چند سال پس از اقدام کره جنوبی به مسدود کردن منابع فروش نفت ایران به این کشور در تبعیت از تحریم‌های آمریکا، سئول همچنان درباره آزادسازی منابع ایران فقط اظهار امیدواری می‌کند و علاقمند است پرداخت بدهی خود را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای پیوند بزند.

خوش خدمتی به سبک کره‌جنوبی برای آمریکا!

به گزارش کارآفرین نیوز، طی سال های اخیر و در زمان فعالیت دولت دوازدهم و پس از دستیابی به توافقات هسته ای برخی کشورها اقدام به خرید نفت از ایران کردند که یکی از آنها کره جنوبی بود. پس از آن نیز در مقاطع بعدی مباحثی درباره تهدید کشورها به خرید نفت از ایران و تعیین مهلت ۶ ماهه توسط ترامپ مطرح شد که در نهایت کره جنوبی در تبعیت از خواسته آمریکایی ها، خرید نفت از ایران را متوقف و از پرداخت پول نفت نیز خودداری کرد.

از آن زمان تاکنون گفتگوهایی در سطوح مختلف بین دو کشور برای حل مشکل مسدودی دارایی های ایران در این کشور مطرح شد و ارقامی نیز بین ۶ تا ۹ میلیارد دلار هم به عنوان طلب ایران از کره جنوبی اعلام شد، اما تا به امروز مسئولان کره ای همچنان منابع ایران را در بانک های کره ای و شعبه یک بانک ایرانی در سئول مسدود کرده اند.

نفت

رفتار غیر مسئولانه کره جنوبی در قبال ایران

این رفتار غیر حرفه ای و غیرمسئولانه کره ای ها باعث سرد شدن روابط دیپلماتیک دو کشور و تلاش چندباره ایران برای وصول دارایی های خود از کره جنوبی شده است. مسئولان کره ای هر بار از آمادگی این کشور برای پرداخت بدهی های خود به ایران سخن گفته اند، اما تاکنون در این زمینه اقدام عملی از سوی آنها صورت نگرفته است.

در تازه ترین اقدام صورت گرفته از سوی کره ای ها، انتشار بیانیه وزارت خارجه این کشور در دی ماه امسال است که پس از دیدار معاون وزیر خارجه این کشور با معاون وزیر خارجه کشورمان صادر شد و در آن کره ای ها بار دیگر ابراز امیدواری کردند که بتوانند منابع بلوکه شده ایران را آزاد کنند.

البته کره ای ها اینبار نیز تلاش کردند تا پرداخت بدهی خود به ایران را به نتیجه مذاکرات در جریان هسته ای ایران گره بزنند، اما مسئولان ایرانی از آنها خواستند تا منابع مسدود شده ایران را به نتیجه مذاکرات گره نزنند و اقدام یکطرفه دولت کره جنوبی در تبعیت از آمریکا و تحریم های این کشور را نادرست دانستند.

با وجود اعلام ارقام گوناگون از میزان بدهی های کره جنوبی به ایران، رقم ۷ میلیارد دلار بارها از سوی مسئولان مختلف بیان شده و به نظر می رسد بحث بر سر رفع مسدودی امکان استفاده ایران از ۷ میلیارد دلار فروش نفت به کره جنوبی باشد.

طلب ایران از کره جنوبی چقدر است؟

در عین حال، اخیرا خبرگزاری یونهاپ میزان دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی را که به دلیل تحریم های آمریکا مسدود شده است را حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) اعلام کرده است.

هرچند کره ای ها در طول سال های گذشته با اقدام خود در بلوکه کردن منابع حاصل از فروش نفت ایران، نقطه تاریکی در روابط بین دو کشور ایجاد کردند، اما در مهر ماه امسال نیز پیرو حمایت مقام معظم رهبری از تولید محصولات و لوازم خانگی ایرانی، دولت واردات لوازم خانگی کره ای را ممنوع کرد.

دلار

حسین تنهایی؛ رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی اردیبهشت ماه امسال اعلام کرده بود که کره جنوبی ۳۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود شده ایران را برای خرید واکسن پرداخته است.

حال باید منتظر ماند که آیا دولت کره جنوبی پس از انجام مذاکره اخیر وزارت خارجه این کشور با ایران، بالاخره منابع بلوکه شده کشورمان را آزاد خواهد کرد و یا خیر؟

در عین حال، بدهکاران دیگری نیز هستند که باید بدهی خود را به ایران بپردازند؛ از جمله تعیین تکلیف وصول پول فروش برق به عراق که اخیرا مسئولان این کشور درباره پرداخت بدهی خود به ایران اعلام آمادگی کرده اند. همچنین بدهی ژاپن، امارات، انگلیس، آمریکا و چین به ایران نیز پیش از این اعلام شده است.

///////////////

علی احمدقاسمی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =