برابر قانون بیمه شخص ثالث، تمامی خسارت‌های وارده به خودروها بر عهده راننده مقصر نبوده و ملاک و مبنای محاسبه خسارت، قیمت خودرو است که این مبلغ بر اساس نرخ دیه و به صورت سالانه محاسبه می‌شود.

نحوه پرداخت خسارت تصادف با خودروهای لاکچری

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر بیشترین سهم انواع طرح های بیمه ای مربوط به شخص ثالث است.

دلیل این سهم بالا به قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالت در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه بر می گردد که مصوب اوایل سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی است. برابر کلیات این قانون، بیمه شخص ثالت هر فردی را که به سبب حوادث ناشی از وسایل نقلیه دچار خسارت بدنی و یا مالی شود (به استثنای راننده مسبب حادثه) مورد پوشش قرار می دهد.

طبق این قانون، در صورتی که وسیله نقلیه مسبب حادثه دارای بیمه نامه شخص ثالث باشد، جبران خسارت های وارد شده در حدود مقررات بر عهده بیمه گر است و در صورت نیاز به طرح دعوی در خصوص مطالبه خسارت، زیان دیده یا قائم مقام او دعوی را علیه بیمه گر و مسبب حادثه طرح می کند.

نحوه پرداخت خسارت خودروهای لاکچری

برابر قانون جدید بیمه، خودروها برای پوشش بیمه شخص ثالث به دو نوع متعارف و غیرمتعارف تقسیم شدند که در سال ۱۴۰۰ خودروی با ارزش بالای ۳۲۰ میلیون تومان نامتعارف محسوب می شود.

به استناد تبصره های ماده ۸ قانون بیمه مصوب سال ۱۳۹۵، تمامی خسارت های وارده به خودروها بر عهده راننده مقصر نبوده و ملاک و مبنای محاسبه خسارت، قیمت خودرو است که این مبلغ بر اساس نرخ دیه و به صورت سالانه محاسبه می شود.

بر این اساس، در صورتی که یک خودرو متعارف دارای بیمه نامه شخص ثالث با یک خودرو نامتعارف تصادف کند، مقدار خسارت وارده تا سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می شود و مابقی هزینه ها باید توسط بیمه بدنه راننده زیان دیده که مالک خودرو نامتعارف است، پرداخت شود.

این در حالی است که طبق قانون، تمام خسارت خودرو متعارف اگر از حداقل سقف تعهد مالی بیمه نامه ثالث کمتر باشد، توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می شود و اگر از این سقف بیشتر باشد، باقی خسارت با بیمه بدنه خودرو مقصر پرداخت می شود.

نحوه پوشش خسارت خودرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =