۱۱.۷ میلیون ایرانی در پاییز امسال در بخش خدمات اشتغال داشته و سهم بخش کشاورزی ۳ میلیون و ۲۶۹ هزار نفر بوده و در بخش صنعت نیز ۸ میلیون و ۱۶۳ هزار نفر اشتغال داشته‌اند. در شرایط فعلی، برای حل مسئله بیکاری جوانان، اقتصاد ایران نیازمند ظرفیت سازی جدید است.

افراد بیشتر در چه مشاغلی فعالیت دارند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار کار کشور در حال حاضر از سه بخش اصلی اشتغال کشاورزی، صنعت و اشتغال در بخش خدمات تشکیل می شود و ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شاغل کشور در این بخش ها فعالیت دارند.

به دلیل بالا بودن تعداد درخواست افراد جویای شغل و همچنین معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، دولت سیزدهم نیازمند انجام اقدامات موثر و اجرای طرح های اشتغال زا است. در شرایط فعلی، یکی از مهم ترین درخواست ها از مقامات دولتی در سفرهای استانی مسئله اشتغال جوانان است.

با این وجود، کارشناسان عقیده دارند که باید بین میزان اشتغال موجود در بخش های مختلف اقتصادی توازن برقرار باشد، چون در غیر اینصورت نه تنها فرصت ها و ظرفیت های اشتغال زایی در حوزه هایی خالی می ماند، بلکه میزان تقاضا نسبت به اشتغال در یک بخش افزایش و با صف متراکم تقاضا مواجه خواهد شد و در بخش دیگری که می تواند اشتغال زایی داشته باشد، تقاضایی نخواهد بود.

بازار کار خدماتی ایران

در حال حاضر، بیشترین میزان اشتغال زایی در اقتصاد ایران از طریق مشاغل بخش خدمات حاصل می شود که به عقیده کارشناسان، رشد اشتغال زایی در بخش خدمات می تواند به نیاز شغل یابی برخی بیکاران پاسخ دهد، اما اشتغالی که بتوان به آن نگاه درازمدت داشت و دارای ماندگاری باشد باید در بخش صنعت و همچنین کشاورزی ایجاد شود و بخش خدمات نیز مکمل قرار بگیرد.

با این وجود، در حال حاضر در اقتصاد ایران این جریان وجود ندارد و ۱۱ میلیون و ۷۳۷ هزار نفر در بخش خدمات به کار اشتغال دارند که در دوره دو ساله بروز پاندمی کرونا، مشکلات بیکاری فراوانی نیز برای برخی به وجود آمده است.

کارشناسان می گویند که در کشورهای صنعتی دنیا، به دلیل رشد اشتغال زایی از طریق بخش صنعت، مشکلات بازار کار حل شده و در مواردی نیز فرصت هایی برای اشتغال کارجویان سایر کشورها فراهم شده است. در دوره دو ساله پاندمی کرونا در جهان، بیشترین آسیب وارد شده به مشاغل بخش خدمات بوده و ریزش نیروی کار بیشتر در این بخش اتفاق افتاده است.

یکی از بخش های مورد غفلت قرار گرفته در اقتصاد ایران، توسعه بخش کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی و همچنین غذا است که در پی خود اشتغال زایی نیز خواهد داشت. با وجود مشکلات مربوط به آب، اما کشور دارای زمین مناسبی برای کشت انواع محصولات است.

اشتغال

کمترین سهم اشتغال زایی در بخش کشاورزی

بر پایه این گزارش، در حال حاضر کمترین میزان اشتغال زایی در بخش کشاورزی است به نحوی که از حدود ۲۴ میلیون شاغل کشور، ۳ میلیون و ۶۲۹ هزار نفر در بخش کشاورزی فعالیت دارند که در مقایسه با بخش خدمات، بیش از ۳ برابر کمتر است.

همچنین تعداد شاغلان در بخش صنعت کشور طبق آمار فصل پاییز، ۸ میلیون و ۱۶۳ هزار نفر است. میزان اشتغال زایی در بخش کشاورزی کشور می تواند با به کارگیری فرصت ها و ایجاد ظرفیت جدید، به چند برابر میزان فعلی برسد، اما در مقایسه با پاییز سال گذشته نه تنها چیزی به اشتغال بخش کشاورزی افزوده نشده، بلکه ۲۷۴ هزار نفر نیز از تعداد شاغلان در این بخش کاسته شده است.

تعداد شاغلان مرد در بخش کشاورزی طی پاییز امسال، ۳ میلیون و ۸۹ هزار نفر بوده و سهم زنان از فرصت های شغلی در بخش کشاورزی به میزان ۵۴۰ هزار نفر بوده است. از جمعیت مردان شاغل در بخش کشاورزی فصل پاییز امسال، ۱۸۲ هزار نفر و از جمعیت زنان شاغل کشاورزی نیز ۹۲ هزار نفر کاسته شده است.

در بخش صنعت نیز ۷ میلیون و ۲۲۱ هزار نفر از شاغلان مرد و ۹۴۰ هزار نفر زن هستند و در این بخش زنان از سهم به مراتب پایین تری نسبت به مردان برخوردار هستند. همچنین از مجموع ۱۱ میلیون و ۷۳۷ هزار نفر شاغل در بخش خدمات کشور طی پاییز امسال، ۹ میلیون و ۷۲۳ هزار نفر را مردان و ۲ میلیون و ۱۴ هزار نفر را نیز زنان تشکیل می دهند.

فعال سازی فرصت های موجود، تکمیل واحدهای نیمه تمام، اجرای برنامه های عملی از سوی دولت و ارائه مشوق های کاربردی به کارفرمایان می تواند زمینه های افزایش ظرفیت اشتغال زایی و به کارگیری نیروی کار در بازار کار ایران را فراهم کند. در درازمدت راهی جز سرمایه گذاری، تغییر روش آموزش ها، اصلاح نگاه جامعه به کار، متوازن سازی اشتغال زایی در بخش های اقتصادی و حل معضل مدرک گرایی و پشت میزنشینی وجود ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =