اغلب مردم حتی نام این میوه‌های لاکچری را نمی‌دانند، واردات آن هم ممنوع است و قاچاق محسوب می‌شود، اما به راحتی در مغازه‌ها و در وبسایت‌ها عرضه می‌شود و کسانی که توانایی مالی دارند برای هر عدد از این میوه‌ها ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌پردازند.

میوه‌های لاکچری قاچاق هر عدد ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ منگوستین، دراگون تو سفید، دراگون تو سرخ، کوکوریکو، بلوبری، رامبوتان، پشن فروت، فیسالیس، سالاک، پاپایا، شاه بلوط و ... میوه هایی هستند که در مغازه های تهران و البته در بسیاری از وبسایت ها به فروش می رسند در حالی که قیمت هر عدد از برخی از این میوه ها معادل دو تا سه روز حقوق یک کارگر است.

منگوستین ۲۰۰ گرمی هر عدد بیش از ۲۰۰ هزار تومان، دراگون تو سرخ هر عدد بیش از ۲۶۰ هزار تومان، دراگون تو سفید هر عدد بیش از ۱۶۰ هزار تومان، بلوبری ۱۲۵ گرمی هر عدد ۱۳۰ هزار تومان، سالاک هر عدد ۲۱۰ هزار تومان، پشن فروت سه عددی ۱۸۰ هزار تومان، کوکوریکو هر عدد ۱۰۰ هزار تومان، پاپایا هر عدد ۱۰۰ هزار تومان و رامبوتان ۲۰۰ گرمی ۲۱۰ هزار تومان است، اما موضوع این میوه ها فقط قیمت آنها نیست و ماجرا به همین جا ختم نمی شود.


قدم اول؛ قاچاق


در حالی که سیدروح الله لطیفی؛ سخنگوی گمرک در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، ورود هر نوع میوه به غیر از موز، نارگیل، انبه و آناناس را که دارای مجوز واردات هستند، ممنوع اعلام می کند و تاکید می کند که سایر میوه های موجود در بازار از طریق مبادی رسمی گمرک وارد کشور نمی شود، طبق بررسی های خبرنگار کارآفرین نیوز، این میوه ها در کشور تولید نمی شود و اگرچه بذر و نهال این میوه ها به فروش می رسد، اما گلخانه هایی که امکان تولید در حجم مناسب را داشته باشند، احداث نشده اند و اصولا کشاورزی ما هنوز وارد تولید این میوه ها نشده، لذا این میوه ها تمامی به شکل قاچاق وارد کشور می شود.

میوه لاکچری

سخنگوی گمرک البته تاکید دارد که گمرک مسئول کشف کالای قاچاق در مبادی غیررسمی نیست و گمرک در تمامی مرز ۹۰۰۰ کیلومتری ایران حضور ندارد و از طرفی اطلاعات لازم را برای ارائه نظر در خیلی از زمینه ها ندارد.


قدم دوم میوه‌های لاکچری؛ سلامت


نکته مهم دیگری که در موضوع قاچاق میوه های لاکچری وجود دارد، بحث قرنطینه ای محصولات کشاورزی و نظارت سازمان استاندارد و همچنین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است.

در شرایطی که اعتبار کشاورزی ایران با مرجوع شدن محصولات کشاورزی از کشورهای همسایه به زیر سوال رفته و بازگشت یا معدوم سازی محصولات کشاورزی و میوه های ایرانی، سریالی شده و دلیل آن را موضوعاتی ذکر می کنند که به سلامت شهروندان ارتباط دارد، در کشور ما، میوه های لاکچری قاچاق می شوند تا به جز فرو رفتن قیمت های بالای آنها در چشم مردم، عدم نظارت بر سلامت این میوه ها نیز سوال برانگیز شود.

در این خصوص لطیفی سخنگوی گمرک در پاسخ به پرسش ما توضیح می دهد که اصولا میوه های وارداتی باید کد رهگیری بگیرند و ضمن قرار گرفتن در شرایط قرنطینه ای، مشمول نظارت سازمان استاندارد و وزارت بهداشت قرار بگیرد تا از سلامت میوه ها مطمئن شوند.

با این حساب، میوه هایی که به طور قاچاق وارد بازار می شوند فراتر از اقلامی مانند لوازم خانگی و ... هستند که به سلامت مردم ارتباطی ندارند، در واقع واردات قاچاقی میوه های لاکچری، به دلیل عدم نظارت سازمان های مسئول، سلامت مردم را هم در معرض تهدید قرار می دهند.


قدم سوم؛ تهدید کشاورزی


ورود انواع بذر و اندام‌های تکثیری گروه‌های مختلف محصولات کشاورزی، مقررات و ضوابط فنی و بهداشتی قرنطینه‌ای خاصی دارد که در تمام کشورها رعایت می شود و در ایران نیز رعایت آن الزامی است و سازمان حفظ نباتات کشور، مسئول نظارت بر اجرای آن است.

هرچند اقلام نباتی در سازمان حفظ نباتات به سه دسته شامل کالاهای با ریسک زیاد، کالاهای با ریسک متوسط و کالاهای با ریسک کم تقسیم می شوند، اما واردات میوه بدون نظارت دستگاه های مسئول نیز به غیر از تهدید سلامت شهروندان، کشاورزی هر کشوری را با ریسک مواجه می کند.

میوه لاکچری

دکتر محمدرضا رضاپناه کارشناس ارشد حوزه کشاورزی و رییس اتحادیه انجمن های علوم گیاه پزشکی ایران در خصوص ریسک قاچاق محصولات کشاورزی به خبرنگار کارآفرین نیوز می گوید که در تمامی دنیا برای واردات محصولات کشاورزی رویه بین المللی فیتوسنیتری یا بهداشت گیاهی سخت گیرانه اعمال می شود حتی دیدیم که برخی کشورها، به محصولات کشاورزی ما انگ زدند و آنها را پس فرستادند، ما هم باید همین سخت گیری ها را ساختارمند داشته باشیم، تحولات جهانی ارگانیک برای سال ۲۰۳۰ حتی روسیه را مجاب نمود که از ۲۰۲۱ به ظاهر سخت گیرانه عمل نماید و شناسنامه و پاسپورت محل تولید را مطالبه نماید، بر این اساس اگر محصولات کشاورزی به شکل قاچاق وارد کشور شوند برای کشاورزی ما دارای ریسک است و می تواند کشاورزی ما را دچار خسارت آفتی نماید که دشمنان طبیعی آن در کشور وجود ندارد یا آمادگی برای کنترل آن را نداریم و خسارت آنقدر سنگین خواهد بود که حتی بیمه ها نیز تاب تحمل آن را ندارند مثل مگس میوه در انار یزد، مگس میوه در مرکبات و یا مگس زیتون.

دکتر رضاپناه امکان ایجاد گرفتاری کشاورزی با پدیده قاچاق محصولات کشاورزی را امری محتمل می داند و به خسارت هنگفت کرم خاردار پنبه در دهه ۱۳۴۰ اشاره می کند و تاکید می کند که اگر دشمن طبیعی یک آفت وجود نداشته باشد این آفت ممکن است ضررهای هنگفتی به کشاورزی ما وارد نماید بنابراین رعایت قرنطینه محصولات کشاورزی اهمیت زیادی دارد.

وی البته تنها حسن از تبعات طغیان کرم خاردار پنبه را تصویب قانون و آیین نامه حفظ نباتات و الحاق به قوانین بین المللی مربوط، حتی کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیک و توکسین می داند و ابراز امیدواری می کند که درس‌هایی که از ضعف ساختارها و خلأ ارگانیک واقعی گرفتیم منجر به الحاق به قانون ارگانیک، به رسمیت شمردن کلمه ارگانیک و الزامات آنالیز ریسک منسجم گردد و کم کم سهم شایسته را در تجارت محصولات ارگانیک به خود اختصاص دهیم.

سه قدم پیش، یک قدم پس


اگرچه سه قدم پیش رونده آسیب قاچاق میوه های لاکچری بیان شد اما باید به یک آسیب دیگر آن نیز اشاره کرد، آنجا که این نوع میوه ها در کنار سایر کالاهای لاکچری، بیش از پیش ضریب جینی و اختلاف طبقاتی موجود در جامعه را پررنگ می کند، به طوری که گوشه ای از آمارهایی است که ثروتمندترین افراد جامعه نسبت به فقیرترین افراد در سال گذشته حدود ۱۴ برابر بیشتر مصرف کرده‌اند. جالب آنکه علیرغم رشد تورم، در فاصله سال های ۹۰ تا ۹۹، نسبت هزینه ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه به ۱۰ درصد فقیرترین جمعیت کشور، از ۱۱ برابر به ۱۴ برابر رسیده است.

میوه لاکچری

////////////////////

تهیه و تنظیم از امیر بابایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =