موفقیت ۱۰۰ درصدی در فاز اول بالینی واکسن کرونا بر بستر گیاهی با پروتئین‌های نوترکیب را می‌توان معجزه استارتاپ تایلندی بایا فیتوفارم در زمینه مبارزه با کرونا دانست.

بایا فیتوفارم و واکسن کرونای گیاهی

سوتیرا تایچاخونا و ورانیو فولچارون؛ دو پزشک تایلندی در سال ۲۰۱۸ این استارتاپ حوزه پزشکی را راه اندازی کردند.

این استارتاپ که اولین استارتاپ تایلندی است که توانسته به هاب نوآوری CU تایلند که مرکز تحقیقات پیشرفته استارتاپی است وارد شود. به دلیل نوآورانه بودن ایده های این استارتاپ، توانسته سرمایه های قابل توجهی از دولت تایلند و دانشگاه چالالانکورن‌ جذب کرده است. این دانشگاه که به تحقیقات پیشرفته در دنیا شناخته شده است به آسانی از هر استارتاپی حمایت نمی کند.

اکنون بخش اعظم زمان و هزینه های این استارتاپ بر تولید واکسن کرونا از برگ های گیاه "تنباکوی استرالیایی" متمرکز شده است. این گیاه که با انواع مرسوم تنباکو تفاوت دارد عمر کوتاهی دارد و همین موضوع، کار را مشکل می کند.

بایا فیتوفارم

این استارتاپ روز گذشته اعلام کرد اولین مرحله آزمایشات بالینی انجام شده بر روی ۱۰۰ نفر با موفقیت پایان یافته است و تمام افرادی که این واکسن را دریافت کرده اند، در سلامت کامل هستند. فاز اول آزمایشات بالینی برای اطمینان از صحت ایمنی درمان انجام می شود و هنوز تا فاز ۴ و تأیید مجوز FDA، سه مرحله دیگر درپیش است.

سوتیرای ۳۷ ساله که در دانشگاه چالالانکورن؛ برترین دانشگاه تایلند تدریس می کند اعلام کرد: تیم ما در بایا فیتوفارم، به دنبال آن است تایلند به جای آنکه واردکننده واکسن کووید- ۱۹ باشد، تولیدکننده باشد.

بایا پیش بینی می کند برای اطمینان از اثربخشی دُز اول واکسن تولید شده، فاز دوم بالینی تا دو هفته آینده در ماه فوریه (بهمن) و فاز سوم در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) آغاز شود.

همچینین هم- بنیانگذاران این استارتاپ تخمین می زنند برای دریافت تأییدیه و مجوز بتوانند در سه ماهه سوم سال، اطلاعات و نتایج آزمایشات بالینی را به سازمان غذا و دارو تسلیم نمایند.

سونیترا در مصاحبه ای با سی ان بی سی اعلام کرد: این زمان طولانی برای اطمینان کامل از کارآیی واکسن در نظر گرفته شده است اما در صورت تأیید و مجوز ساخت از طرف سازمان غذا و دارو، به سرعت می توانیم واکسن ها را به تولید انبوه برسانیم. در حال حاضر، تجهیزات ما قدرت تولید حدود ۵ میلیون دُز در ماه را داراست که سالانه به ۶۰ میلیون بالغ می شود. با اضافه کردن سری جدید چنین تجهیزاتی می توان برای منطقه و کشورهای همسایه نیز واکسن تولید کرد.

این استارتاپ در زمینه توسعه تکنولوژی تولید پروتئین های نوترکیب (rp) برای تولید دارو و واکسن، فعالیت ها و پروژه های تحقیقاتی بسیار گسترده ای دارد.

بایا فیتوفارم

فعالیت اصلی این استارتاپ پیش از آغاز پروژه تولید واکسن از تنباکوی استرالیایی، در زمینه تولید داروهای ضد سرطان و داروهای ضد چین و چروک بوده است که همچنان ادامه دارد و در این زمینه نیز به نتایج بسیار امیدوار کننده ای دست یافته است.

هم - بنیانگذاران این استارتاپ بر این باور هستند که هدف آنها کسب درآمد هنگفت نبوده و نیست. سونیترا می گوید: اگر تحقیقات بایا تا انتها با موفقیت به اتمام برسد، جذب نخبگان نسل آینده به این حوزه، مهم ترین دستاورد این استارتاپ خواهد بود.وی می گوید: دسترسی بسیاری از مردم دنیا به دارو بسیار محدود است، باید برای این موضوع نیز فکری اساسی کرد.

چندی پیش، یک شرکت کانادایی نیز به نام مدیکاگو اعلام کرد واکسن گیاهی ساخته است که ایمنی نسبی ایجاد می کند و مراحل اخذ مجوز را می گذراند. اما استارتاپ تایلندی بایافیتوفارم؛ اولین استارتاپی است که از ویژگی پروتئین های نوترکیب، برای تولید واکسن استفاده می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =