موکش آمبانی؛ ثروتمندترین مرد آسیا در راستای قرار گرفتن کشورش در فهرست کشورهای کربن صفر تا سال ۲۰۷۰ میلادی دست به کار شد.

اقدام ضربتی ثروتمندترین مرد آسیا برای حفاظت از زمین سبز

موکش آمبانی؛ ثروتمندترین مرد آسیا تفاهم نامه ای با مقامات ایالت گجرات هند امضا کرد. این تفاهم نامه ۸۰ میلیارد دلاری، از سرمایه گذاری این شرکت عظیم در پروژه های زمین سبز در این ایالت حکایت دارد.

آمبانی؛ صاحب صنایع عظیم ریلایِنس (Reliance)، بزرگترین شرکت بخش خصوصی هند در سال ۲۰۲۱ و دومین شرکت بزرگ پس از شرکت نفت این کشور است که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و در زمینه مخابرات، نساجی، نفت و پتروشیمی فعال است. در سال ۲۰۲۰، این شرکت خوشه ای بین المللی در جایگاه پنجاه و پنجم فهرست ۲۰۰۰ شرکت بزرگ جهان ایستاد.

هدف از امضای این تفاهم نامه با مقامات ایالت گجرات، توقف تولید دی اکسید کربن و اجرای سیاست کربن صفر تا سال ۲۰۳۵ اعلام شده است. آمبانی در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) اعلام کرده بود یک میلیارد دلار در پروژه های صنعتی سبز سرمایه گذاری خواهد کرد.

انرژی خورشیدی

مدیرعامل غول تجاری آسیا اعلام کرد برای تاسیس نیروگاه ۱۰۰ گیگاواتی انرژی های تجدید پذیر در این استان، بیش از ۶۷.۴ میلیارد دلار (۵ تریلیون روپیه) در کمتر از ۱۵ سال سرمایه گذاری خواهد کرد.

ریلاینس همچنین با انتشار خبر توسعه اکوسیستم هیدروژن سبز برای کمک به شرکت های کوچک و متوسط (SMEs)، هدف از این اقدام را ترغیب کارآفرینان به پذیرش و استفاده آگاهانه از فناوری های جدید و دستاوردهای نوین در زمینه انرژی های تجدید پذیر و هیدروژن سبز اعلام کرد.

این شرکت همچنین سرمایه گذاری دیگری به مبلغ ۸.۱ میلیارد دلار برای تاسیس کارخانه ترکیبی انرژی های خورشیدی و پیل های سوختی در دست اقدام دارد.

آمبانی همچنین یادآور شد ۳.۳۷ میلیارد دلار نیز برای اتمام پروژه های جاری دولت در زمینه کربن صفر سرمایه گذاری خواهد شد. این تصمیم در پی حمایت از برنامه های ناراندا مودی؛ نخست وزیر هند برای ایجاد اکوسیستم سبز اتخاذ شده است.

در نوامبر سال ۲۰۲۱، ظرفیت نیروگاه های تولید انرژی های تجدید پذیر در این کشور به ۱۵۰ گیگاوات رسید که حدود ۴ درصد مجموع تولید شده است. دولت هند درصدد است ظرفیت تولید انرژی های تجدید پذیر را تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰۰ گیگاوات برساند.

اگر برنامه های دولت با همین روند ادامه یابد، هند طبق برنامه از پیش تعیین شده در سال ۲۰۷۰ میلادی، در فهرست کشورهایی قرار خواهد گرفت که تولید کربن در آنها صفر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.