بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک در آذر ماه امسال مبادله شد که از این تعداد، ۵۴۴ هزار فقره به دلیل فقدان و یا کسری موجودی برگشت خورد و کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و خراسان شمالی بیشترین درصد چک‌های برگشتی را داشته‌اند.

۶.۵ میلیون فقره چک دست به دست شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی گزارش جدید بانک مرکزی از وضعیت چک های صادر شده در آذر ماه ۱۴۰۰ نشان می دهد که در این ماه، بیش از ۶.۵ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۲۵۸۳ هزار میلیارد ریال در کل کشور مبادله شد که از نظر تعداد به نسبت ماه گذشته ۷.۵ درصد کاهش و مبلغی ۳.۱ درصد افزایش نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، طی آذر ماه امسال بیش از ۲ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۱۳۱۸ هزار میلیارد ریال در تهران مبادله شد. سهم ۳ استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی از کل چک های مبادله شده در آذر ماه ۱۴۰۰ به میزان ۴۹.۲ درصد بوده است که در این بین، سهم استان تهران به تنهایی ۳۰.۹ درصد بوده است.

وضعیت چک‌های وصولی

طی آذر ماه سال جاری، حدود ۶ میلیون فقره چک در کل کشور وصول شد که ارزش آن حدود ۲۳۲۸ هزار میلیارد ریال بود. این میزان وصول چک نسبت به آبان ماه سال جاری، به لحاظ تعداد ۶.۹ درصد کاهش و در بخش مبلغی، ۵.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

به صورت کلی، ۹۱.۷ درصد از تعداد کل چک های مبادله شده در این ماه وصول شده که به لحاظ مبلغی، ۹۰.۱ درصد بوده است. همچنین از کل ۲ میلیون چک مبادله شده در تهران در آذر ۱۴۰۰، تعداد حدود ۱.۹ میلیون فقره وصول شده است.

نمودار چک برگشتی

چک برگشتی

بر پایه آمار اعلامی بانک مرکزی، طی آذر امسال بیش از ۵۴۴ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۲۵۵ هزار میلیارد ریال در کل کشور برگشت خورده است. با این حال، این میزان چک برگشتی به لحاظ تعدادی و مبلغی نسبت به ماه قبل ۱۳.۶ درصد و ۱۶.۳ درصد کاهش نشان می دهد.

کهگیلویه و بویراحمد با ۱۴.۶ درصد، لرستان ۱۲.۶ درصد و خراسان شمالی با ۱۲.۲ درصد بیشترین میزان چک های برگشتی را در آذر ۱۴۰۰ داشته اند و در نقطه مقابل، استان های گیلان با ۶.۲ درصد، البرز ۷.۵ درصد و یزد نیز با ۷.۸ درصد؛ پایین ترین نسبت چک های برگشتی را در کل کشور داشته اند.

مهم ترین دلیل برگشت حدود ۵۲۵ هزار فقره چک در آذر ماه ۱۴۰۰، فقدان موجودی و یا کسری اعلام شده که دلیل برگشت ۹۶.۴ درصد کل چک های برگشتی به لحاظ تعدادی است.

در آذر ماه امسال، ۹۸.۴ درصد دلیل برگشت چک های صادر شده در کهگیلویه و بویراحمد، ۹۸.۳ درصد در خراسان جنوبی، ۹۷.۹ درصد در اصفهان و چهارمحال و بختیاری؛ کسری موجودی و یا فقدان موجودی بوده است.

چک رمزدار

طی ماه مورد برررسی، حدود ۴۵۸ هزار فقره چک رمزدار به ارزشی حدود ۱۹۰۳ هزار میلیارد ریال در کل کشور وصول شد. در آذر ۱۴۰۰، بیشترین میزان چک های رمزدار در تهران با بیش از ۱۵۰ هزار فقره صادر شده است.

از مجموع بیش از ۶.۴ میلیون فقره چک صادره در آذر ماه امسال، بیش از ۵.۹ میلیون فقره عادی و حدود نیم میلیون فقره نیز رمز دار بوده است. به بیان دیگر، ۹۲.۹ درصد کل چک های صادر شده در آذر ۱۴۰۰، عادی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =