سرعت رشد شاخص کل تورم در دی ماه سال‌جاری یک واحد درصد کاهش یافته و اثر این میزان افت در گروه‌های کالایی نیز مشاهده می‌شود، با این حال نرخ تورم اقلام پُرمصرف در سبد معیشت خانوار همچنان بالا مانده است.

افت و خیز زمستانی نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ تورم در دی ماه سال جاری به نسبت آذر ماه یک واحد درصد کاهش یافته و به ۴۲.۴ درصد رسید. بررسی تغییرات نرخ تورم در گروه های مختلف کالایی دی ماه سال جاری نشان می دهد که نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز در دی ماه به نسبت آذر ماه با کاهش به ۵۶.۵ درصد رسیده است.

با این حال، این میزان تورم همچنان فشار معیشتی سنگینی را بر خانوارها وارد می کند و دولت برای کاهش فشارهای تورمی به جامعه باید اقدامات خود را به نحوی برنامه ریزی کند که جریان کاهش ماهانه تورم متوقف نشود. بررسی نرخ تورم خوراکی ها نیز به صورت جداگانه حاکی از نرخ تورم ۵۶.۳ درصدی است که سرعت رشد قیمت ها در این بخش نیز ۱.۷ درصد کاهش نشان می دهد.

افت تورم نباید متوقف شود

تورم در بخش پوشاک و کفش طی دی ماه به نسبت آذر ماه کاهش مناسبی نداشته و تنها یک دهم درصد افت را تجربه کرده است. تورم در بخش مسکن، آب و برق و گاز ۲۶.۸ درصد است که در این بخش به نسبت آذرماه یک دهم درصد رشد اتفاق افتاده است.

یکی از بخش هایی که مخارج خانوار را تحت الشعاع قرار می دهد، نرخ تورم حمل و نقل است که در دی ماه سال جاری، این بخش دارای ۴۰.۲ درصد تورم بوده است. بهداشت و درمان ۳۹.۹ درصد تورم را در دی ماه به ثبت رسانده که با توجه به وجود پاندمی کرونا، این میزان افزایش هزینه برای بخش بهداشت و درمان مناسب نیست و دولت باید اقدامات ویژه ای را برای متناسب سازی هزینه ها در این بخش داشته باشد.

تورم

طی ماه های اخیر، دولت سیزدهم یکی از برنامه های خود را کاهش نرخ تورم و مقابله با ادامه روند گرانی قرار داد و در این زمینه تاکنون کاهش نرخ هایی نیز اتفاق افتاده است، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد و گروه های کالایی، نرخ های تورم بالایی را تجربه می کند.

اثر ارز ۴۲۰۰ تومانی کجاست؟

طی سال های اخیر و به ویژه توسط دولت دوازدهم، برخی سیاست های حمایتی از طریق تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کنترل قیمت ها در بازار انجام شد. با این وجود، قیمت اقلام مصرفی خانوار مانند گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آن در فاصله دی ماه سال گذشته تا دی ماه امسال، ۵۲.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین در بخش میوه و خشکبار ۵۴.۴ درصد و در بخش شیر و پنیر و تخم مرغ نیز ۶۸.۲ درصد رشد قیمت توسط مرکز آمار ایران اعلام شده است. بنا بر این افزایش قیمت ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی که قرار بود از معیشت خانوارو به ویژه گروه های کم درآمد حمایت کند، عملا تاثیر چندانی در مهار قیمت ها نداشته است، مگر آنکه عنوان شود اگر این ارز تخصیص نمی یافت، نرخ رشدهای اعلام شده چند برابر می شد!

جدول نرخ تورم گروه های کالایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =