سخنگوی گمرک گفت: در ۹ ماه نخست امسال، تجارت ایران و روسیه از ۳.۵ میلیون تن و ارزش یک میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار گذشت و نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۲ درصد در وزن و ۴۱ درصد در ارزش، افزایش داشته است.

تجارت ۹ ماهه ایران با روسیه ۴۱ درصد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی در تشریح روابط تجاری تهران با مسکو بیان کرد: یکی از همسایگان مهم کشورمان فدراسیون روسیه است که توسعه روابط تجاری و اقتصادی و سیاسی برای دو کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است به همین منظور در سال های گذشته با افزایش روابط سیاسی، بین طرفین شاهد افزایش تجارت نیز بودیم.

لطیفی افزود: از تجارت سه میلیون و ۵۵۸هزار و ۴۹۱تنی کشورمان با روسیه به ارزش یک میلیارد و ۶۵۶ میلیون و ۹۹۷ هزار دلار تا پایان آذرماه، ۸۳۸هزار و ۶۰۲ تن کالا به ارزش ۴۳۲ میلیون و ۸۷۷ هزار دلار، سهم صادرات از ایران به روسیه و دو میلیون و ۷۲۹هزار و ۸۸۹تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۲۴میلیون و ۱۱۹هزار دلار نیز سهم واردات از روسیه بوده است.

صادرات

میزان تغییرات در تجارت ایران با روسیه

سخنگوی گمرک گفت: ۱۱درصد رشد وزنی و ۴۵درصد رشد ارزش کالاهای وارداتی از روسیه و رشد ۱۵درصدی در وزن و ۲۹درصدی در ارزش کالاهای صادراتی ایران به روسیه، آمار های تجارت ۹ماهه در سال ۱۴۰۰ را نشان می دهد.

وی افزود: در ۹ ماهه امسال هم آمار تجارت نسبت به ۹ماهه سال ۹۸ (دو سال قبل) رشد ۳۲ درصدی در وزن و ۴۱ درصدی در ارزش واردات و همچنین ۵۱ درصدی در وزن و ۵۷ درصدی در ارزش صادرات را نشان می دهد.

لطیفی گفت: از واردات دو میلیون و ۷۳۰هزار تنی از روسیه دو میلیون و ۴۱۷هزار و ۱۱۶تن کالا به ارزش ۹۶۷میلیون و ۳۸۱هزار دلار محصولات دامی، غذایی، نهاده های دامی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بوده که ۸۸درصد وزن و ۷۹درصد واردات کشورمان از روسیه را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با صادرات ۴۴۷هزار و ۱۳۳تنی کالای مرتبط با محصولات دامی، میوه و صیفی، محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۲۶۷میلیون و ۲۴۰هزار دلار، ۵۴درصد وزن و ۶۲درصد صادرات ۹ماهه کشورمان به روسیه محصولات غذایی و کشاورزی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.