رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران می‌گوید هنوز خبری از افزایش عیدی پایان سال بازنشستگان نیست، با این حال هر ساله درصد افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای افزایش‌های کارگری و عیدی بر مبنای افزایش‌های کارمندی محاسبه می‌شود!

عیدی بازنشستگان فعلا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

به گزارش کارآفرین‌نیوز؛ آن گونه که هیات دولت در سال گذشته تعیین کرده، قرار است عیدی ۱۴۰۱ بازنشستگان تامین اجتماعی مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، البته عیدی ۱۴۰۰ نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. بر این اساس، بازنشستگان منتظرند ببینند که آیا امسال نیز عیدی افزایش خواهد یافت یا خیر؟

انتقاد بازنشستگان تامین اجتماعی این است که بازنشستگان کشوری مانند کارمندان از حقوق و مزایای مختلفی برخوردارند و اگر عیدی آنها پایین است به این دلیل است که در حقوق آنها مزایای دیگری لحاظ شده است اما بازنشستگان تامین اجتماعی که این مزایا را ندارند نباید مانند بازنشستگان کشوری، عیدی دریافت کنند در حالی که کارگران شاغل تا دو برابر پایه حقوق را به عنوان عیدی دریافت می کنند.

در شرایطی که پسته و مغز گردو کیلویی حدودا ۳۰۰ هزار تومان، مغز بادام و بادام هندی ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و مغز فندق ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است، با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عیدی برای بازنشستگان، دقیقا چه کارهای می توان انجام داد، پرسشی است که از آغاز تورم های بالا در سال ۱۳۹۷ مطرح شده و هنوز هم بی پاسخ است.

هنوز خبری نیست

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، با تاکید بر اینکه با وجود پیگیری ها، هنوز خبری در مورد افزایش عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی نیست، گفت: میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی برابر با عیدی بازنشستگان کشوری و لشکری است که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که اگر قرار باشد اضاقه شود دولت باید آن را اعلام نماید.

علی دهقان کیا


علی دهقان کیا در مورد دلیل اختلاف عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با کارگران گفت: توجیه آن این است که در دوران شاغل بودن، مبلغی از حقوق بابت عیدی کسر نشده است و در دوران بازنشستگی، مواردی را پرداخت می کنند که در دوران شاغل بودن، از حقوق کسر و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه عیدی بازنشستگان را دولت تامین می کند، ادامه داد: مبلغ عیدی بازنشستگان حتی کمتر از یک ماه حداقل حقوق است به جز سال گذشته، که به اندازه یک ماه حداقل حقوق، پرداخت شد.

طلب ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی!

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی استان تهران، مشکل اصلی اعضای تامین اجتماعی را نه پرداخت عیدی یک سال، بلکه دولتی شدن سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد و گفت: با دولتی شدن سازمان تامین اجتماعی، مدیریت آن در دست دولتی ها افتاده و سال هاست که دولت در سازمان تامین اجتماعی، دست بالا را دارد.

وی با تاکید بر اینکه نگران آینده سازمان تامین اجتماعی هستیم، ادامه داد: زمانی که مدیریت سازمان تامین اجتماعی دولتی باشد نمی تواند برای دریافت طلب ها و حقوق های سازمان تامین اجتماعی، به دولت فشار بیاورد.

سازمان تامین اجتماعی

دهقان کیا به طلب ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی از دولت اشاره کرد و گفت: در حالی که سازمان تامین اجتماعی از دولت طلب هنگفتی دارد، بدهی جاری دولت به سازمان تامین اجتماعی، ماهانه به ۵ هزار میلیارد تومان می رسد و در سال آینده این رقم، ۱۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی کسری بودجه سازمان تامین اجتماعی در سال آینده را به میزان ۱۴۹ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: امیدواریم بدهی ۸۹ هزار میلیارد تومانی دولت در سال جاری در قالب واگذاری سهام به تأمین اجتماعی پرداخت شود.

پس سهم ما کو؟

وی ضمن انتقاد از اینکه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۱ دیده نشده است، گفت: این در حالی است که برای صندوق بازنشستگی کشوری مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیده شده است.

دهقان کیا همچنین گفت: با وجود بدهی ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به بانک با بهره ۳۵ درصدی، معلوم نیست چقدر از اموال سازمان را باید بفروشیم تا امکان پرداخت آن فراهم شود.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی استان تهران به مشکلات صندوق بازنشستگی کشور پرداخت و گفت: انگار تا سازمان تامین اجتماعی نیز مانند این صندوق بی رمق نشود دولت های مختلف از آن دست نمی کشند و دولت های مختلف، در دراز مدت همان کاری را با سازمان تامین اجتماعی خواهند کرد که با صندوق تامین اجتماعی کرده اند.

وی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: انتظار می رود دولت فعلی، بدهی دولت به تامین اجتماعی را در بودجه ببیند و شکاف ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی را کاهش دهد، نه اینکه سال آینده این رقم به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =