رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تصویب دستورالعمل رمز پول ملی در شورای پول و اعتبار، اظهارداشت: به‌ زودی رمزپول ملی عرضه خواهد شد.

رمز پول ملی راه‌اندازی می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی در هفتمین همایش مالی اسلامی در خصوص نهادها و ساختارهای جدید در نظام تصمیم‌گیری بانک مرکزی گفت: خوش‌بختانه حدود سه سال است که شورای فقهی بانک مرکزی به موجب قانون برنامه ششم توسعه به صورت رسمی راه‌اندازی شده و ما باید برای نظام‌سازی در حوزه بانکداری اسلامی اقدامات زیادی انجام دهیم.

به گفته صالح آبادی، اخیرا دستورالعمل شورای فقهی بانک مرکزی اصلاح شده به‌طوری که مصوبات این شورا لازم‌اجرا است و همچنین کارگروه تخصصی شورای فقهی در قم راه‌اندازی شده است. وی افزود: موضوعاتی که شورای فقهی ارجاع می‌دهد در آن کارگروه تخصصی بررسی می‌شود و موضوعات آمده طرح در شورای فقهی بانک مرکزی می‌شود. قبلا در شورای فقهی چندین جلسه صرف بحث و بررسی کارشناسی یک موضوع می‌شد، اما با تشکیل این کارگروه تخصصی این کارگروه به بازوی کارشناسی شورای فقهی تبدیل می‌شود.

صالح آبادی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نظارت بر عملکرد بانک‌ها در حوزه اجرای مصوبات شورای فقهی گفت: مصوبات شورا در قالب چک لیست تنظیم و حوزه نظارت بانک مرکزی داده می‌شود تا این بخش علاوه بر نظارت بر سایر موارد بر اجرای مصوبات و ضوابط فقهی شورای فقهی بانک مرکزی نظارت کند.

به گفته صالح آبادی، با معرفی هیات مدیره و تایید بانک مرکزی یک نفر در هر بانک ناظر شرعی خواهد بود و در کمیته تطبیق مقررات بانک حضور خواهد داشت. وی ادامه داد: با حضور این افراد در بانک‌ها کمک می‌شود تا بانک‌ها به سمت موازین بانکداری اسلامی حرکت کنند.

رئیس کل بانک مرکزی آموزش و ترویج را به عنوان بخشی از برنامه های بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: آموزش بانکداری اسلامی به کارکنان بانک‌ها در دستور کار قرار دارد و در همین راستا گواهی‌نامه حرفه‌ای بانکداری اسلامی تعریف می‌شود. به‌تدریج این کارها را توسعه می‌دهیم و تلاش می‌کنیم یکی از دغدغه‌های مراجع تقلید و علما که همان تطبیق علیات بانکی با موازین شرعی است، عملیاتی شود و این مسیری است که با کمک همه عزیزان دنبال می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =