گمرک ایران در گزارشی تفصیلی جزئیات رویه ورود موقت کالا را منتشر کرد که بر اساس آن، ورود موقت کالا در ۹ ماه نخست سال به ۳۰۴ میلیون دلار رسید.

ورود موقت ۳۰۴ میلیون دلار کالا در ۹ ماه نخست سال

به گزارش کارآفرین نیوز، فرود عسگری سرپرست معاونت امور گمرکی گفت: در این مدت عمده اقلام ورود موقت شده شامل خاک روی برای تولید شمش روی، آخال کاغذ برای تولید مقوا، باطری قراضه برای تولید شمش سرب، نخ اکریلیک برای تولید فرش ماشینی، نخ برای تولید پرده و لوازم برقی برای تولید تابلو برق و گندم برای تولید آرد بوده است.

جزئیات رویه ورود موقت و مواد قانونی

وی افزود: ورود موقت براساس ماده ۵۱ قانون امور گمرکی برای پردازش رویه‌ای گمرکی است که کالا می‌تواند طبق آن به صورت موقت به قلمرو گمرکی وارد شود تا بعد از ساخت، تکمیل، تعمیر یا فرآوری، صادر شود.

عسگری بیان کرد: هدف از رویه ورود موقت برای پردازش، کمک به واحدهای تولیدی صادراتی در جهت افزایش صادرات از طریق کاهش قیمت تمام شده، افزایش کیفیت محصولات صادراتی، تولید محصول براساس سفارش خریدار خارجی یا از طریق مواد اولیه تامین شده از سوی خریدار خارجی است.

گمرک

سرپرست معاونت امور گمرکی اضافه کرد: بنابراین یکی از این ظرفیت‌های قانونی برای عرضه کالاهای صادراتی با کیفیت بهتر و قیمت تمام شده کمتر که امکان فعال‌تر شدن به صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی در عرصه جهانی را فراهم می‌کند استفاده از ظرفیت‌های قانونی ماده ۵۱ قانون امور گمرکی یعنی ورود موقت برای پردازش است که گمرک در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد و این اقدامات از جمله ورود موقت کالا برای پردازش در گمرک مورد استقبال واحدهای تولیدی، به‌خصوص تولیدکنندگان کالاهای صادراتی قرار گرفته است.

عسگری گفت: با وجود تلاش و اقدامات گسترده‌ای که در جهت افزایش بهره‌برداری از منابع و مواد مورد نیاز برای تولید انواع کالاهای صنعتی و اقلام مصرفی جامعه در کشور صورت گرفته است، هنوز هم حجم قابل ملاحظه ای از مواد اولیه، اقلام واسطه‌ای و کالاهای سرمایه‌ای مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی از طریق واردات تامین می‌شود و در این میان نقش گمرک به عنوان تسهیل و تسریع‌کننده فرآیند ترخیص کالاهای وارداتی برای دسترسی به‌ موقع واحدهای تولیدی به این‌گونه کالاها بسیار زیاد حائز اهمیت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =