کاخ سفید؛ بزرگترین حامی مالی سازمان بهداشت جهانی با اصلاحات اساسی ساختار مالی این سازمان مخالفت کرد.

مخالفت بزرگترین حامی مالی WHO با اصلاحات اساسی

به گزارش رویترز، کاخ سفید با افزایش حق عضویت اعضای سازمان بهداشت جهانی به منظور تقویت بنیه مالی این سازمان برای مواجهه با پاندمی های احتمالی آینده مخالفت کرد.

منابع مطلع و نزدیک به دولت آمریکا اعلام کرده اند آمریکا به عنوان بزرگترین تامین کننده منابع مالی سازمان بهداشت جهانی (WHO) با طرح افزایش قدرت مالی این سازمان از طریق افزایش حق عضویت یا مشارکت اجباری اعضا مخالف است. آمریکا معتقد است این سازمان باید استقلال مالی بیشتری داشته باشد و به کمک های دریافتی و سرمایه گذاری های اعضا و خیّران بین المللی متکی نباشد.

در تازه ترین اسناد سازمان بهداشت جهانی که روز ۴ ژانویه ۲۰۲۲ منتشر شد و به صورت آنلاین در اختیار تمام کشورهای عضو قرار گرفت، درصد افزایش میزان مشارکت کشورهای عضو پیش بینی شده است.

به گزارش رویترز، این طرح؛ بخشی از برنامه جامع اصلاحات ساختاری این سازمان است که از مدت ها پیش لزوم تصویب آن احساس می شد، اما با تداوم پاندمی، ضرورت تسریع در اجرای آن بیشتر نمایان شده است. در این طرح، بر محدودیت های عملکردی و ضعف توانایی های مالی WHO برای مداخله زودهنگام به منظور پیشگیری های ضربتی پیش از بحران تاکید کرده است.

مخالفت آمریکا با مشارکت اجباری اعضای WHO

این طرح، حاصل بررسی های طولانی و فشرده مقامات و متخصصان "گروه سرمایه گذاری های پایدار" سازمان بهداشت جهانی است. اما دولت آمریکا به دلیل عدم اطمینان از توانایی این سازمان در کنترل خطرات و تهدیدات آتی چین با این طرح مخالفت کرده است.

چهار مقام اروپایی که به دلیل ملاحظات رسانه ای و سیاسی، خواستند نامشان فاش نشود در گفتگویی با رویترز، موضوع مخالفت آمریکا با این طرح را تایید کردند.

در طرح منتشره آمده است حق عضویت و مشارکت اجباری اعضا از سال ۲۰۲۴ تا سال ۲۰۲۸ باید به گونه ای افزایش یابد که نیمی از درآمد سالانه سازمان از این محل تامین شود. میزان مشارکت سالانه اعضا بر اساس ذخایر ارزی و دارایی های هر کشور تعیین می شود و مبالغ پرداختی فعلی کمتر از ۲۰ درصد بودجه مصوب برای سال ۲۰۲۸ را دربرمی گیرد.

بهداشت جهانی

بودجه اصلی سازمان بهداشت جهانی، صرف مواجهه پیشگیرانه با پاندمی ها و تقویت سیستم مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان می شود. همچنین سالانه بیش از یک میلیارد دلار نیز برای مقابله با چالش های جهانی خاص مانند بیماری های حارّه ای، عفونی و آنفلونزا هزینه می شود.

حامیان این طرح بر این باور هستند که اتکای سازمان بر سرمایه گذاری های داوطلبانه اعضا و بنیادهای خیریه مانند بنیاد بیل و ملیندا گیتس، این سازمان را در موقعیتی قرار می دهد که به ناچار، خواسته های سرمایه گذاران را در اولویت قرار می دهد. علاوه بر این، سازمان در صورت خطای احتمالی اعضا، ‌ قدرت بازدارندگی ندارد.

"هیات مستقل پاندمی" که در مقام مشاور سازمان در طرح اصلاحات فعالیت می کند، ضمن هشدار نسبت به تضعیف استقلال و یکپارچگی این سازمان، افزایش ۷۵ درصدی بودجه سالانه را از طریق افزایش حق عضویت کشورهای عضو پیشنهاد داده است.

سازمان بهداشت جهانی، نیز در تایید یافته های هیات مستقل تاکید می کند: تنها سرمایه ها و وجوه قابل پیش بینی دائمی می تواند به این سازمان در مسیر تکمیل طرح های ترجیحی کشورهای عضو یاری رساند.

خطر سرایت تردید آمریکا در توانمندی سازمان ملل به سایر کشورها

به گزارش رویترز، کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی از جمله آلمان به همراه اکثر کشورهای منطقه آسیای جنوب شرقی، منطقه آفریقا و کشورهای عرب از موافقان این طرح هستند. این طرح در نشست هفته آینده مقامات اجرایی WHO به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد اما تشتت آرا نشان می دهد توافقی حاصل نخواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی نیز تاکید کرده است تاکنون هیچ اجماع نظری بین اعضا به وجود نیامده است و پیش بینی می شود این مقوله تا نشست سالانه مجمع جهانی بهداشت در می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) ادامه داشته باشد. مجمع جهانی بهداشت (WHA) که متشکل از وزرای بهداشت کشورهای عضو WHO است بالاترین مرجع تصمیم گیری در مورد مسایل کلان بهداشت جهانی است.

بهداشت جهانی

یکی از مقامات اروپایی حاضر در این گفتگو پیش بینی کرد مخالفت آمریکا می تواند موجب افزایش و گسترش بدبینی در میان سایر کشورها شود. این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود تأکید کرد ساختاری که بیشتر در کنترل سرمایه گذاری های داوطلبانه باشد تا در اختیار سازمان بهداشت جهانی، در پاندمی های احتمالی آتی نیز ابتکار و قدرت عمل چندانی نخواهد داشت.

از سوی دیگر، واشنگتن به عنوان بزرگترین تامین کننده منابع مالی سازمان بهداشت جهانی همچنان نسبت به عملکرد ضعیف و جانبدارانه این سازمان معترض است. دولت ترامپ همواره سازمان بهداشت جهانی را به عدم قاطعیت در برابر چین در موارد نقض قوانین بین المللی متهم کرده و انتقاد کرده بود که ضعف عملکرد این سازمان موجب تعلل چین در انتشار و اشتراک زودهنگام آمار و اطلاعات کووید -۱۹ پیش از پاندمی شد. دولت بایدن نیز در اولین اظهارنظرها پس از به قدرت رسیدن، این موضع انتقادی را حفظ کرد.

آمریکا در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) اعلام کرد در اعتراض به رفتار ناعادلانه سازمان بهداشت جهانی در مقابل چین، به مدت یک سال از عضویت این سازمان خارج می شود. با وجود تغییر تیم حاکمیتی در آمریکا، ‌ همچنان این کشور بر این باور است چین، مسبّب تمام تلفات انسانی و بحران های اقتصادی دو سال اخیر (از ۲۰۲۰) در دنیا است.

بهداشت جهانی

نگرانی از افزایش تعداد اعضای مخالف طرح

به گزارش رویترز، مقامات ارشد WHO بر اصلاحات اساسی سازمان تأکید دارند و نگران قدرت حاکمیت، ساختار و قدرت بازدارندگی این سازمان در مواجهه با پاندمی های آتی نه تنها از جانب چین بلکه از سوی سایر کشورها یا رخدادهای بین المللی هستند.

یکی از مقامات ارشد اروپایی نیز روز ۲۱ ژانویه تأکید کرد برخی کشورهای بزرگ مانند ژاپن و برزیل نیز به طرح منتشره سازمان بهداشت جهانی خوشبین نیستند. احتمال می رود تعداد اعضای مخالف طرح تا پیش از نشست مجمع افزایش یابد. چین هنوز موضع رسمی خود را نسبت به این طرح اعلام نکرده است اما منابع غیررسمی از مخالفت چین با این طرح حکایت می کنند. نگرانی های مقامات سازمان از عدم تصویب طرح نیز در حال افزایش است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =