در حالی مهلت تشکیل پرونده مالیاتی کارتخوان‌ها تا پایان دی به اتمام می‌رسد که آمارها نشان می‌دهد در آذرماه امسال بیشترین تراکنش‌های صورت گرفته در کارتخوان‌ها برای خرید شارژ و پرداخت قبوض بوده است.

کارتخوان‌هایی که به نام دیگران فعال شدند

به گزارش کارآفرین نیوز، مدت هاست بحث بر سر تشکیل پرونده مالیاتی برای کارتخوان های فروشگاهی مطرح بوده و اختلاف نظرهایی هم در اینباره بین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی وجود دارد. سازمان مالیاتی پیش از این بارها از عدم دریافت اطلاعات کامل و به روز از بانک مرکزی انتقاد کرده بود و بانک مرکزی نیز در واکنش از ارسال اطلاعات لازم به سازمان مالیاتی و همچنین قطع بخشی از کارتخوان های فاقد هویت سخن گفت.

با این وجود، در ماه های اخیر موضوع مالیات ستانی از کارتخوان های بانکی داغ شده و به تازگی سازمان امور مالیاتی درگاه خدمات امور مالیاتی این سازمان را برای تشکیل پرونده مالیاتی توسط دارندگان دستگاه های کارتخوان معرفی کرده و تا پایان دی ماه سال جاری نیز برای تشکیل پرونده مالیاتی زمان تعیین کرد.

فعال سازی کارتخوان به نام دیگران!

همچنین اعلام شده که در صورت عدم درج اطلاعات مربوط به کارتخوان ها توسط دارندگان آن، دستگاه ها غیرفعال خواهند شد. در روزهای اخیر یکی از مسئولان سازمان مالیاتی نیز اعلام کرد که برخی دستگاه های کارتخوان به نام افرادی شده که از این موضوع اطلاعی نداشتند!

اینکه تا چه میزان ساماندهی کارتخوان های فروشگاهی بتواند ظرفیت مالیات ستانی ایجاد کند، مشخص نیست ولی اصل کار درباره لزوم مشخص بودن مالک و استفاده کننده از دستگاه ها و همچنین فراهم شدن امکان ردیابی برخی سوء استفاده ها در اموری مانند قمار و اتصال به شبکه خارج از بانک های داخلی و ... اقدام مناسبی خواهد بود.

۹.۸ میلیون کارتخوان فعال

اما نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی شرکت شاپرک نشان می دهد که در آذرماه امسال تعداد ۹ میلیون و ۸۳۸ هزار ۶۷۳ دستگاه کارتخوان فروشگاهی در کل کشور فعال بوده که تعداد ۲ میلیارد و ۹۶۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تراکنش نیز از این طریق انجام شده است.

هنوز به روشنی مشخص نیست که چه تعداد از این کارتخوان ها دارای پرونده مالیاتی بوده و آیا سازمان مالیاتی در این مرحله موفق به تکمیل پرونده برای همه کارتخوان ها و مالکان آن خواهد شد و یا خیر؟

یک مسئله درباره کارتخوان ها این است که با اولتیماتوم سازمان مالیاتی مبنی بر تعیین زمان برای دارندگان کارتخوان ها جهت تشکیل پرونده مالیاتی، برخی از دارندگان کارتخوان ها انصراف داده و خواهان غیرفعال شدن دستگاه های کارتخوان شده اند که می توان این موضوع را نیز بخشی از پروسه ساماندهی دانست.

کارتخوان فروشگاهی

بیشترین تراکنش برای خرید شارژ ۲ هزار تومانی!

موضوع دیگر درباره کارتخوان ها وضعیت تراکنش های صورت گرفته از طریق دستگاه های کارتخوان است که طبق آمارهای موجود شاپرک، ۱۸.۶ درصد کل کارتخوان های فعال در آذر ماه امسال جزو کارتخوان های کم تراکنش و حتی فاقد تراکنش فعال بوده اند.

شرکت شاپرک دلیل وجود حدود یک میلیون و ۸۳۰ هزار کارتخوان کم تراکنش و فاقد تراکنش را رایگان بودن هزینه های مربوط به رول کاغذ، نصب و نگهداری می داند در صورتی که در کشورهای دیگر، استفاده کنندگان از کارتخوان ها خود باید هزینه های جانبی استفاده از کارتخوان ها را بپردازند.

در آذر ماه امسال تراکنش انجام شده از طریق کارتخوان های کم تراکنش در ۳ ماه متوالی کمتر از ۶۰ تراکنش بوده و مبلغ تراکنش ها نیز در هر ماه کمتر از ۲ میلیون تومان بوده است. بنابراین این احتمال که تشکیل پرونده مالیاتی برای دارندگان کارتخوان، منجر به تصمیم دارندگان کارتخوان های کم تراکنش و فاقد تراکنش به غیرفعالی کارتخوان شود، وجود خواهد شد.

بررسی آمارهای دیگر در خصوص عملکرد کارتخوان های فروشگاهی در آذرماه امسال نشان می دهد که بیشترین میزان استفاده از کارتخوان ها و همچنین ابزارهای موبایلی برای خرید شارژ تلفن همراه و پرداخت قبوض استفاده می شود.

در آذرماه امسال بیشترین تراکنش صورت گرفته برای خرید شارژ تلفن همراه ۲ هزار تومانی بوده که ۳۰ درصد کل استفاده دو دهک را شامل می شود و همچنین ۱۰ درصد مجموع تراکنش های یک دهک قیمتی نیز خرید شارژ تلفن همراه ۵ هزار تومانی بوده است.

به صورت کلی، ۴۰ درصد از کل تراکنش های ابزار کارتخوان فروشگاهی در آذرماه امسال برای خرید شارژ تلفن همراه برخی دهک ها بوده است. شاید اینگونه بتوان گفت که سازمان مالیاتی بیشتر باید به فکر ساماندهی و دریافت مالیات از نهادهای متولی دریافت عوارض و مالیات استفاده کننده از درگاه های اینترنتی باشد، چون عمده تراکنش ها در این بخش صورت می گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =