آلمان با انتقال سریع دانش در حوزه هوش مصنوعی از مراکز علمی به بازار کار توانسته است به عنوان چهارمین کشور برتر جهان از نظر نرخ رشد نفوذ مهارت هوش مصنوعی در جهان شناخته شود.

آلمان؛ چهارمین کشور برتر جهان در هوش مصنوعی

به گزارش کارآفرین نیوز،بر اساس گزارش شرکت پرایس واتر هاوس کور پرز سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان به ۱۵.۷ تریلیون دلار در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید. پیش بینی ها حکایت از این دارد که آلمان یکی از قطب های هوش مصنوعی در سال ۲۰۳۰ خواهد بود.

با وجود اینکه آلمان به‌عنوان کشوری دارای فناوری پیشرفته نسبت به سایر کشورهای جهان است، اما بخش عمده‌ای صنایع این کشور همچنان تحت‌ تاثیر نیروی انسانی است.

هوش مصنوعی در آلمان

هرچند سال ۱۹۷۵ را می‌توان نقطه عطفی در پیشرفت هوش مصنوعی آلمان دانست، اما ریشه‌های هوش پژوهشی این کشور به سه قرن قبل مربوط می‌شود.

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا کشوری است که همواره پیشگام عرصه نوآوری در اروپا قلمداد می‌شود. شرایط آلمان با داشتن یک نیروی انسانی بسیار ماهر و زیر ساخت های قوی و همچنین با توجه به افزایش تقاضا در سطح بین الملل برای خدمات هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاری در زمینه هوش مصنوعی بسیار جذاب است.

نکته جالب‌ توجه در خصوص آلمان این بوده که در زمینه بیشترین میزان رشد نفوذ مهارت هوش مصنوعی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰، قطب اول اقتصاد اروپا با نرخ ۱.۲۷ پس از هند، آمریکا و چین در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی به‌ تنهایی تولید ناخالص ملی آلمان را ۱۱.۳ درصد افزایش خواهد داد که ارزش آن بالغ بر ۴۳۰ میلیارد یورو خواهد بود.

اثر هوش مصنوعی بر تولید ناخالص آلمان

بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر تولید ناخالص ملی آلمان نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر هوش مصنوعی در حوزه سلامت، آموزش، حوزه عمومی و هنر بوده که سهم ۲۷.۹ درصدی بر تولید ناخالص ملی این کشور داشته است.

۸.۳ درصد به بخش ساخت و تولید، ۷ درصد حمل‌ونقل و لجستیک، ۹.۹ درصد فناوری، رسانه و ارتباطات و ۸.۴ درصد مربوط به بخش خدمات مالی، شغلی و مدیریت است.

هدف دولت آلمان تبدیل این کشور به قطب پژوهش‌های نوین و پیشرفته، توسعه توان رقابت‌پذیری اقتصادی آلمان و کاربرد هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف برای پیشرفت جامعه در راستای منافع شهروندان و محیط‌زیست عنوان می‌شود.

بر اساس برنامه این کشور، تا سال ۲۰۲۵ مقرر شده است ۵ میلیارد یورو برای تقویت راهبرد هوش مصنوعی آلمان اختصاص داده شود.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی آلمان در شهر کایزرسلاترن واقع شده است. به همین دلیل است که هرگونه سرمایه‌گذاری در زمینه هوش مصنوعی به این شهر ختم خواهد شد.

هوش مصنوعی در آلمان

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی آلمان «DFKI» در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد. این مرکز امروز بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی جهان در زمینه هوش مصنوعی (AI) است. یکی از شعارهای مهم ماموریت DFKI انتقال نوآوری‌ها دراسرع‌وقت از آزمایشگاه به بازار است.

آلمان به دنبال این است که با توسعه قطب‌های پژوهشی هوش مصنوعی در کشور، حداقل ۱۲ مرکز علمی و کاربردی برای خود ایجاد نماید و نتایج تحقیقات این مراکز را به‌سرعت در حوزه‌های کاربردی به کار گیرد.

از سوی دیگر قطب اول اقتصاد اروپا قصد دارد، به‌منظور تثبیت هوش مصنوعی در دانشگاه‌ها حداقل ۱۰۰ نفر بر تعداد اساتید این حوزه اضافه نماید.

نکته دیگری که در برنامه‌های هوش مصنوعی آلمان خودنمایی می‌کند به دوبرابر شدن بودجه برنامه EXIST این کشور مربوط می‌شود. بر این‌ اساس، از سال ۲۰۱۹ میلادی بودجه برنامه استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان آلمان دوبرابر شده است.

تاسیس رصدخانه هوش مصنوعی آلمان، تقویت کاربردهای هوش مصنوعی برای محیط‌زیست، حمایت از شرکت‌های متوسط در زمینه بهره‌گیری از هوش مصنوعی، ایجاد گروه نوآوری اروپایی برای حمایت از طرح‌های پژوهشی مشترک و ... از دیگر برنامه‌های اقتصاد برتر اروپا به‌منظور توسعه هوش مصنوعی در این کشور است.

در آلمان نگاه به هوش مصنوعی و هوش پژوهشـی فراگیـر اسـت و نه‌تنها به پیشرفت فنی هوش مصنوعی توجه می‌شود بلکه به آثـار آن بـر بـازار کار، پیامـدهای جامعه‌شناختی، اخلاقی، فرهنگی، حقوقی و قانونی آن نیز به‌ شدت توجه می‌شود تا نگرانی‌ها، پرسش‌ها و تردیدهای جامعه دررابطه‌با آینده انسان و ماشین بی‌پاسخ نماند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =