طبق اعلام مرکز آمار ایران، سهم مسکن از سبد هزینه خانوار در سال گذشته به حدود ۴۳ درصد و به گفته وزیر راه و شهرسازی به ۴۸ درصد و در کلانشهرها به ۷۰ درصد رسیده، در حالی که به گفته کارشناسان این سهم اگر بیش از ۳۰ درصد باشد، مقرون به صرفه نیست.

جدول تغییرات ۴ ساله افزایش هزینه مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، نسبت هزینه خالص مسکن به کل هزینه های خانوار بر اساس اطلاعات آماری منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۶ در مناطق شهری برابر با ۳۲/۹۷ درصد و در مناطق روستایی برابر با ۱۷/۲۹ درصد بوده و این در حالی است که این نسبت در سال ۱۳۹۷ در مناطق شهری و روستایی به ترتیب به ۳۵/۵۲ و ۱۷/۷۸ درصد رسیده است.

در سال ۱۳۹۸ هم این نسبت به خاطر رشد نرخ تورم و مسائل اقتصادی در مناطق شهری و روستایی به ترتیب به ۳۹/۸۲ و ۲۰/۰۰ درصد و در سال ۱۳۹۹ در مناطق شهری به ۴۲/۸۱ و در مناطق روستایی به ۲۳/۱۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که به گفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، امروز مسکن بزرگترین هزینه سبد خانوار را به خود اختصاص داده به طوری که ۴۸ درصد از هزینه خانوار در شهرها و بیش از ۷۰ درصد در کلانشهرها صرف تامین مسکن می شود.

با توجه به اینکه قیمت مسکن طی سال های اخیر رشد چندبرابری داشته، به نحوی که خرید خانه به رویایی برای خانوارها تبدیل شده شاهدیم که بسیاری از خانواده ها به دلیل پایین بودن سطح درآمدی و مشکلات اقتصادی توان خرید خانه را ندارند و به اجاره نشینی و بعضا حاشیه نشینی روی آوردند.

سهم مسکن از هزینه خانوار

سهم مسکن در سبد خانوار در حالی اکنون به ۷۰ درصد رسیده که کارشناسان این حوزه معتقدند سهم مسکن از هزینه خانوار نباید بیشتر از ۳۰ درصد باشد تا هم مقرون به صرفه باشد و هم خانوارها بتوانند از سایر نیازها و لذت های اساسی زندگی بهره مند شوند.

با استناد به آمارهای پایگاه داده های آنلاین نامبیو که یک رده بندی از ۴۸۶ شهر بزرگ کشورهای مختلف در زمینه نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار است، تهران با شاخص ۴۸.۴ چهارمین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوار معرفی شده است.

البته بحث گرانی خرید و اجاره مسکن فقط محدود به تهران و کلانشهرها نیست و بررسی ها نشان می دهد که هزینه مسکن در شهرها و روستاها هم به شدت بالاست و به دغدغه ای جدی برای خانواده ها تبدیل شده است.

مسکن

چنانچه، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذرماه که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است نشان می دهد متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده برابر با ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۱/۸ و ۲۱/۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

در سایر شهرها هم با اینکه تا سه سال قبل، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بین ۳ تا ۵ میلیون تومان بود، اکنون قیمت آن به بیش از ۱۰ میلیون تومان و در برخی مناطق به ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هم رسیده است که این موضوع باعث شده میزان اجاره نشینی در برخی شهرها تا ۶۰ درصد هم رشد پیدا کند.

مسلما، اوضاع نابسامان مسکن نیاز به رسیدگی مسئولان مربوطه و برنامه ریزی سریع برای کنترل آن دارد و اگر اقدامی در این جهت صورت نگیرد احتمال می رود که قیمت ها همچنان افزایش پیدا کنند و هزینه مسکن در سبد خانوار رشد چند درصدی داشته باشد.

البته دولت به منظور ساماندهی بازار مسکن طرح هایی در دستور کار قرار داده از جمله ساخت سالانه چهار میلیون مسکن طی چهار سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن که انتظار می رود با تسریع در روند اجرای این پروژه شاهد اثرگذاری آن روی کاهش هزینه ها در بخش مسکن به دلیل پاسخگویی به بخشی از تقاضای بازار باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =