ونزوئلا در دسامبر ۲۰۲۱ به نرخ تورم ۷.۶ درصد رسید تا مدعی شود که از ابرتورم عبور کرده، ابرتورمی که با رقم ۳۰۰۰ درصدی از یکسو و رکود بر بازار از سوی دیگر، جمعیت زیادی را علیرغم چهار برابر شدن حداقل دستمزد، به پایین خط فقر انداخته بود.

ونزوئلا چگونه از ابَرتورم عبور کرد؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ ونزوئلا اگرچه بر دریای نفت نشسته و زمانی نه چندان دور در حوالی چهار دهه پیش مورد حسادت مردم سایر کشورهای آمریکای لاتین بود، اما طی سال های گذشته بی قرار بوده و بالاترین نرخ تورم جهانی با ۳۰۰۰ درصد را تجربه کرده است. در واقع فروپاشی اقتصاد این کشور که زمانی ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین بوده، آن هم در شرایط غیرجنگی، از دهه ۱۹۸۰ میلادی شروع شد که قیمت نفت دستخوش تلاطم شد و کاهش یافت.

اقتصاد ونزوئلا که به فروش نفت وابسته بود و زیرساخت های آن توسعه پیدا نکرده بود طی سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۸ که قیمت نفت کاهش داشت، با مشکلاتی مواجه بود تا اینکه از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ که هوگو چاوز رییس جمهور این کشور بود، قیمت نفت روند افزایشی یافت و چاوز توانست با ملی کردن صنعت نفت، کنترل واردات و در اختیار گرفتن آن، برقراری نظام وسیع یارانه ای و پایین نگه داشتن قیمت ها برای خود محبوبیت بخرد.

ونزوئلا

راننده اتوبوس آمد


چاوز در ۲۰۱۳ از دنیا رفت و نیکولاس مادورو ۵۱ ساله که در جوانی راننده اتوبوس بوده و بعدها سابقه وزارت خارجه و معاونت اجرایی رییس جمهور را در کارنامه خود داشت، در آوریل ۲۰۱۳ با رای ۵۱ درصدی بر سر کار آمد و جانشین میراث هوگو رافائل چاوز شد.

همزمان با روی کار آمدن مادورو، از بخت او، قیمت نفت به کاهش گرایید و اقتصاد تک محصولی ونزوئلا ظرف سه سال ۳۰ درصد کوچک شد، اما این کاهش قیمت نفت با کاهش قیمت نفت در دهه ۱۹۸۰ یک تفاوت عمده داشت و آن، این بود که زیرساخت ها و ظرفیت های تولیدی ونزوئلا وجود خارجی نداشتند و وابستگی نفتی این کشور به گونه ای بود که با حذف درآمد نفتی، کشور دیگر پولی برای واردات نداشت.

مادورو به اجبار به سمت رشد عرضه پول رفت تا جایی که در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ترتیب ۶۰ و ۸۰ درصد پول ونزوئلا با رشد مواجه شد.

ونزوئلا

کاهش درآمد نفتی و افزایش قیمت دلار، سیاست مادورو را با شکست منتهی می کرد، اما رییس جمهور مادورو بر آن پافشاری داشت تا جایی که فساد هم افزایش یافت و دلیل مضاعفی بر لجام گسیختگی اقتصاد ونزوئلا شد، دلارهای دولتی توسط خود دولتی ها در بازار آزاد فروخته می شد تا قیمت اجناس به طور شگفت انگیزی بالا برود.

دولت مادورو که نتوانسته بود راهکاری برای برون رفت از این ماجرا بیابد تورم ماهانه در سال ۲۰۱۶ را به ۵۰ درصد رسانید تا اینکه فقط در ۲۰۱۸ تولید ناخالص داخلی ونزوئلا یک چهارم کمتر شد و پایه پولی رشد ۷۳ هزار درصدی یافت و ابرتورم شکل گرفت.

یک فنجان قهوه در میدان مرکزی پایتخت


اگرچه بانک مرکزی ونزوئلا اعلام آمارها را ممنوع کرد، اما بر اساس تخمین ها مانند قیمت یک فنجان قهوه در میدان مرکزی پایتخت! تورم ونزوئلا در ابتدای ۲۰۱۹ به ۴۰ هزار درصد رسید و قیمت ها به طور ماهیانه دو برابر شدند. در سال ۲۰۲۰ نیز تورم ونزوئلا به ۲۴۵۷۱ درصد رسید!

همه این اتفاقات اقتصادی، از ونزوئلا کشوری آخرالزمانی ساخته بود که حتی باید کامیون حمل گوشت را هم اسکورت می کردند تا باعث شود همگی منتظر فروپاشی آن باشند.

اما مادورو بالاخره به اصلاح سیاست های پولی روی آورد و پس از حذف ۶ صفر از واحد پولی ونزوئلا، در سال گذشته میلادی ارز ملی دیجیتالی به نام دیجیتال بولیوار را معرفی کرد تا بتواند در مقابل جنگ اقتصادی آمریکا ایستادگی کند. البته پیش از این در ۲۰۰۷ تعداد سه صفر و در ۲۰۱۸ نیز هشت صفر از واحد پولی ونزوئلا حذف شده بود.

بولیوار ونزوئلا

اما به مرور، اقتصاد ونزوئلا با کمک چین و ایران توانست در سال گذشته رشد چهار درصدی را تجربه کند و پس از ۸ سال رکود و تورم فزاینده عجیب، روندی رو به آرامش را در پیش بگیرد.

راهکارهایی برای عبور از ابرتورم


افزایش تولید نفت ونزوئلا از طریق شرکت های کوچک نفتی یکی از راهکارهایی بود که این کشور انجام داد تا بتواند تحریم های آمریکا را دور بزند. از سوی دیگر، کاهش کنترل های دولتی باعث شد که تاجران ونزوئلایی بتوانند از ارزهای خارجی استفاده کنند و قدمی در جهت تراز مثبت اقتصادی این کشور بردارند.

کاهش مخارج دولت، کاهش هزینه های بولیوار پول ملی ونزوئلا، کاهش کنترل مبادله ای برای کاهش کسری بودجه، تلاش برای کاهش فساد و از بین بردن شکاف نرخ ارز رسمی و ارز موجود در بازار از دیگر راهکارهایی بود که رییس جمهور مادورو به آنها روی آورد تا ابرتورم ونزوئلا را کنترل نماید.

بولیوار ونزوئلا

کنترل ابرتورم در ونزوئلا، مادورو را به پشت قاب های تلویزیون آورد تا اعلام کند که ونزوئلا به مسیر توسعه بازگشته و به سطح تولید یک میلیون بشکه نفت رسیده است و کشورش سال های تحریم و محاصره را پشت سر گذاشته است.

بر اساس تعریفی که فیلیپ کاگان اقتصاددان آمریکایی از ابرتورم در سال ۱۹۵۶ داشته، ابرتورم زمانی شروع می شود که تورم ماهانه بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد و خروج از این تورم هنگامی اتفاق می افتد که تورم یک سال کامل زیر ۵۰ درصد کنترل شود.

اکنون که بر اساس نظر ناظر مالی ونزوئلا که یک نهاد مستقل است، نوسان قیمت ها در ماه های اخیر نشان می دهد که ثبات در نرخ پول ملی این کشور ایجاد شده، کارشناسان اقتصادی و سیاسی خروج ونزوئلا از ابرتورم و فروپاشی را به لطف شرکت های کوچک نفتی و منابع تامین شده توسط ایران می دانند که باعث شد این کشور تولید نفت خود را دو برابر کند.

////////////////////

تهیه و تنظیم از امیر بابایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =