۱۶ ماه از شروع ریزش بازار سهام از قله دو میلیون و بازگشت به عقب می‌گذرد، با این حال روند بازار حکایت از این دارد که تحت تاثیر عواملی چون نتیجه مذاکرات و بسته‌های حمایتی ده گانه دولت، می‌توان به سبزپوشی بورس امیدوار بود.

بورس؛ از رشد خیره‌کننده تا بی‌اعتمادی

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار سرمایه پس از دوره رکود خود در سال ۹۲ تا ۹۵ از سال ۹۶ جان دوباره‌ای گرفت. سیاست‌های دولت، تغییرات گسترده در کابینه و انتخاب ترامپ به‌ عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده در آن سال شرایط اقتصادی کشور را به سمت جدیدی حرکت داد.

آنچه مشخص است، تغییر رویکرد دولت دوازدهم در اقتصاد، جهش نرخ ارز و دورقمی شدن تورم سه فاکتوری بود که برگ برنده را از آن بورس کرد و این بازار به لطف رشد قیمت ارز و جهش اقلام صادراتی در گروه‌های فولاد، پتروشیمی و معدن وارد مدار پُرقدرت صعودی شد.

در ادامه در سال ۹۷ به دلیل افزایش تقاضای کالاهای تولیدی در داخل که اغلب محصول شرکت‌های بورسی بودند، بازار به روند صعودی خود ادامه داد.

البته جهش قیمت‌ها در بورس کالا، تشدید شرایط تحریمی، ممنوعیت واردات برخی کالاها و قانون منع واردات کالای مشابه تولید داخل از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی بازار سرمایه در سال ۹۷ بود.

بورس

رشد ۲۱۱ درصدی شاخص کل بورس

بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار سرمایه در انتهای سال ۹۷ با اختلاف بهترین بازدهی را داشت از سویی قانون تجدید ارزیابی دارایی‌ها در سال ۹۸ فاکتور موثر دیگری بر اوج‌گیری تقاضا در بورس بود تا در سال ۹۸ بیشترین سرمایه مردم در این بازار جذب شود.

آغاز سال ۹۹ با عرضه بزرگ‌ترین هلدینگ کشور یعنی شستا (وابسته به سازمان تامین اجتماعی) همراه بود که هم‌زمان تمامی فاکتورها از قبیل تورم، رشد دلار و تجدید ارزیابی روند صعودی بورس را پُررنگ‌تر کرد. در ادامه نیز آزادسازی سهام عدالت پس از ۱۴ سال محقق شد.

این عوامل سبب شد که شاخص بورس از ۵۱۲ هزار واحد در زمستان ۹۸، به یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحد در تابستان ۹۹ افزایش یابد. همین رشد خیره کننده ۲۱۱ درصدی در کنار توصیه مسئولین دولت وقت و کاهش ارزش پول ملی، سبب هجوم مردم به بازار سرمایه شد.

درآمد ۳۵ هزار میلیاردی ETF برای دولت قبل

اما از تابستان ۹۹ ورق بورس برگشت و روزهای نزولی بازار سرمایه فرارسید. آزادسازی فروش سهام عدالت در آن مقطع، تثبیت نسبی نرخ ارز، آشنا نبودن سرمایه‌گذاران تازه‌کار و ... از عوامل سرخ‌پوشی بورس عنوان شده است.

البته کوتاهی دولت در حفظ ثبات بازار سرمایه عامل اصلی ریزش بورس محسوب می‌شود. در واقع هنگامی که دولت دوازدهم، کسری بودجه خود را جبران کرد این بازار را رها نمود و نتیجه این اقدام دولت، از دست‌رفتن سرمایه مردم بود.

بر اساس آمارها دولت از محل فروش صندوق سرمایه‌گذاری (ETF) حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. البته باید به درآمد ۱۷ هزار میلیارد تومانی حاصل از نقل‌ و انتقال این سهام نیز اشاره کرد.

همین بی‌توجهی دولت به بازار سرمایه سبب شد، اعتماد مردم به این بازار از دست رود. دولت که قادر بود با حجم نقدینگی عظیم تزریق شده به بورس چرخ‌های تولید کشور را به حرکت بیندازد با بی‌مهری تمام، بورس را از مسیر اصلی خود خارج کرد.

بورس

با وجود اینکه پس از روی کارآمدن دولت سیزده رویه بورس در تابستان ۱۴۰۰ تغییر کرد، اما بورس همچنان در بی اعتمادی به سر می برد.

بسته پیشنهادی ۱۰ گانه دولت، در کنار مذاکرات برجامی را شاید بتوان آخرین تیر امید دولت برای رونق گرفتن بازار سرمایه عنوان کرد. البته برخی از کارشناسان اعتقاد دارند به دلیل رشد عجیب بورس در بهار و تابستان ۹۹، بورس باید مسیر اصلاحی خود را طی کند.

از سوی دیگر بررسی‌ها حکایت از این دارد که بسیاری از سهام ها، در کف قیمتی خود به سر می برند و پس از ابهام زدایی در خصوص مذاکرات برجامی و ابلاغ رسمی بسته های ده گانه دولت رونق بازار سرمایه اتفاق خواهد افتاد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =