با وجود کاهش فشار تقاضای جهانی، کارخانجات و صنایع در چین همچنان در سه ماه اول سال جاری میلادی با چالش‌های ناشی از شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

اثرگذاری پیکار کرونا و صنایع در رونق اقتصادی چین

به گزارش سی ان بی سی، با توجه به تداوم شرایط جهانی پاندمی، هنوز رونق سابق به اقتصاد صنعتی بازنگشته است. رشد بی رمق تجارت، عدم افزایش تقاضا در برخی بازارها و برخی عوامل منطقه ای نیز مزید بر علت شده است. بنابراین پیش بینی می شود اقتصاد صنعتی دستکم در سه ماه اول سال ۲۰۲۲، با فشار جدی روبرو باشد.

لو جونجی؛ سخنگوی وزارت صنعت و تکنولوژی اطلاعات چین در تأیید مطالب فوق می افزاید: گرچه بحران کمبود نیمه رساناها را پشت سر گذاشتیم، اما شرایط زنجیره تأمین همچنان تا مدتی ناپایدار خواهد بود. محدودیت های سفر و قرنطینه های اخیر، تأثیر تعیین کننده ای بر تشدید شرایط فوق ندارند و پس از مدت زمان کوتاه رفع خواهد شد اما همچنان شرایط ناپایدار خواهد بود.

اقتصاددانان موسسه مطالعات اقتصادی مورگان استنلی چند روز پیش، تولید ناخالص داخلی (GDP) چین را براساس بررسی نقطه به نقطه ۴.۵ درصد پیش بینی کرده بودند.

به گزارش سی ان بی سی، به نظر می رسد هر چه شیوع اُمیکرون و اجرای استراتژی های کووید صفر، موجب کاهش مسافرت ها در تعطیلات سال نوی چینی و در پی آن، کاهش مصرف خدمات در ماه های ابتدایی سال جاری شود، اما تاثیر آن بر زنجیره تأمین داخلی چندان قابل توجه نخواهد بود. قطب های صنعتی ساحلی بیش از سایر شهرهای شمالی که مراودات اقتصادی چندانی ندارند، اقدامات پیشگیرانه برقرار کرده اند تا از گردش آزادانه ویروس و در نهایت، قرنطینه کامل شهرها ممانعت به عمل آید.

چین

دولت چین، رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) را در سه ماه آخر سال گذشته میلادی، ۴ درصد اعلام کرد که مطابق با پیش بینی های قبلی اقتصاددانان بوده است. در عین حال، شاخص خُرده فروشی در چین کاهش یافت. بر همین مبنا اداره ملی آمار نسبت به "فشارهای سه گانه" تقاضاهای قراردادی، شوک های عرضه و پایین آمدن سطح انتظارات هشدار داد. شوک عرضه؛ به رویدادی اطلاق می شود که موجب افزایش یا کاهش ناگهانی عرضه کالا یا خدمات شود که بر تعادل قیمتی کالا و خدمات تأثیر می گذارد.

تاثیر تغییر در میزان تولید نیمه رساناها

لو جونجی؛ که علاوه بر سخنگوی وزارتخانه، مدیر بخش نظارت و هماهنگی بازار نیز هست می گوید: گرچه کمبود نیمه رساناها در بازار تا حدودی برطرف شده است، اما کفه تقاضا تا مدتی سنگین تر خواهد بود.

چین

تولید نیمه رساناها در چین ۳۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش داشته است و با افزایش ۱.۹ درصدی در ماه دسامبر، میزان تولید سالانه صنعت خودروسازی نیز در ماه دسامبر ۳.۴ درصد افزایش داشته است که پس از آوریل ۲۰۲۱، اولین افزایش سالانه تولید محسوب می شود.

در سال ۲۰۲۰، چین توانست با تصویب و اجرای قوانین سختگیرانه برای ترددها، موفق تر از بسیاری از کشورها در این زمینه عمل کند و با سرعت بیشتری به مدار سابق تولید باز گردد.

به گزارش سی ان بی سی، به نظر می رسد سیاست های کووید صفر در چین، بیشتر بر مصرف کنندگان تاثیر گذاشته است تا بر کارخانجات.

تحلیل ها از گزارش ۷ ژانویه گروه مالی بانکی سیتی (Citi) حکایت از آن دارد در بحبوحه شیوع جهانی کووید - ۱۹، تا حدودی سرعت تغییر مکان و جابجایی زنجیره تامین به خارج از چین کاهش یافته است یا حتی در مواردی روند معکوس یافته است.

ژیاون جین؛ اقتصاددان مشهور و تحلیل گر گروه سیتی می گوید: سیاست ها و اقدامات مؤثر دولت در جلوگیری از گردش آزاد و شیوع لجام گسیخته ویروس، به کارخانجات و صنایع کمک کرد سریع تر بتوانند به دوران و میزان تولید پیش از پاندمی برگردند.

به گزارش سی ان بی سی، قابلیت بالای انتشار اُمیکرون، موجب افزایش نگرانی ها از افزایش هزینه های اجرای سیاست های کووید صفر در چین شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =