های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با ایجاد این سامانه امکان پرداخت الکترونیکی مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک از طریق پنجره واحد مالیاتی به نشانی https://my.tax.gov.ir میسر شده است.

این اقدام در راستای اجرای ماده (۳۰) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ که از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ لازم الاجرا شده، صورت گرفته و بر همین اساس، سازمان امور مالیاتی کشور اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان «سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو» کرده که این خدمت، شرایطی را فراهم می سازد تا شهروندان بتوانند پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک و به صورت الکترونیکی مالیات خود را پرداخت کنند.

خانی تصریح کرد: انتقال دهندگان انواع خودرو و موتور سیکلت با ورود به سامانه مزبور، قبل از تعویض پلاک یا ثبت انتقال نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال اقدام کنند و در صورتی که انتقال دهندگان از پرداخت مالیات استنکاف نمایند، در هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک و یا دفاتر اسناد رسمی، از ارائه خدمات به ایشان و یا انتقال سند جلوگیری می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =