معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: معتقدم دنیا به تمرکززدایی کامل در استفاده از این فن‌آوری نخواهد رسید، بلکه به نقطه تعادلی که می‌تواند رمزپول بانک‌های مرکزی باشد خواهد رسید.

تدوین سناریوهای چهارگانه آینده‌پژوهی رمزارزها

به گزارش کارآفرین نیوز، مهران محرمیان در هفتمین همایش مالی - اسلامی ضمن تاکید بر وجود داشتن طیف های مختلفی درباره رمزارزها، گفت: این موضوع باید در چنین همایش هایی مطرح شود و پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام گیرد تا در ابعاد مختلف بتوانیم نگاه دقیقی به این پدیده داشته باشیم.

راهکارهای مرتبط با رمزارزها

وی تصریح کرد: می توانیم در این زمینه به سمت مدل های موجود برویم که دارای کمبود است و همه‌ی ابعاد این پدیده را نمی‌تواند توصیف کند، به عنوان مثال این موضوع مطرح است که آیا رمزارزها دارایی هستند یا پول تلقی می شوند؟ در صورتی که بحث پول هست، آنگاه با نظر به ویژگی‌های رمزارز در می یابیم که واقعا نمی توان آن را به طور کامل پول دانست.

رمزارز

وی ادامه داد، چنین مسئله ای در خصوص دارایی بودن رمز ارزها هم مطرح است، علاوه بر این در دسترس نبودن مدل های جدیدی که همه ابعاد را در نظر بگیرد نیز است.

معاون فناوری های نوین افزود: البته رمزارزها باید در ابعاد مخلتفی بررسی شوند، مهمترین نکته از لحاظ نظارتی این است که در این حوزه فعالیت‌های افراد شفاف باشد و از طرفی این پدیده ذاتا نظارت پذیر نیست و این مسئله یک پارادوکس را ایجاد می کند، همچنین باید مشخص شود که از منظر حقوقی، قانونی، فقهی، اقتصادی، ارزی و فناوری رویکرد به این موضوع چگونه است.

محرمیان گفت: یک پروژه‌ی آینده پژوهی در بانک مرکزی تعریف و اجرا شد، در این زمینه از ابزار سناریونگاری به دلیل قابلیت بالای این ابزار در برخورد با پدیده‌های به شدت پویا و درجه‌ ابهام بالا استفاده شد و بر همین اساس چهار سناریو تدوین و برای آن ها دو معیار تعیین گردید، معیار نخست میزان اقبال مردم به رمزارزها و معیار دوم میزان اقبال حاکمیت ها به رمزارزها بود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: ما براساس سناریوهای چهارگانه تلاش کردیم ضمن توصیف فضای هر سناریو، در هر حالت وظایف سازمان‌های مختلف را استخراج کنیم.

وی در ادامه خواستار نگاه به موضوع فارغ از مثبت و منفی بودن آن شد و بیان کرد: در این زمینه ضروری است نگاه مثبت و منفی را کنار بگذاریم و برنامه ها و اقدامات خودمان را با توجه به اثرگذاری این پدیده بر بانک ها، تولید ناخالص داخلی، مشاغل، ذی نفعان، سبک زندگی و ابعاد اجتماعی آن طراحی کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =