با وجود پیش‌بینی تحلیل‌گران از اثرات ناشی از افزایش قیمت کامودیتی‌ها بر اقتصاد جهانی، اجرای سیاست‌های کووید صفر در چین به دلیل تاثیر بر میزان عرضه و تقاضای جهانی کامودیتی‌ها بر اقتصادهای کامودیتی محور نیز اثر می‌گذارد.

اثرگذاری سیاست کووید صفر در چین بر قیمت سایر ارزها

به گزارش سی ان بی سی، اجرای سیاست های کووید صفر بر ارزش ارزهای رایج بین المللی و بازار فارکس تاثیر مستقیم خواهد داشت.

استفان گالو؛ از استراتژیست های برجسته و مدیر دپارتمان بازار سرمایه اروپا در موسسه FX Strategy‌ می گوید: موج مخرب سیاست های کووید صفر چین می تواند بر پول ملی کشورهای توسعه یافته ای که اقتصادشان بر محور کامودیتی استوار است نیز تاثیر بگذارد.

گرچه قیمت کامودیتی ها در روزهای آغازین سال ۲۰۲۲، افزایش داشته است و نفت خام برنت روز چهارشنبه به بالاترین سطح قیمت از اکتبر ۲۰۱۴ (آبان ۱۳۹۳) رسید، ارزش پول رایج کشورهای کامودیتی - محور مانند کرون نروژ و دلار کانادا، استرالیا و نیوزیلند تا حدودی کنترل شد.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (جمعه اول بهمن)، قیمت دلار استرالیا ($ Aussie) با ۰.۹ درصد و دلار نیوزیلند ($ Kiwi) با ۱.۴۵ درصد کاهش نسبت به دلار سبز مواجه شد. دلار کانادا (CAD) نیز ۰.۹ درصد کاهش را تجربه کرد. نرخ برابری کرون نروژ به دلار نیز با ۰.۵۵ درصد کمتر نسبت به ابتدای سال ثبت شد.

دلار

به گزارش سی ان بی سی، انتظار می رفت با افزایش قیمت کامودیتی های بخش کشاورزی که جزو کالاهای ضروری طبقه بندی می شوند، قیمت دلار نیوزیلند نیز افزایش یابد یا با افزایش قیمت کامودیتی های فلزات اساسی، ارزش دلار استرالیا نیز رو به بالا حرکت کند. اما در عمل، با کاهش ارزش این ارزها در برابر دلار در اولین ماه سال جاری هستیم.

استراتژیست ها و تحلیل گران اقتصادی، اجرای سیاست های کووید صفر در چین را از مهم ترین عوامل موثر بر این کاهش می دانند و تاکید می کنند تغییر در میزان عرضه و تقاضای چین در بازار کامودیتی، می تواند بر نوسانات قیمتی آن ها و در نتیجه اقتصادهای کامودیتی محور تاثیرگذار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =