برابر اطلاعات منتشره مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی شهر تهران در طول سال‌های ۱۳۹۵ تا بهار ۱۴۰۰ از ۴ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان به ۳۲ میلیون و ۵۶۲ هزار تومان رسیده که حاکی از رشد حدودا ۲۸ میلیون تومانی در هر متر مربع است.

تغییرات ۵ ساله قیمت مسکن در پایتخت

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت مسکن طی سال های اخیر به دلیل کمبود تولید و عرضه واحدهای مسکونی، نبود پایه های مالیاتی تنظیم گر، رشد نرخ تورم، شرایط اقتصادی نامناسب، نوسانات نرخ ارز و... افزایش چند برابری داشته است.

افزایش سرسام آور قیمت مسکن، کاهش توان خرید مردم را به دنبال داشته و باعث رکود شدید بازار شده، به طوری که اکنون شاهد رشد بیش از ۶۰ درصدی اجاره نشینی در شهرهای کشور هستیم.

اطلاعات آماری منتشر شده از مرکز آمار ایران درباره متوسط قیمت و اجاره ماهانه مسکن در شهر تهران نشان می دهد که متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) در سال ۱۳۹۵ برابر با ۴ میلیون و ۴۹۷ هزار تومان بوده و این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۵ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان رسیده که حاکی از رشد حدود ۸۸۸ هزار تومانی قیمت است.

تغییرات قیمت مسکن از سال ۹۵

همچنین، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) در سال ۱۳۹۷، ۹ میلیون و ۵۵۸ هزار تومان و در سال ۱۳۹۸ نیز ۱۸ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان برآورد شده که نشان دهنده رشد حدودا دو برابری قیمت ها در طول یکسال است. در سال ۱۳۹۹ نیز متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) ۳۴ میلیون و ۹۰۱ هزار تومان برآورد شده بود که مقایسه آن با قیمت سال قبل از آن، نشان دهنده افزایش ۱۶ میلیون تومانی قیمت در یکسال است.

در این اطلاعات آماری، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) در فصول مختلف سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز ذکر شده که نشان می دهد هر متر مربع زمین در تابستان ۱۳۹۸ حدود ۱۸ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان قیمت داشته و در تابستان ۱۳۹۹ هر متر مربع زمین به قیمت ۳۴ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان معامله می شده است.

مسکن

قیمت مسکن تهران

علاوه بر آن، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) در پاییز ۱۳۹۸ برابر ۱۸ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان بوده این در حالی است که این رقم در پاییز ۱۳۹۹ به ۴۱ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان رسیده است. متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین در زمستان ۱۳۹۸ نیز ۲۰ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان برآورد شده که در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ با رشد ۲ برابری به ۴۴ میلیون و ۵۷۴ هزار تومان رسیده است.

مقایسه متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین (یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی) در فصل بهار سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز نشان می دهد که قیمت ها از ۲۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان به ۴۵ میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رسیده است. گفتنی است، قیمت فروش یک متر مربع زمین در فصول تابستان و پاییز ۱۴۰۰ هم رشد نسبی داشته، اما هنوز اطلاعات آماری آن منتشر نشده است.

در این اطلاعات آماری، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی از سال ۱۳۹۵ تا بهار ۱۴۰۰ نیز ذکر شده که نشان می دهد در سال ۱۳۹۵ هر متر مربع زیربنای مسکونی به قیمت ۴ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان معامله می شده که این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۵ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان و در سال ۱۳۹۷ به ۸ میلیون و ۱۸۶ هزار تومان و در سال ۱۳۹۸ به ۱۴ میلیون و ۱۵۵ هزار تومان رسیده است. همچنین این رقم در سال ۱۳۹۹ با رشد ۲ برابری به ۲۴ میلیون و ۵۵۳ هزار تومان و در بهار ۱۴۰۰ با حدود ۸ میلیون تومان افزایش قیمت به ۳۲ میلیون و ۵۶۲ هزار تومان رسیده است.

تغییرات قیمت اجاره

برابر اعلام مرکز آمار ایران، متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی نیز که در سال ۱۳۹۵ برابر ۲۲۱ هزار تومان بوده در سال ۱۳۹۶ به ۲۵۶ هزار تومان و در سال ۱۳۹۷ به ۳۲۶ هزار تومان رسیده است.

مقایسه متوسط مبلغ اجاره ماهانه برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز نشان می دهد که قیمت ها با رشد حدود ۲۰۰ هزار تومانی از ۴۳۷ هزار تومان به ۶۳۰ هزار تومان رسیده و این رقم در بهار ۱۴۰۰ حدود ۸۳۴ هزار تومان برآورد شده است. البته این ارقام نسبی هستند و در واقعیت، قیمت ها بیش از این افزایش پیدا کرده به طوری که اکنون برای اجاره یک واحد مسکونی ۷۰ متری نوساز در شهر تهران، مستاجران باید ۳۹۰ میلیون تومان ودیعه داشته باشند.

خبرنگار: زینب چراغی

نمودار قیمت مسکن تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =