هر روز جنبه‌های گوناگونی از ورود هوش مصنوعی و پردازش ابری به ابعاد مختلف زندگی رونمایی می‌شود که این بار روبوتراک‌های فوق سنگین، شگفتی ساز این عرصه شده‌اند.

روبوتِراک؛ رویایی که به حقیقت پیوست

این روزها باربری بدون راننده از موضوعات مهم و داغ دنیای فناوری است. بسیاری از شرکت ها، به سراغ تولید خودروهای خودران سبک وزن رفته اند اما تولید کامیون های خودران، جسارتی فراتصور می طلبد. حالا وایمو پا را فراتر نهاده و به تولید کشنده های خودران فکر می کند.

وایمو (Waymo)، بخش استارتاپی خودروهای خودران شرکت الفَبِت (Alphabet) است که بر تولید کامیون های نیمه خودران متمرکز است و این بار با همکاری جِی بی هانت (J.B.Hunt)؛ غول عظیم باربری جاده ای، پروژه تولید کشنده های خودران را به جاهای امیدوار کننده ای رسانده است.

الفبت؛ غول فناوری است که شرکت گوگل نیز بزرگترین زیرمجموعه آن است و پیشتر پروژه روبو تاکسی را آغاز کرده است، از موفقیت های نسبی در پروژه روبوتراک های غول پیکر خبر داده است.

Waymo

شرکت وایمو (Waymo) در سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود متخصصان رباتیک شرکت اسباب بازی سازی اَنکی (Anky) را که همگی از نخبگان فارغ التحصیل استنفورد و اِم آی تی (MIT) هستند، را به استخدام درآورده است. مدیران وایمو اعلام کردند از آنجا که این متخصصان، همه در تولید ربات های کوچک اسباب بازی تبحر دارند می توانند در ساخت خودروهای خودران نیز انقلابی به پا کنند.

حالا انگار پس از سه سال، ادعای وایمو در حال تبدیل شدن به واقعیت است:

افزایش تقاضا برای خدمات حمل و نقل و کاهش تعداد رانندگان ماهر کشنده های غول پیکر و فوق سنگین، موجب شد بسیاری از استارتاپ ها و شرکت های فعال در حوزه حمل و نقل هوشمند به فکر تولید کشنده های خودران بیفتند.

چارلی جَت؛ مدیر بخش تجاری سازی کامیون ها و کشنده های وایمو می گوید: جی بی هانت؛ شریک استراتژیک ما در سرمایه گذاری و تحقیقات بخش لجستیک توانسته مسیر را برای رونمایی سریع تر از این کشنده ها هموارتر کند.

وایمو در حال حاضر ۵۰ کشنده و کامیون فوق سنگین تولید کرده است که از فناوری هوش مصنوعی (AI) و پردازش ابری (CC) بهره می برند، به لیزر لایدر (سنجش از راه دور)، رادار و دوربین های پیشرفته مجهز شده اند و برای تست های اولیه، راننده ای ماهر در آن حضور دارد تا در صورت ضرورت بتواند اقدام مقتضی انجام دهد.

ماه گذشته استارتاپ TuSimple تست بدون راننده یکی از کامیون های سبک را انجام داد که هیچ راننده انسانی در آن حضور نداشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =