بازی پانزی، ترفند پانزی یا کلاهبرداری پانزی؛ هر سه به یک مفهوم است که طی آن افراد و یا حتی بانک‌ها و موسساتی برای جلب منابع و سپرده‌های بیشتر، وعده سودهای بالاتر می‌دهند ولی توان پرداخت آن را ندارند، اما آنقدر این شرایط تکرار می‌شود که سرمایه‌های مردم از دست می‌رود.

از "بازی پانزی" چه می‌دانید؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بازی پانزی عملیاتی سرمایه گذاری کلاهبردارانه است که طی آن سود سرمایه گذاران قبلی با پول های سرمایه گذاران بعدی پرداخت می شود و از طریق راه اندازی بازی پانزی، تلاش می شود با ارائه نرخ های اغواکننده سود و تحریک افراد به سرمایه گذاری، چرخه بازی برقرار بماند.

این روش که اولین بار در سال ۱۹۲۰ توسط چارلز پانزی در بوستون آمریکا معرفی شد و این شیوه به نام وی که بعدها به دلیل کلاهبرداری دستگیر شد، نامگذاری شد. این سیستم و روش به دلیل اینکه وابسته به سرمایه گذاری افراد بوده و در زمان هایی که جریان سرمایه گذاری به هر دلیلی کُند شود، امکان پرداخت سود به سرمایه گذاران قبلی وجود نخواهد داشت، در نهایت محکوم به شکست و توقف خواهد بود.

بازی پانزی؛ کلاهبرداری با پول مردم!

کارشناسان می گویند در زمانی که مروج بازی پانزی نتواند سرمایه کافی جذب کند و از این طریق امکان پرداخت سود سرمایه گذاران قبلی وجود نداشته باشد، به یکباره با منابع باقیمانده ناپدید خواهد شد. در حقیقت طرح پانزی (Ponzi scheme) یک سرمایه گذاری نیست و بازی با پول اتفاق می افتد.

طرح پانزی تا زمانی می تواند به فعالیت خود ادامه بدهد که سرمایه گذار وجود داشته باشد و یا سرمایه گذاران قبلی برای دریافت سود بیشتر و اغواکننده که از سوی مروج بازی پانزی ارائه می شود، پول های خود را در بازی پانزی قرار بدهند.

چارلز پانزی

بازی پانزی همان شیوه شرکت هرمی است؟

می توان گفت بازی پانزی با تبلیغات فریبنده شروع و به مراحل بعدی که پرداخت سودهای اولیه و جلب نظر سرمایه گذاران، ورود حجم بالایی از سرمایه گذاری، سودهای نجومی و در نهایت فروپاشی طرح پانزی است، منجر می شود. همچنین عدم شفافیت، ناشناس بودن، نداشتن مجوز، روش های عجیب دریافت پول و نبود اطلاعات افراد معرفی کننده طرح ها، از ویژگی های کلاهبرداری های پانزی است. می توان شرکت های هرمی و تشویق افراد به سرمایه گذاری هرمی را نوعی بازی پانزی دانست.

البته تفاوت هایی بین شرکت های هرمی و بازی پانزی وجود دارد. چون در شرکت های هرمی، دریافت سود مشروط به آوردن سرمایه گذار و وارد کردن فرد جدید در جریان کار است و بعضا کالایی نیز برای فروش ارائه می شود اما در بازی پانزی، مروج بازی چیزی برای عرضه ندارد.

در بعضی موارد گفته می شود که بانک ها و موسسات اعتباری نیز گرفتار بازی پانزی می شوند، به این نحو که به دلیل کمبود منابع و برای رفع این مشکل، به سپرده گذاران وعده سود بیشتر در آینده را می دهند در حالی که توان و منابع کافی برای آن وجود ندارد و تنها به جذب سپرده های جدید امید دارند. از اینرو در این حالت نیز گفته می شود، بانک ها نیز گرفتار بازی پانزی شده اند و گام های سریعی را در سقوط و ورشکستگی برداشته اند.

بنابراین زمانی که بخش واقعی اقتصاد رشد بالایی ندارد، عجیب است که تمام موسسات مالی یا بانک‌ها بتوانند سودهای بسیار بالاتر از تورم و رشد اقتصادی بدهند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این داستان آن است که آنها دچار بازی پانزی می‌شوند. یعنی برای بدتر نشدن اوضاع مجبور می شوند مرتبا نرخ سودهای بالاتری پیشنهاد بدهند و از این طریق، چرخه نابودی بانک و یلا موسسه اعتباری سرعت می گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =