یک کارشناس بازار مسکن گفت: ساختمان هایی که در ایران ساخته می‌شوند از استانداردهای دنیا عقب است به طوری که امروزه، عمر مفید ساختمان در کشور از نصف استاندارد جهانی کمتر است.

عمر مفید ساختمان در ایران چقدر است؟

مصطفی موحدیان در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص رعایت استانداردهای ایمنی در ساختمان ها اظهار کرد: در حال حاضر استانداردهای ایمنی و مقاوم سازی توسط سازنده ها و انبوه سازان تا حد زیادی رعایت می شود و شهرداری ها هم سخت گیری هایی برای رعایت این اصول دارند و این امر باعث بهبود وضعیت ساختمان سازی در کشور شده که ناشی از دقت در اجرای پروژه های ساخت و ساز است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: البته در برخی موارد شاهدیم که ایمنی حین کار به شدت ضعیف است و فقط سازنده ها و انبوه سازان اصلی به رعایت کامل آن می پردازند به طوری که بررسی ها نشان می دهد در ۹۰ تا ۹۵ درصد ساخت و سازها مسئله اصول ایمنی و HSE ساختمان سازی رعایت نمی شود که نیاز به رسیدگی جدی دارد.

عمر مفید ساختمان در ایران؛ نصف جهان

وی یادآور شد: ناگفته نماند ساختمان هایی که اکنون در ایران ساخته می شوند از استانداردهای دنیا عقب است چرا که عمر مفید ساختمان در همه جای دنیا پیش‌تر ۳۰ سال بود و اکنون به دلیل استفاده از شیوه های مدرن ساخت و ساز این عمر به حداقل ۷۰ سال رسیده است. این در حالی است که عمر مفید ساختمان در ایران ۲۵ تا ۳۰ سال است و گاها شاهدیم که مجوزهای تخریب برای ساختمان های با عمر حدود ۲۵ سال صادر می شود. بنابراین، امروزه عمر مفید ساختمان در ایران نسبت به سایر کشورها از نصف استاندارد جهانی کمتر است.

موحدیان گفت: در تهران و سایر شهرهای کشور در بحث ساختمان سازی، چند نوع ساخت و ساز وجود دارد که یکسری از این بناها با پروانه ساخت و نظارت شهرداری ساخته می شوند و تمامی اصول در آن ها رعایت خواهد شد و معمولا از مقاومت و عمر مفید بیشتری برخوردارند، اما یکسری از ساختمان ها در حاشیه شهرها و حتی مناطق مرکزی و جنوب شهر به صورت شبانه و توسط افراد غیرمتخصص ساخته می شوند که از کیفیت به شدت پایینی برخوردارند.

وی افزود: ساختمان های با کیفیت پایین به دو دلیل زد و بند با عوامل شهرداری ها و یا ساخت در محدوده با نشست زمین بنا می شوند که باعث کاهش عمر مفید آن ها هم می شود.

مسکن

۹۰ برابر سایر کشورها نشست زمین داریم

این کارشناس بازار مسکن با تاکید بر اینکه اکنون در ایران ۹۰ برابر سایر کشورها شاهد نشست زمین هستیم، گفت: حجم بالای نشست زمین تمامی ساختمان ها در مناطق مختلف را تهدید می کند و آن ها را در معرض خطر قرار داده؛ بنابراین نیاز است به بحث جانمایی ساختمان ها بیشتر دقت شود.

وی با اشاره به مسئله مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله، تصریح کرد: در صورتی که ساخت و ساز بر اساس اصول قانونی ساختمان سازی صورت گیرد و تمامی نکات ایمنی مورد توجه سازنده ها باشد، قطعا سطح مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله افزایش پیدا می کند؛ هر چند که امروزه وضعیت ساختمان سازی کشور از این جهت بهبود پیدا کرده اما انتظار بیش از این هم وجود دارد.

موحدیان اضافه کرد: این در حالی است که در بحث ساختمان سازی به مسئله کاهش مصرف انرژی توجه چندانی نمی شود و انتظار داریم سازنده ها برای حرکت در این مسیر از سفال و آجر در دیواره های بیرونی ساختمان ها استفاده نکنند و به کارگیری پنل و عایق حرارتی دیوار و بهره گیری از پنجره های دوجداره و مصالح نوین را در دستور کار خود برای ساختمان سازی قرار دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =