نتایج بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که ثروتمندترین افراد جامعه نسبت به فقیرترین افراد در سال گذشته حدود ۱۴ برابر بیشتر مصرف کرده‌اند که به مسئله توان مالی در پرداخت هزینه‌ها مربوط است.

ثروتمندان ۱۴ برابر بیشتر مصرف می‌کنند!

به گزارش کارآفرین نیوز، سید ابراهیم رییسی در سفر هفته گذشته خود به استان هرمزگان با بیان اینکه در دولت خود را موظف می دانیم که مبارزه با فقر را انجام دهیم، گفت: هر اقدام تبعیض آمیزی برای مردم و ما قابل قبول نیست و نباید بگذاریم دوست و رفیق و آشنا و ... در دولت جا داشته باشد. آنچه بر اساس قوانین و موازین شرعی باشد را اجرا می کنیم که عین عدالت است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه همه باید خود را موظف به رعایت قانون بدانند، افزود: باید کار اجرای عدالت در کشور دنبال شود. مبارزه با تبعیض و فساد باید صورت بگیرد. مبارزه با فقر، مبارزه با تبعیض و مبارزه با فساد از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

امکان دستیابی برابر به منابع کشور و امکانات و فرصت ها و فراهم شدن شرایط رشد و بالندگی برای همه، از اقداماتی است که دولت باید برای تحقق آن برنامه جدی داشته باشد. در طی سال های اخیر مباحث فراوانی در اینباره پیرامون برخی مسائل در کشور شکل گرفته است.

در مقطع برقراری یارانه های نقدی تاکنون مباحث فراوانی پیرامون این موضوع در کشور شکل گرفت. عمده مباحث دستیابی به عدالت از مسیر تقسیم منابع کشور بین دهک های مختلف اجتماعی بود و اینکه گروه های برخوردار نسبت به گروه های کم برخوردار، از امکانات و منابع دولتی استفاده کمتری داشته باشند و یا دستکم برای استفاده از امکانات، هزینه بیشتری بپردازند.

با این وجود، یارانه نقدی به صورت یکسان در بین همه گروه ها اجرایی شد و مبلغ پرداختی به همه متقاضیان نیز تا به امروز یکسان بوده است. در بحث بنزین نیز سال هاست مباحثی درباره استفاده برخی گروه ها از یارانه بنزین و بی بهره ماندن برخی دیگر از این منبع ملی مطرح است، اما در این بخش نیز تاکنون اقدام موثری برای تقسیم عادلانه صورت نگرفته است.

نگاهی به آمارهای جدید مرکز آمار ایران درباره میزان هزینه گروه های برخوردار نسبت به گروه های ضعیف جامعه نشان می دهد که در فاصله سال های ۹۰ تا ۹۹، نسبت هزینه ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین جمعیت کشور، از ۱۱.۰۹ برابر به ۱۳.۹۶ برابر رسیده است. یعنی در طول یک دهه به صورت مستمر، افراد برخوردار امکان هزینه کرد رو به رشدی را نسبت به ضعیف ترین گروه های اجتماعی داشته اند و در سال گذشته حدود ۱۴ برابر گروه های ضعیف هزینه کرده اند.

بر پایه این گزارش، بررسی نسبت هزینه ۲۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت کشور نیز حاکی از آن است که میزان امکان هزینه کرد ثروتمندان از ۶.۷۸ برابر سال ۹۰ به ۸.۱۳ برابر در سال ۹۹ رسیده است. همچنین نسبت هزینه کرد ۴۰ درصد ثروتمندترین به ۴۰ درصد فقیرترین جمعیت کشور نیز نشان می دهد که توان هزینه کرد از ۳.۸۰ برابر به ۴.۳۲ برابر در سال ۹۹ رشد داشته است.

جدول هزینه ثروتمندان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =