دولت سنگاپور در اقدامی ناگهانی، برای مقابله با کاهش ریسک تورمی قریب الوقوع، آغاز اجرای سیاست‌های انقباضی پولی و مالی را در این کشور اعلام کرد.

اقدام ضربتی بانک مرکزی سنگاپور برای مقابله با تورم

به گزارش سی ان بی سی، بانک مرکزی سنگاپور (MAS) اعلام کرد برای کاهش اثرات تورم موجود و آتی، از سه شنبه ۲۵ ژانویه (۵ دی) سیاست های انقباضی اعمال خواهد کرد.

در پی افزایش فشارهای تورمی در سطح منطقه که ناشی از تشدید محدودیت های موجود در زنجیره تامین جهانی است، بانک مرگزی سنگاپور اعلام کرد تدابیر ویژه ای برای کنترل شرایط اتخاذ کرده است که از ۲۵ ژانویه ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

از آنجا که اقتصادِ دولتشهر سنگاپور به دلیل وابستگی شدید به تجارت جهانی، در معرض نوسانات شدید اقتصادی ناشی از شرایط زنجیره تامین و تورم جهانی قرار خواهد داشت. روند افزایشی قیمت ها، تصمیم گیری را برای دولتمردان تمام کشورهای آسیایی دشوار خواهد کرد و اقدامات ناگهانی بانک مرکزی نیز در جهت مقابله با فشار جهانی افزایش قیمت ها صورت می گیرد.

سنگاپور

سلنا لینگ؛ مدیر دپارتمان استراتژی و تحقیقات بانک بین المللی OCBC سنگاپور می گوید: انتظار می رود بانک مرکزی بار دیگر در آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) تشدید قوانین را در دستور کار قرار دهد و این قوانین جدید، بخش کوچکی از آن اصلاحات خواهد بود. بانک OCBC از قدیمی ترین بانک های سنگاپور است و در بسیاری از کشورها مانند اندونزی (۴۱۱ شعبه) و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی فعالیت دارد.

وی تأکید کرد: اما اگر اقدامات آغاز شده با شدت بسیار، اجرایی شود، احتمال می رود موضوع تشدید مجدد سیاست های انقباضی در سال جاری منتفی شود.

آخرین باری که بانک مرکزی سنگاپور در اقدامی غیرمنتظره و ناگهانی، تشدید یا تسهیل سیاست های پولی را اعلام و اجرایی کرده بود به ژانویه ۲۰۱۵ (بهمن ۱۳۹۳) برمی گردد. قیمت جهانی نفت از نیمه دوم سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) روند کاهشی یافت و در آگوست ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) نزدیک به پنجاه درصد کاهش یافت. بانک مرکزی سنگاپور نیز در ژانویه ۲۰۱۵ در اقدامی ناگهانی، تسهیل سیاست های مالی را برای کاهش اثرات کاهش قیمت نفت اعلام کرد.

به گزارش سی ان بی سی، این اقدام دولت سنگاپور تنها یک روز پس از آن اتفاق افتاد که آمار نشان داد قیمت ها در ماه دسامبر ۲۰۲۱ نسبت به ۸ سال گذشته، با بیشترین شیب افزایش یافته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.