یک کارشناس صنعت خودرو گفت: صنعت خودروسازی ایران اکنون از ظرفیت و توان لازم برای ساخت خودروهای هیبریدی و برقی برخوردار نیست و در شرایط فعلی مصرف کنندگان نیز تمایلی به پرداخت هزینه‌های گزاف در این بخش ندارند.

ظرفیت تولید خودرو هیبریدی و برقی را نداریم

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص تولید خودرو هیبریدی و برقی در ایران اظهار کرد: زیرساخت های تولید خودرو فول الکتریک در کشور وجود ندارد و اصولا مطرح شدن این بحث در حال حاضر بی معناست.

وی با تاکید بر اینکه صنعت خودروسازی ایران اکنون از ظرفیت و توان لازم برای ساخت خودروهای هیبریدی و برقی برخوردار نیست، افزود: اجرای پروژه های اینچنینی نمی تواند به توسعه و رونق این صنعت منجر شود و در شرایط کنونی فقط اتلاف وقت، هزینه و انرژی است.

این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: با توجه به اینکه کیفیت خودروهای داخلی در سطح بسیاری پایینی است و انتقادات بسیاری به آن داریم، مصرف کننده نه اعتمادی به سطح کیفی خودرو فول الکتریک ایرانی می کند و نه تمایل به پرداخت هزینه گزافی برای خرید آن دارد.

وی ابراز کرد: اگر قرار باشد خودرو هیبریدی و برقی تولید کنیم، خودروسازان طبق معمول سراغ هیبریدی شدن و برقی کردن خودروهای کنونی می روند و با کمی تغییر ظاهری آن را به بازار عرضه می کنند، این در حالی که خودرویی با طراحی ۴۰ سال پیش و سطح کیفی پایین، به هیچ وجه مناسب فول الکتریکی شدن نیست و اینکار خطرناک بوده و آسیب های جدی به دنبال دارد.

زاوه ادامه داد: بیش از اینکه به هیبریدی و برقی شدن خودروهای داخلی نیاز داشته باشیم، به ارتقای سطح کیفی خودروهای ایرانی نیازمندیم. کیفیت این خودروها قابل دفاع نیست و سالانه بسیاری از مردم به همین دلیل در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند.

تولید خودرو

وی یادآور شد: صنعت خودروسازی برای اینکه توسعه یابد و در مسیر پیشرفت قرار گیرد، در گام اول نیاز به تغییر نگاه سیاست گذار دارد. سیاست گذار باید به جای اعمال سلیقه شخصی به خواست مصرف کننده و تقویت توان تولیدکننده توجه کند.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: لازم است که سیاست گذاران صنعت خودروسازی هر چه سریعتر به آزادسازی این بازار بپردازند تا تولیدکننده رغبت به تولید محصول با کیفیت داشته باشد و مصرف کننده هم از ساده ترین حق خود که استفاده از محصول با کیفیت است بهره مند شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =