مرجوع شدن محصولات صادراتی کشاورزی ایران در حالی تکرار می‌شود که هنوز مشخص نیست کوتاهی و کم‌کاری در این زمینه از کدام بخش است و چرا صادرات کشاورزی مرجوع یا معدوم می‌شوند و این اتفاق ناخوشایند طی ماه‌های اخیر در حال تکرار است.

بازگشت سریالی فلفل صادراتی ایران!

به گزارش کارآفرین نیوز؛ پس از بازگشت محصولات کشاورزی ایران از ۹ کشور، این بار جمهوری آذربایجان به دلیل آنچه که آن را آلودگی به ویروس قهوه ای چروکیدگی خوانده است، محموله های فلفل ایران را از بین برده است.

هنوز واکنشی نسبت به این خبر مانند خبرهای قبلی صورت نگرفته و نه تنها مرجوع یا امحاء شدن محصولات کشاورزی ایران، واکنش مناسبی را در پی نداشته بلکه نسبت به خبرهای منتشر شده هم شاهد توضیح از سوی مسئولان مرتبط نبوده ایم.

بر اساس خبرهای موجود در مورد معدوم سازی محموله های فلفل ایران در جمهوری آذربایجان، سازمان امنیت غذایی این کشور اعلام کرده که در فلفل ها ویروس دیده شده و با رعایت الزامات قرنطینه ای گیاهی، این محموله ها باید معدوم شوند.

فلفل

بر پایه این گزارش ۱۴ تن فلفل از دو شرکت، معدوم شده و ۱۱ تن از یک شرکت دیگر، برخلاف الزامات رعایت قوانین، به بازار عرضه شده است.

ویروس چروکیدگی قهوه ای از ۷ سال پیش در گلخانه های عمان و فلسطین مشاهده شد و سپس به اروپا، آمریکا، ترکیه و عربستان منتقل شد. این ویروس که خسارت بالایی دارد از طریق بذرهای آلوده جابجا می شود و انتشار آن از طریق مکانیکی به راحتی امکانپذیر است.

از لحاظ ظاهری نیز ویروس چروکیدگی قهوه ای باعث می شود که محصولات کشاورزی به رنگ قهوه ای چروکیده شوند و با ایجاد تاول روی برگ ها، امکان فتوسنتز از بین برود. یکی از مشکلات اساسی این ویروس آن است که در صورت آلوده شدن زمین به آن، تا فصل کشت بعدی نیز باقی می ماند.


از اعتبار کشاورزی تا سلامت مردم

اما در شرایطی که این بازگشت های محصولات صادراتی ایران، اعتبار کشاورزی ما را هدف قرار داده تا زمینه ساز از دست دادن بازارهای صادراتی شود، چندی پیش سیدروح الله لطیفی سخنگوی گمرک میزان محصولات کشاورزی مرجوع شده را تنها ۲۰ صدم درصد صادرات کشاورزی عنوان کرد و در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز گفت که ارزش کل محصولات مرجوع شده ۹ میلیون دلار بوده در حالی که محصولات صادر شده ارزشی به میزان ۳ میلیارد و ۸۸۷ میلیون و ۸۸۹ هزار دلار داشته، لذا از این لحاظ محصولات مرجوع شده تنها ۲۰ صدم درصد ارزش محصولات صادر شده را داشته اند.

محصولات کشاورزی

با این وجود برجسته سازی مرجوع یا معدوم شدن محصولات کشاورزی ایران حتی در این حجم اندک، بازتاب رسانه ای زیادی داشته است در حالی که مسئولان مرتبط با آن شامل سازمان حفظ نباتات، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، واکنش مناسبی نداشته اند تا جایی که مردم را نسبت به سلامت محصولات مورد استفاده خود نگران کرده است.


نشانه رفتن بازارهای ایران

در کنار نگرانی درباره سلامت مردم، نشانه رفتن بازارهای صادراتی ایران، یکی از نتایج چنین اتفاقاتی است که به مرور سریالی شده است. اگرچه برخی کارشناسان، رفتار بعضی از این کشورها را بزرگنمایی شده عنوان می کنند و معتقدند که پشت این اتفاقات سریالی، دست هایی در کار است تا بازار صادراتی ایران را تخریب کنند، اما نمی توان کتمان کرد که نقص هایی در کار است تا بهانه های لازم برای طرف های مقابل ایجاد شود.

از عدم هماهنگی پیشینی با دستگاه های کشورهای مقصد گرفته تا نحوه حمل و نقل و عدم بسته بندی مناسب یا عدم برداشت به موقع محصولات کشاورزی، همگی مواردی است که نشانگر نقصان در صادرات و فقدان صادرکنندگان حرفه ای است.

پیش از این، رییس انجمن تولیدکنندگان سموم ایران، عدم آموزش مناسب به کشاورزان را یکی از اشکالات کشاورزی ایران خوانده بود و موضوع سمپاشی و نحوه استفاده از سم در محصولات کشاورزی را دارای اهمیت بالایی عنوان کرده بود و این کارشناس کشاورزی نیز به خبرنگار کارآفرین نیوز گفته بود: اگر سموم مورد استفاده قرار نگیرند، ۳۵ تا ۵۰ درصد محصولات در اثر آفت از بین خواهند رفت اما برای استفاده از سموم، اگرچه تولیدکنندگان دستورالعمل هایی را اعلام می کنند، اما بخش ترویج در وزارت کشاورزی باید بر روی کار کشاورزان نظارت داشته باشد و آنها را آموزش بدهد.

هرچند عدم ارائه اطلاعات کافی به جامعه و عدم روشنگری یا کندی واکنش ها، باعث شده که خبرها از سایر کشورها به مردم ما برسد تا کماکان خط خبری در آنسوی مرزها باشد اما مشخص نیست که چه تدبیری اندیشیده شده تا سریال مرجوع شدن محصولات کشاورزی ایران از کشورهایی مانند روسیه، هند، ازبکستان، ترکیه، عراق، آذربایجان و... بالاخره به پایان برسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =