در حالی که تاکنون شش جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار برگزار شده، فرامرز توفیقی نماینده کارگران در شورای عالی کار، تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ را نخستین آزمون دولت سیزدهم می‌داند و خواستار تعیین تکلیف سایر حمایت‌های معطل مانده قانونی از کارگران شد.

اولین آزمون دولت سیزدهم در تعیین دستمزد کارگران

به گزارش کارآفرین نیوز؛ فرامرز توفیقی نماینده کارگران در شورای عالی کار، با اشاره به اینکه اگرچه شش جلسه کمیته دستمزد برگزار شده، اما تا به حال در مورد تعیین سبد معاش صحبتی نشده است، گفت: طی این شش جلسه در مورد مزد منطقه ای بر مبنای پژوهش صورت گرفته توسط سازمان تامین اجتماعی بحث و گفتگو شده و دلایل عدم امکان اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی جلسه بعدی کمیته دستمزد را دوشنبه آینده ذکر کرد و افزود: امیدواریم سریع تر وارد دستور کار تعیین سبد معیشت شویم و در این مورد به عدد و رقم برسیم تا با توجه به آن، دستمزد سال ۱۴۰۱ را روشن کنیم.

توفیقی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی را تورم زا عنوان کرد و ادامه داد: مشکل اساسی این است که به دلیل عدم وجود بانک اطلاعاتی، دولت نمی تواند به طور هدفمند، معیشت کارگران را حمایت نماید به طوری که شوک های تورمی بیشترین فشار را بر قشر ضعیف مانند کارگران وارد می کند.

دستمزد کارگران

وی تورم را مختص به گوشت و مرغ و برنج ندانست و گفت: ارتباطات، تحصیل فرزندان، آموزش، حمل و نقل، درمان و ... نیز دچار تورم شده و می شوند و کماکان دستمزد کارگران پاسخگوی این تورم نیست.

این نماینده کارگران با اشاره به سخن یکی از مدیران در دولت قبلی مبنی بر اینکه نمی توان دلار ۴۲۰۰ تومانی را مدیریت کرد تا به سفره مردم منتقل شود، گفت: با این شرایط آیا ساده تر و بهتر نیست که به جای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، جلوی رانت ها گرفته شود و ارکان دولت، مانع انحراف دلار ۴۲۰۰ تومانی شوند تا اینکه فشار آن به مردم منتقل شود؟ زیرا مردم نباید تاوان عدم نظارت و عدم مدیریت دلار ۴۲۰۰ تومانی را بدهند.

وی به طور مثال به واردات نهاده های دامی با دلار ۴۲۰۰ تومانی و صدور مجوز صادرات همین کالا در اسفند ۹۸ اشاره کرد و گفت: با این بی بصیرتی و بی مدیریتی چه باید بکنیم؟

توفیقی با تاکید بر اینکه دولت باید شبکه های رانتی را شناسایی و از بین ببرد، ادامه داد: عملکرد دولت سیزدهم درباره کارگران هنوز مورد محک قرار نگرفته و اقدام این دولت درباره دستمزد ۱۴۰۱ اولین آزمون دولت سیزدهم خواهد بود که امیدواریم با در نظر گرفتن تورم و سبد معاش، به درستی مدیریت شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ضمن اینکه بر سایر حمایت های قانونی دولت از مردم از جمله کارگران مانند تامین مسکن تاکید کرد، گفت: در سال گذشته، سبد معاش تعیین شده ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود که اگر حتی همین رقم را با ۴۳ درصد تورم لحاظ کنیم، سبد معاش به ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =