معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: با هدف شناسایی و تعیین دقیق خانه‌های خالی، ویرایش و اصلاح اطلاعات سکونتی افرادی که پیامک خانه خالی را دریافت کردند، امکان‌پذیر است.

امکان ویرایش اطلاعات سکونتی خانه‌های خالی

به گزارش کارآفرین نیوز، نخستین فهرست قطعی شناسایی شده از خانه های خالی طی روزهای گذشته و بعد از گذشت چند ماه از خوداظهاری مالکان در سامانه املاک و اسکان کشور منتشر شد و برابر اعلام وزارت راه و شهرسازی تعداد این خانه ها معادل یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد است.

پس از آنکه این لیست در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفت و پیامک مربوطه به مالکان این خانه ها ارسال شد، این سازمان در اطلاعیه ای اعلام کرد که مالکان واحدهای مسکونی خالی می توانند برای مشاهده میزان مالیات متعلقه و پرداخت آن به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان به نشانی MY.TAX.GOV.IR مراجعه کنند.

همچنین، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که مهلت پرداخت مالیات خانه های خالی تا پایان بهمن ماه سال جاری (۳۰/۱۱/۱۴۰۰) تعیین شده و در صورت عدم پرداخت مالیات تعیین شده در مهلت مقرر، نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام می شود.

اکنون نیز، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این باره اظهار کرد: با هدف شناسایی و تعیین دقیق خانه‌های خالی، ویرایش و اصلاح اطلاعات سکونتی افرادی که پیامک خانه خالی را دریافت کردند، امکان‌پذیر است و هم اکنون ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اگر هنوز خانواری وضعیت سکونتی خود را تعیین نکرده بهتر است نسبت به درج اطلاعات سکونتی خود اقدام کند، گفت: اطلاعات سکونتی بخش عمده ‌ای از افراد در سامانه املاک و اسکان وجود دارد و هنگام مراجعه به سامانه ملاحظه خواهند کرد که اطلاعات هویتی و سکونی آن‌ها در سامانه موجود است اما ممکن است نیاز به مراجعه و ویرایش داشته باشد.

مطابق اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب آذرماه ۱۳۹۹، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می‌شود و به‌ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال نخست معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه می شود.

مالیات خانه خالی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =