با وجود پیش بینی‌های تحلیل‌گران مبنی بر رشد ۸.۴ درصدی، اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال پیش از آن، ۸.۱ درصد رشد داشته است.

انتظار تحلیل‌گران از رشد اقتصادی چین برآورده نشد

چین در سال ۲۰۲۱ میلادی در دستیابی به رشد اقتصادی پیش بینی شده تحلیل گران بین المللی ناکام ماند. بر اساس گزارش منتشره سازمان ملی آمار چین، تولید ناخالص داخلی (GDP) چین در سه ماهه آخر سال نسبت به مدت مشابه ۴ درصد رشد داشته است. تحلیل گران پیش از این، رشد ۳.۶ درصدی در مدت مشابه برای اقتصاد چین پیش بینی کرده بودند.

به گزارش رویترز، بر خلاف پیش بینی افزایش ۳.۷ درصدی تحلیل گران از نرخ خرده فروشی، سازمان آمار برای ماه دسامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱.۷ درصد رشد اعلام کرده است.

همچنین پیش بینی ها از نرخ رشد چین ۸.۴ درصد بوده است که با کاهش ۰.۳ درصدی از دستیابی به این هدف بازماند. تولید ناخالص داخلی در سه ماه آخر سال ۲۰۲۱، نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰، رشد ۴ درصدی داشته است در حالی که تحلیلگران رشد ۳.۶ درصدی پیش بینی کرده بودند.

چین

تولید صنعتی در ماه دسامبر ۴.۳ درصد افزایش داشته است در حالی که ۳.۶ درصد پیش بینی شده بود. اداره آمار چین در این گزارش آورده است: باید توجه داشت که واقعیت فضای اقتصادی و تجاری بسیار پیچیده و متفاوت از تخمین ها و پیش بینی ها است. اقتصاد داخلی تحت فشار سه جانبه است: کاهش تقاضا، شوک عرضه و انتظارات و پیش بینی های غیر دقیق.

اداره آمار همچنین اعلام کرده است: در بخش سرمایه گذاری دارایی های ثابت، ۴.۹ درصد رشد داشته ایم که کمی از پیش بینی ۴.۸ درصدی فراتر است.

بیکاری در مناطق شهری در ماه دسامبر، مشابه میانگین سالانه ۵.۱ درصدی ثبت شده است. نرخ بیکاری افراد ۱۶ تا ۲۴ سال همچنان بیش از حد انتظار باقی مانده است و عدد ۱۴.۳ درصد را نشان می دهد.

گلدمن ساکس چند روز گذشته در پی تشدید برقراری محدودیت های کرونایی، از پیش بینی ۴.۸ درصدی رشد تولید ناخالص داخلی چین عقب نشینی کرد و رقم ۴.۳ را جایگزین کرد. تحلیل گران معتقد هستند بیشترین تأثیر بر مخارج مصرف کنندگان (CS) خواهد بود که به عنوان یکی از بخش های اصلی و تاثیرگذار بر اقتصاد و GDP محسوب می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =