افزایش قیمت مسکن، روی بازار رهن و اجاره نیز تاثیر گذاشته و اکنون شاهدیم که به عنوان نمونه، مستاجران برای اجاره واحد ۸۰ متری دوخوابه ۱۷ سال ساخت باید ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۵ میلیون تومان اجاره ماهانه بپردازند.

نرخ‌های زمستانی رهن و اجاره مسکن در پایتخت

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت ها در بازار مسکن روز به روز افزایش پیدا می کنند و کنترل دقیقی روی آن وجود ندارد، تا جایی که رشد چند برابری نرخ خرید و فروش خانه طی سال های اخیر باعث شده خانه دار شدن به رویایی برای جوانان و قشر ضعیف و متوسط جامعه تبدیل شود.

آمارها نشان می دهد که متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی در پایتخت طی ۵ سال اخیر، ۲۸ میلیون تومان رشد داشته است؛ در سایر کلانشهرها و شهرها نیز وضعیت بازار مسکن تقریبا همین‌گونه است.

افزایش سرسام آور قیمت مسکن باعث رشد بیش از ۶۰ درصدی اجاره نشینی شده و به دنبال آن، هزینه های رهن و اجاره افزایش پیدا کرده است.

به منظور اطلاع دقیق تر از وضعیت بازار رهن و اجاره، سری به سایت های آنلاین رهن و اجاره خانه زدیم و در ادامه میانگین قیمتی اجاره خانه در مناطق مختلف تهران ذکر شده است.

در بازار رهن، اجاره یک واحد مسکونی نوساز ۱۳۰ متری ۳ خوابه در محله ظفر نیاز به یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان ودیعه دارد. در محله دروس نیز اجاره یک واحد ۱۳۰ متری ۵ سال ساخت دو خوابه نیاز به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه دارد. در ستارخان نیز برای اجاره واحدی ۱۱۲ متری ۲۵ سال ساخت دوخوابه، مستاجر باید ۳۸۰ میلیون تومان ودیعه در نظر بگیرد.

در محله جمال‌زاده نیز ودیعه ۴۳۵ میلیون تومانی برای واحد مسکونی ۵۸ متری یک خوابه ۳ سال ساخت در نظر گرفته شده و ودیعه واحد ۵۸ متری ۱۰ سال ساخت یک خوابه در محله جنت آباد جنوبی ۲۹۵ میلیون تومان اعلام شده است. رهن کامل واحد ۸۰ متری ۱۳ سال ساخت دوخوابه در حکیمیه نیز نیاز به ۴۰۰ میلیون تومان ودیعه دارد.

برای رهن کامل واحد مسکونی ۶۴ متری دوخوابه ۵ سال ساخت در نیروی هوایی ۳۰۰ میلیون تومان ودیعه و برای رهن واحد ۶۸ متری ۵ سال ساخت یک خوابه در فلاح ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان ودیعه نیاز است. در محله نواب نیز برای رهن واحد ۴۰ متری ۲۰ سال ساخت یک خوابه، مستاجر باید ۱۸۰ میلیون تومان ودیعه بپردازد.

اجاره مسکن

وضعیت نرخ‌ها در بازار اجاره

در بازار اجاره نیز، برای اجاره واحد ۲۹۵ متری نوساز ۴ خوابه در سعادت آباد به یک میلیارد ودیعه و ۸۰ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز است. اجاره واحد ۶۰ متری یک خوابه ۱۰ سال ساخت در سعادت آباد نیز نیاز به ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه دارد. در یوسف آباد برای اجاره واحد ۷۰ متری دوخوابه ۲۹ سال ساخت ۱۶۰ میلیون تومان ودیعه و ۶ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز است.

همچنین در جنت آباد شمالی نیز واحد ۸۰ متری دوخوابه ۱۷ سال ساخت با ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۵ میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده و واحد ۵۸ متری یک خوابه ۴ سال ساخت در تهرانپارس شرقی با ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی آگهی شده است. در پونک اجاره واحد ۹۰ متری دوخوابه ۶ سال ساخت ۳۵۰ میلیون تومان ودیعه و ۴ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز دارد.

واحد ۹۰ متری دوخوابه ۶ سال ساخت در پونک با ودیعه ۳۵۰ میلیون تومانی و اجاره ماهانه ۴ میلیون تومانی آگهی شده و اجاره واحد ۵۵ متری یک خوابه ۴ سال ساخت در حکیمیه به ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز دارد. همچنین مستاجران برای واحد ۷۵ متری دوخوابه ۳ سال ساخت در خیابان گرگان باید ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه بپردازند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.