نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشار به خرید و فروش خودروهای خارجی در بازار داخل به ۸ برابر قیمت واقعی، گفت: آزادسازی واردات می‌تواند بازار خودرو را ساماندهی و نقدینگی و بساط دلالی را از این صنعت جمع کند.

خریدوفروش خودروی خارجی به ۸ برابر قیمت!

به گزارش کارآفرین نیوز، چند ماهی است که مسئله آزادسازی واردات خودرو در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و با اینکه طرح آن به تصویب نمایندگان رسیده اما به دلیل ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن گرفته، این مصوبه هنوز بلاتکلیف است.

این در حالی است که، کمیسیون تلفیق مجلس به تازگی و در جریان بررسی لایجه بودجه ۱۴۰۱ موافقت خود را با واردات ۵۰ هزار خودرو به کشور در سال آینده اعلام کرده است.

بر این اساس در متن پیشنهاد مصوب کمیسیون تلفیق آمده است: «به دولت اجازه داده می شود به منظور تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز اعم از قطار عادی و برقی و سریع السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راه سازی و توسعه فرهنگ حمل و نقل با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها و ارتقا مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل و نقل نسبت به واردات خودرو سواری با رعایت سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی، از محل ارز غیرصادراتی (خود یا دیگران) با نظارت بانک مرکزی، توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۵۰ هزار عدد خودروی سواری و ۱۰ هزار عدد ماشین آلات سنگین معادن و راه آهن کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال‌دار با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد اقدام نماید. سقف درآمدی این بند تا ۶۰۰ هزار میلیارد ریال تعیین می گردد».

سیدجواد حسینی کیا؛ نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز اخیرا درباره وضعیت بازار خودرو و آزادسازی واردات اظهار کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد ظرفیت بازار خودرو خالی است و اگر خودروسازان با تمام ظرفیت به تولید خودرو بپردازند هم نمی توانند آن را جبران کنند. فقط واردات خودرو می تواند این کمبود را جبران کند و به این منظور هم در بودجه سال ۱۴۰۱ آمده که حدود ۵۰ هزار خودرو باید وارد شود تا ۳ درصد به میزان عرضه کنونی اضافه شود.

وی با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضا در بازار خودرو برابر نیست، افزود: بنابراین راه تنظیم بازار این است که به میزان لازم واردات خودرو صورت گیرد. هدف از واردات، زمین زدن خودروسازان نیست و تنظیم بازار ملاک است.

واردات خودرو

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بر اساس طرح آزادسازی واردات خودرو که بارها در مجلس مطرح شده و ایرادات آن اصلاح و به تایید کمیسیون رسیده، قرار است در ازای صادرات خودرو و قطعات و خدمات نیرو محرکه و با استفاده از منابع ارزی با منشاء مشخص، این کار صورت گیرد که امیدواریم به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز برسد و به میزانی که لازم است، خودرو خارجی وارد شود تا شاهد کاهش التهابات بازار باشیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اکنون خودرو خارجی ۸ برابر قیمت واقعی در بازار داخلی خرید و فروش می شود، آزادسازی واردات می تواند این وضعیت را ساماندهی و نقدینگی و بساط دلالی را از این صنعت جمع کند و بازار به سمت تولید و اشتغال هدایت شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =