هوش مصنوعی در سالیان اخیر وارد حوزه درمان شده و به دلیل پیشرفت‌های روزافزون، می‌توان انتظار تحولی شگرف در تمام زمینه‌های پزشکی را داشت.

انقلاب هوش مصنوعی در حوزه درمان

به گزارش کارآفرین نیوز، پیاده‌سازی هوش مصنوعی بسیار پُرهزینه بوده، اما این فناوری قادر است کارهای بسیار پیچیده‌ای که برای انسان غیرممکن، پُرریسک و زمان بر است را به‌ راحتی انجام دهد. یکی از حوزه‌هایی که زمان در آن بسیار اهمیت داشته و در عین‌ حال از ریسک بالایی برخوردار است، حوزه پزشکی است.

از طرفی حوزه پزشکی یکی از حوزه‌های جذاب و با گردش مالی بالا جهت فعالیت‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود؛ لذا استارت‌آپ‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه بوده تا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، علاوه بر سهولت در خدمات پزشکی، درآمدهایی کلانی را کسب کنند.

بررسی تاریخی به‌کارگیری هوش مصنوعی در پزشکی نشان می‌دهد که انقلاب به‌کارگیری این فناوری در زمینه سلامت به سال ۲۰۱۶ مربوط می‌شود.

در این سال رایانه واتسون پرونده ۲۰ میلیون بیمار سرطان را بررسی کرد و پس از آن در طی چند دقیقه بیماری سرطان یک فرد ژاپنی را تشخیص داد. همین امر آغازگر پیشرفت فوق‌العاده در زمینه به‌ کارگیری از هوش مصنوعی در حوزه درمان و سلامت بود که در ادامه به چند مورد از این موارد اشاره می‌شود.

دستیار توان‌بخشی

در سال‌های اخیر به دلیل افزایش سکته‌ها مغزی، تصادفات و.... افراد زیادی با چالش تحرک مواجه شده‌اند. همین امر سبب شد پژوهشگران به دنبال راهکاری برای توان‌بخشی در بیماران باشند.

پیشرفت‌های این حوزه امروزه به جایی رسیده که ربات‌های توان‌بخشی به یکی از موضوعات اصلی متخصصین هوش مصنوعی تبدیل شده است و در کشورهای مختلف تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه صورت‌ گرفته است.

هوش مصنوعی و توانبخشی

حضور مجازی

شرایط مربوط به آب‌ و هوا، مشکلات تغذیه‌ای، گسترش بیماری‌ها و ... روند بستری افراد در بیمارستان‌ها را افزایش داده است. از سوی دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی، در بسیاری از خانواده‌های تمامی اعضا مشغول به کار بوده و در صورت بیماری یک فرد از اعضای خانواده، امکان مراقبت برای سایر اعضا وجود ندارد.

هوش مصنوعی در پزشکی

از سوی دیگر در صورت فراهم بودن شرایط برای مراقبت، اطلاعات پزشکی افراد نیز محدوده است. نکته دیگر این بوده که مراجعه به پزشکان متخصص نیز به دلیل شرایط اقتصادی و فواصل مکانی محیا نبوده است.

ورود هوش مصنوعی در این حوزه تحول شگرفی ایجاد کرد به‌ گونه‌ای که امکان ویزیت توسط پزشکان از راه دور محیا شد. علاوه بر این پزشکان با ربات‌های از راه دور در بیمارستان‌ها قادر به برقراری ارتباط با بیماران و کارکنان هستند.

جراحی با حداقل تهاجم

برش‌های جراحی باز سبب ایجاد زخم‌های بزرگ و دردناک می‌شود، از سوی دیگر مدت‌زمان بهبود زخم را نیز افزایش می‌دهد همین امر سبب شده که تمایل به جراحی با تکنیک‌های که برش کوچکی بر روی بدن ایجاد می‌کند، بیشتر شود.

این تکنیک که جراحی با حداقل تهاجم نام‌گذاری شده است، سبب کاهش ازدست‌رفتن خون در بیمار می‌شود. نرم‌افزارها و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها سبب توسعه سیستم‌های رباتیک، واقعیت افزوده، تصویربرداری و حسگرهای پیشرفته شده است و همین امر جراحی با حداقل تهاجم را افزایش داده است، از سوی دیگر عمل‌های جراحی با ریسک بالا به‌سهولت انجام می‌شود.

پزشکی با هوش مصنوعی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =