­مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، گفت: راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران با ثبت رکورد جدید به رقم ۳۹ درصد افزایش یافت.

رکورد راندمان واحدهای تولید برق حرارتی شکسته شد

به گزارش کارآفرین نیوز از صداوسیما، محسن طرزطلب افزود: راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران سال گذشته با رشد بیش از چهار دهم درصدی از ۳۸.۵۶ درصد به ۳۹ درصد افزایش یافته است؛ رقمی که بیشترین میزان افزایش سالانه راندمان نیروگاه‌های حرارتی ظرف هشت سال اخیر بوده و موجب کاهش مصرف ۸۴۶ میلیون مترمکعب/لیتر سوخت معادل در سال ۹۹ شده است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش چهار دهم درصدی راندمان نیروگاه‌ها بیش از یک درصد صرفه‌جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را به دنبال داشته است، تاکید کرد: صرفه‌جویی سالانه سوخت موجب ارزش افزوده و حفظ سرمایه ملی می‌شود، بر این اساس اقدامات منجر به افزایش راندمان با حمایت‌ها و مشوق‌های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از مهمترین اهداف این شرکت است.
طرزطلب یکی از عوامل مهم دست‌یابی به راندمان یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست و افزود: واحدها در طول بهره‌برداری بعضـاً دچار اشکالاتی می‌شوند که می‌تواند بر راندمان آن‌هـا تاثیرگذار باشد که این محدودیت‌ها در زمان اجرای برنامه تعمیرات واحدها مرتفع شده و کاهش راندمان واحدها جبران می‌شود.
وی با اشاره به نقش احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دست‌یابی به راندمان ۳۹ درصدی، گفت: راندمان واحدهای گازی بزرگ به‌طور متوسط ۳۱ درصد است که با احداث واحد بخار متصل به آن‌ها و تکمیل بلوک سیکل‌ترکیبی، راندمان مجموعه به بیش از ۴۵ درصد افزایش می‌یابد. در همین راستا سال گذشته در مجموع یک‌هزار و ۹۳۶ مگاوات بلوک سیکل ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.
طرزطلب به اجرای برنامه ارتقای واحدهای گازی V۹۴.۲ اشاره کرد و افزود: اجرای عملیات ارتقا بر روی این واحدهای گازی همزمان با تعمیرات اساسی واحدها، باعث افزایش ۱۰ مگاوات در توان تولیدی و یک‌دهم درصد افزایش راندمان برای هر واحد شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =