سخنگوی گمرک گفت: از ابتدای سال جاری تا اول دی ماه، تجارت ایران بین ۹ کشور عضو اکو از ۲۳ میلیون تن کالا به ارزش ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عبور کرد و ۳۰ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

صادرات به اکو ۵۲ درصد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی بیان کرد: در این مدت سهم صادرات ایران به این کشورها ۱۹میلیون و ۸۵۶هزار و ۵۳۱تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۶۴۰میلیون و ۴۸۸ هزار دلار بود که جهش ۴۱ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

میزان صادرات به کشورهای عضو اکو

وی گفت: به ترتیب ترکیه با خرید چهار میلیارد و ۱۳۱میلیون دلار مقصد اول و پس از آن افغانستان با یک میلیارد و ۴۱۲میلیون دلار، پاکستان با ۹۱۱میلیون دلار،آذربایجان با ۳۸۸میلیون دلار،ازبکستان با ۳۱۰میلیون دلار، ترکمنستان با ۲۴۰میلیون دلار، قزاقستان با ۱۳۳میلیون دلار، قرقیزستان با ۶۲میلیون دلار و تاجیکستان با ۵۴میلیون دلار مقصدهای بعدی کالاهای صادراتی ایران در بین اعضای "اکو" قرار دارند.

اعضای سازمان اکو

میزان واردات از اعضای عضو اکو

سخنگوی گمرک توضیح داد: سه میلیون و ۳۸۳هزار و ۵۰۷تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۱۱۳میلیون و ۶۵۹هزار دلار از ۹کشور عضو اکو، از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه وارد کشورمان شده که کاهش ۱۲درصدی در وزن و افزایش ۲۷درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

وی افزود: در بین اعضای سازمان "اکو"به ترتیب ترکیه با فروش سه میلیارد و ۶۹۷میلیون دلار، پاکستان با ۱۹۴میلیون دلار، ازبکستان با ۹۷میلیون دلار، قزاقستان با ۳۸میلیون دلار، آذربایجان با ۳۲میلیون دلار،ترکمنستان با ۲۵میلیون دلار، تاجیکستان با ۱۵میلیون دلار، افغانستان با ۱۳میلیون دلار و قرقیزستان با بیش از دو میلیون دلار کشورهای طرف معامله با ایران در تامین نیازهای کشور بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =