افزایش سرسام آور قیمت مسکن طی سال‌های اخیر، رکود شدید این بازار را به دنبال داشته و احتمال می‌رود در صورتی که نرخ‌ها کاهش پیدا نکنند، این رکود ادامه‌دار باشد.

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی ها نشان می دهد که قیمت ها در بازار مسکن طی سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته اند و این امر به گفته کارشناسان این حوزه ناشی از عوامل متعددی همچون افزایش تقاضا و کمبود عرضه، رشد تورم و وضعیت نابسامان اقتصادی، افزایش قیمت مواد اولیه برای ساخت مسکن به واسطه تحریم ها، نوسانات نرخ ارز و... است.

افزایش قیمت مسکن در سه سال گذشته باعث شده سهم مسکن در سبد هزینه خانوار به بیش از ۷۰ درصد برسد و شهر تهران به عنوان چهارمین شهر گران جهان با کمترین قدرت خرید خانه از سوی خانوارها تبدیل شود.

آمارهای رسمی نشان می دهد که متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی در کلانشهری همچون تهران به بیش از ۳۲ میلیون تومان رسیده و در سایر شهرها هم با اینکه تا سه سال قبل، هر متر مربع واحد مسکونی به قیمت ۳ میلیون تومان معامله می شد، اکنون حداقل قیمت هر متر ۱۰ میلیون تومان است.

افزایش قیمت مسکن، روی وضعیت رهن و اجاره خانه نیز اثرگذار بوده و رشد بیش از ۵۰ درصدی اجاره نشینی را به دنبال داشته است. همچنین بر اساس آمارها، اطلاعات قیمت و اجاره مسکن نقاط شهری کشور در بهار امسال نشان دهنده این است که متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی نسبت به فصل قبل از آن، ۲۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته، ۶۳.۷ درصد افزایش داشته است.

مسکن

جبران کمبود عرضه مسکن

به منظور کنترل قیمت ها در بازار مسکن و ساماندهی آن، دولت طرح هایی در دستور کار قرار داده و انتظار می رود با اجرای کامل و جامع این طرح ها، شاهد تحول مثبتی در این بخش باشیم. از جمله این طرح ها می توان به ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال و اخذ مالیات از خانه های خالی اشاره کرد.

هر دو این طرح ها به منظور جبران کمبود عرضه مسکن و حمایت از مستاجران در دستور کار قرار گرفته که اجرای صحیح آن می تواند منجر به کاهش و واقعی سازی قیمت ها در بازار مسکن شود و حتی اگر توافقاتی در زمینه احیای برجام صورت گیرد و نرخ ارز کاهش یابد، احتمال می رود به واسطه کاهش هزینه های ساخت مسکن، نرخ خرید و فروش خانه و به تبع، رهن و اجاره کاهش بیشتری داشته باشد.

با این پیش فرض، در سال ۱۴۰۱ اگر یک میلیون مسکن ایجاد و مالیات از خانه های خالی اخذ شود و مالکان آن ها چاره ای جز اجاره دادن واحد خالی نداشته باشند، نرخ ها هم کاهش پیدا می کنند و تا حدی شاهد ساماندهی قیمت ها در این بازار خواهیم بود در غیر این صورت، احتمال می رود قیمت ها همچنان رشد صعودی را طی کنند و رویای خانه دار شدن برای خانوارها، دست نیافتنی تر شود.

قیمت مسکن

قیمت یک واحد ۷۰ متری در تهران؛ ۲.۳ میلیارد تومان

البته، افزایش سرسام آور قیمت ها در بازار مسکن در حال حاضر باعث ایجاد رکود شدید در این بخش شده و به عقیده کارشناسان، اگر قیمت خانه کاهش پیدا نکند، در سال ۱۴۰۱ این رکود ادامه دار خواهد بود.

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی هم در این باره اظهار کرد: به دلیل قیمت بالای مسکن، توان خرید مردم به شدت کاهش یافته و آن ها نمی توانند وارد بازار شوند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، در حال حاضر یک واحد مسکونی ۷۰ متری حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و تامین این مبلغ از عهده شهروندان تهرانی که اکثرا کارمند، کارگر و دارای شغل معمولی هستند، خارج است.

وی اضافه کرد: با توجه به این مسئله و تا زمانی که شرایط به حالت عادی برنگردد وضعیت همین گونه خواهد بود و برای سال آینده بازار مسکن همچنان در رکود به سر خواهد برد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =