مرکز آمار ایران نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور را ۴۲.۴ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل، ١.٠ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم دی ۴۲.۴ درصد شد

به گزارش کارآفرین نیوز، مرکز آمار ایران جزئیات تورم و شاخص قیمت مصرف کننده در دی ماه ۱۴۰۰ را اعلام کرد که به شرح زیر است.

بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٤٠٠ به عدد ۳۵.۹ درصد رسیده است این بدان معنی بوده که خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۵.۹ درصد بیشتر از دی ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردهاند.

همچنین نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنیها و دخانیات» با افزایش ۱.۱ واحد درصدی به ٤٢.٦ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٦ واحد درصدی به ٣٢.٤ درصد رسیده است.

بررسی روند تورم نقطه ای در میان خانوار های شهری و روستایی نشان می دهد که تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۵.۸ درصد و برای خانوار های روستایی ۳۶.۵ درصد است. درواقع تورم نقطه ای خانوار های شهری ۰.۸ درصد و برای خانوارهای روستایی ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

بازار

افزایش نرخ تورم ماهانه

نرخ تورم ماهانه دی ماه نیز ۲.۴ درصد بوده که نسبت به ماه گذشته ۰.۷ درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٧ درصد و ٢.٧ درصد بوده است.

بررسی روند تورم ماهانه در میان خانوار های شهری و روستایی نشان می دهد که تورم ماهانه برای خانوارهای شهری با رشد ۰.۹ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۲.۵ درصد رسیده است. همچنین تورم ماهانه خانوار های روستایی نیز با ۰.۱ درصد رشد به ۱.۹ درصد رسیده است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی) و گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی) بوده است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، اجاره بهای واحد مسکونی، گروه «هتل و رستوران» (هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه) و گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) و متوسط قیمت یک کیلو وات برق مصرفی خانوار نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =