آمارهای رسمی نشان می‌دهد که دخل و خرج خانوارهای شهری و روستایی کشور از سال ۸۷ تا پایان ۹۹ دستخوش تغییرات زیادی شده به نحوی که درآمد خانوار شهری در سال ۹۹ به نسبت سال ۹۰ به میزان ۵.۷ برابر و هزینه‌ها نیز ۴.۶ برابر رشد داشته است.

دخل و خرج ۱۳ ساله زندگی شهری و روستایی

به گزارش کارآفرین نیوز، تامین مخارج خانوار و هزینه های زندگی همواره یکی از دغدغه های اصلی همه محسوب می شود و در این بین معمولا افرادی که از میزان درآمد پایین تری برخوردارند، مسئله تامین معیشت برای آنها از دغدغه بیشتری نیز برخوردار است و تنظیم بین درآمدها و هزینه ها اهمیت بالاتری دارد.

نکته مهم در زمینه دخل و خرج خانوار این است که خانواده ها بتوانند بین میزان درآمد ماهیانه و مخارج خود یک رابطه منطقی برقرار کنند. در عین حال، این موضوع نیز وجود دارد که افراد این امکان را بیابند که بخشی از درآمد خود را برای آینده پس انداز و یا سرمایه گذاری نمایند.

اما اگر شرایط اقتصادی به نحوی باشد که افراد نه تنها قادر به پس انداز بخشی از درآمد خود نباشند، بلکه درآمد آنها از هزینه ها کمتر شود، قطعا فشارهای معیشتی وارد خواهد شد و یا اینکه افراد ناچار خواهند شد برای تامین هزینه ها، به مشاغل دوم و حتی سوم و یا اشتغال چندنفره در خانواده ها رو بیاورند.

تنظیم دخل و خرج خانوار؛ دغدغه اصلی

با این وجود، آمارهای رسمی کشور در طی سال های اخیر نشان می دهد که در برخی سال ها، میزان درآمد ماهیانه خانوار از هزینه ها کمتر بوده و در برخی سال ها نیز سر به سر و یا اندکی درآمد بیشتر از هزینه بوده است. این شرایط نشان می دهد که در سال هایی هم که درآمد اندکی بیشتر بوده، افراد امکان انجام پس انداز موثر را نداشته اند.

به این معنا می توان به انگیزه هجوم های یکباره افراد غیرحرفه ای به بازارها برای کسب سودهای یک شبه مانند رمز ارزها و بازار ارز، سکه و تبدیل ریال به ارزهای خارجی و ... پی برد و معنای اینگونه رفتار کردن بخشی از جامعه را درک کرد. دغدغه تامین معیشت و همچنین سرمایه گذاری درست برای آینده در شرایط استمرار تورم، به یک فکر همیشگی برای برخی گروه ها در اجتماع تبدیل شده است.

بنابراین اگر شرایط اقتصادی کشور به نقطه ای از اتکا برسد که روند افت ارزش ریال و نرخ تورم های مستمر متوقف شود و ثبات قابل قبولی در عرصه اقتصادی کشور حکمفرما شود، می توان انتظار داشت بخش قابل توجهی از نگاه افراد به سرمایه گذاری های هیجانی و مواردی مانند خرید ملک در ترکیه و ... نیز متوقف شود و بیشتر منابع مردم در داخل کشور و در فعالیت های تولیدی داخلی چرخش کند.

وضعیت درآمد - هزینه خانوار در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۹

نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران پیرامون وضعیت متوسط هزینه و درآمد خانوار شهری کشور در دوره سال های ۸۷ تا ۹۹ نشان می دهد که در این مقطع زمانی میزان متوسط هزینه ماهیانه خانوار از ۹۴۲ هزار تومان به ۶ میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسیده و در نقطه مقابل نیز میزان درآمد ماهیانه خانوار شهری از ۸۸۲ هزار تومان به ۷ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان رسیده است.

متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال ۹۰ به مبلغ یک میلیون و ۳۲۷ هزار تومان بوده که این رقم در سال گذشته، ۴.۶ برابر رشد داشته است. در عین حال، میزان درآمد ماهیانه خانوار نیز که در سال ۹۰ به مبلغ یک میلیون و ۳۰۳ هزار تومان بود در سال گذشته ۵.۷ برابر رشد داشته است.

آمارها نشان می دهد که تا سال ۹۵، میزان درآمد ماهیانه خانوار در برخی موارد از میزان مخارج کمتر بوده، اما در دوره پس از ۹۵ تا سال ۹۹، درآمدها از هزینه ها بیشتر شده است.

جدول وضعیت درآمد و هزینه خانوار شهری

جلوی هیجانات کاذب قیمتی گرفته شود

در بخش روستایی نیز آمارها نشان می دهد که متوسط هزینه یک خانوار روستایی در سال ۸۷ به مبلغ ۵۳۹ هزار تومان و درآمد نیز ۴۸۴ هزار تومان بوده که این رقم در بخش هزینه در سال ۹۹ به ۳ میلیون و ۴۰۶ هزار تومان و در بخش درآمد نیز به ۴ میلیون و ۲۰۴ هزار تومان رسید. به بیان دیگر میزان هزینه خانوار روستایی در دوره مورد بررسی، ۶.۳ برابر شده و در بخش درآمدها نیز ۸.۶ برابر رشد اتفاق افتاده است.

در خانوارهای روستایی نیز آمارها نشان می دهد که در برخی سال ها میزان درآمد از هزینه کمتر بوده و به اصطلاح خانوارهای روستایی کشور با کسری مخارج مواجه بودند ولی در سال های اخیر، روند تا حدودی بهبود داشته و دستکم کسری درآمد در مقابل هزینه متوقف شده است.

دولت سیزدهم به منظور جلوگیری از مشکلات معیشتی جامعه باید برخی اقدامات موثر و بنیادی را در اقتصاد ایران اجرایی کند. مجموعه تصمیمات اقتصادی و کلان کشور باید به سمتی برود که روند افت ارزش ریال متوقف و در آینده نزدیک تقویت شود. همچنین قدرت خرید خانوار باید افزایش یابد و دولت با نظارت بر بازارهای مختلف، از بروز هیجانات قیمتی و سوء استفاده ها جلوگیری کند.

همچنین رفتار مالی دولت باید اصلاح و در بودجه های سنواتی به نحوی اقدام شود که مسئله کسری بودجه به استقراض از بانک مرکزی و ایجاد تورم جدید از ناحیه اقدامات دولت منجر نشود. همچنین این مسئله حائز اهمیت است که در قالب یک دوره مشخصی، به وضعیت حقوق و دستمزد نیروی کار شاغل در بخش کارگری و کارمندی کشور رسیدگی و ساماندهی مناسبی صورت گیرد.

جدول وضعیت درآمد و هزینه خانوار روستایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =