افزایش جمعیت ایران تا سال ۱۴۱۵ به میزان حدود ۸ میلیون نفر پیش‌بینی شده که این تعداد با توجه به مرگ و میرها که از تعداد کل جمعیت کاسته می‌شود، زنگ خطر پیری جمعیت را به صدا درآورده است.

زنگ خطر پیری جمعیت به صدا درآمد

به گزارش کارآفرین نیوز، پایه اصلی هر کشوری را منابع انسانی آن کشور تشکیل می دهد و از این منظر، سرمایه انسانی مهم ترین دارایی کشورها محسوب می شود. تناسب جمعیت هر کشور با میزان ظرفیت ها و فرصت های آن کشور و همچنین وجود نیروی انسانی کافی و متخصص برای انجام امور کشور و پاسخگویی به نیازهای جامعه، بستگی به وجود نیروی انسانی متناسب در هر بخش دارد.

با این وجود، ایران همانگونه که سال های متمادی درگیر مسئله بیکاری جوانان بوده و به دلایل گوناگون از سوء مدیریت ها تا تحریم ها و بی توجهی به فرصت ها و ظرفیت ها؛ بیکاری میلیونی رقم خورده، به همان میزان نیز در معرض خطر کمبود نیروی انسانی کافی در آینده نه چندان دور قرار دارد.

خطر پیری جمعیت ایران

افت شدید میزان موالید در یکی دو دهه اخیر و تاثیرگذار نبودن سیاست های تشویقی جمعیت باعث شده تا ایران با خطر پیری جمعیت مواجه باشد و به یکی از کشورهای جهان تبدیل شود که با سرعت زیادی به سمت از دست رفتن تعادل نیروی انسانی حرکت می کند.

طبق سناریوهای موجود، در صورت ادامه روند فعلی زاد و ولد در کشور، در سال های آینده میزان جمعیت سالمند کشور نسبت به میزان استاندارد جهانی، از رشد بالایی برخوردار خواهد شد و از اینرو ایران در ردیف کشورهای با جمعیت مسن و پیر قرار می گیرد.

مسائل فرهنگی، مشکلات و دشواری های اقتصادی و تغییر نگاه خانواده ها به تعداد فرزندان و فراگیر شدن تک فرزندی باعث شده تا امروز در کشور بسیاری از خانواده ها با میانگین جمعیتی پایین زندگی کنند.

بازنشستگی

پس از یک دوره رشد مناسب جمعیتی در دهه ۶۰، به مرور از میزان تولدها در خانواده ها به طرز چشمگیری کاسته شد به نحوی که اگر در دهه ۶۰ یک خانواده با بیش از ۵ فرزند بوده، امروز همان الگو تکرار نمی شود و مجموع فرزندان آن ۵ نفر دیگر بین ۲۰ تا ۳۰ فرزند نیست و به سختی به ۵ فرزند می رسد و فراگیر بودن این مسئله، زنگ خطر جمعیتی را برای کشور به صدا در آورده است.

سناریوهای جمعیتی ایران

بررسی برخی سناریوهای مطرح شده از سوی سازمان ملل متحد درباره روند جمعیتی ایران در سال های آینده نشان می دهد که احتمالا جمعیت ایران در سال ۱۴۱۹ بین ۸۵ با سناریوی بدبینانه تا ۹۷ میلیون نفر در بهترین حالت خواهد بود. همچنین پیش بینی شده که نرخ رشد جمعیتی ایران در قالب این سناریوها منفی و در بهترین وضعیت نیز زیر یک درصد خواهد ماند.

بنابراین با پیش بینی های صورت گرفته، جمعیت ایران تا نهایتا دو دهه آینده به میزان مرگ و میر نیز در سال رشد نخواهد داشت و به عبارتی رشد سالانه جمعیت کشور به صفر می رسد. یک آمار نشان می دهد که در سال ۹۸ میزان مرگ و میر ثبت شده در ایران یک میلیون و ۱۹۶ هزار و میزان تولدها ۸۰۰ هزار بوده است. در فاصله سال های ۱۴۱۰ تا ۱۴۱۵ پیش بینی شده که نرخ رشد جمعیت ایران به صفر خواهد رسید.

در صورت ادامه شرایط فعلی جمعیتی کشور، همانگونه که عنوان شد حتی می تواند باعث کمبود نیروی انسانی مورد نیاز کشور در بخش های مختلف شود و یا دستکم از تعداد نیروهای شاغل و در سن کار کشور به طرز چشمگیری کاسته خواهد شد.

پیش بینی جمعیت کشور

پیش‌بینی‌های جمعیتی مرکز آمار ایران

نگاهی به پیش بینی های صورت گرفته در مرکز آمار ایران درباره روند رشد جمعیت ایران تا سال ۱۴۱۵ نشان می دهد که در بهترین حالت، جمعیت ایران در سال ۱۴۱۵ به حدود ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید که حدود ۴۶ میلیون نفر آن را مردان و ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را نیز زنان تشکیل خواهند داد.

بنابراین با سناریوهای پش بینی شده مرکز آمار ایران، به جمعیت ۸۴ میلیون نفری فعلی ایران تا ۱۵ سال آینده کمتر از ۸ میلیون نفر افزوده می شود که این میزان رشد به نسبت تعداد فوتی هایی که اتفاق خواهد افتاد باید در نظر گرفته شود. بنابراین در سال های آینده نیز میزان رشد جمعیت سالانه به میزان اندک و یا بدون تغییر (میزان تولدها و مرگ و میر نزدیک به هم و یا سر به سر) خواهد ماند.

بازنشستگی

همچنین طبق سناریوهای تعریف شده از سوی مرکز آمار ایران، در سال های آینده روند کاهش جمعیت ساکن در روستاها را خواهیم داشت که در نهایت از ۲۰ میلیون فعلی به ۱۸ میلیون نفر کاهش خواهد یافت و این مسئله به معنای خالی شدن بیشتر روستاها از جمعیت خواهد بود.

شاید سخت باشد که بتوان امیدوار بود مسئله تغییر نگاه جامعه به جمعیت و خانوار به اصطلاح یک شبه و یا در یک مقطع کوتاه تغییر کرده و به سطح استانداردها برسد، اما دولت نمی تواند فرصت های امروز را از دست بدهد و لازم است با ریشه یابی دقیق و بکارگیری متخصصان جمعیت شناسی و همچنین استفاده از تجارب جهانی در این بخش، به سمت بازسازی افت جمعیت حرکت کند. همچنین باید گفت که موضوعاتی مانند ارائه تسهیلات بانکی و تشویق های مالی و از این دست تصمیمات شاید از کارآمدی لازم برای تحریک رشد جمعیت برخوردار نباشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =