اوضاع غبارآلود بازار سهام غول‌های فناوری پیش از انتشار گزارش مستند این شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران بزرگ را دچار سردرگمی کرده است.

روزهای ناخوش سهام غول‌های فناوری

به گزارش سی ان بی سی، شرکت های تریلیون دلاری، گزارش درآمد سالانه خود را برای انتشار نهایی آماده می کنند. به نظر می رسد ژانویه ۲۰۲۲، بدترین ژانویه غول های فناوری پس از سال ۲۰۰۸ باشد که موجبات رویگردانی سرمایه گذاران بزرگ از این بازار را فراهم کرده است.

قرار است ۲۶ ژانویه (چهارشنبه)، شرکت تسلا و ۲۷ ژانویه، شرکت اپل، گزارش میزان درآمد سالانه خود را منتشر کنند. گزارش درآمدی آمازون، متا و الفبت هم هفته آینده انتشار خواهد یافت.

به گزارش سی ان بی سی، در میان غول های تکنولوژی دنیا، مایکروسافت اولین شرکتی است که دیروز ۲۵ ژانویه، گزارش درآمدی خود را منتشر کرد. این گزارش حکایت از آن دارد که ارزش سهام این شرکت، در همین مدت گذشته از سال جدید میلادی بین ۹ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است.

سهام فناوری

اما شواهد نشان می دهد رفتار و دیدگاه سرمایه گذاران برجسته در میانه این سراشیبی قیمت تغییر نکرده است.

چرخش و تغییرات دنیای دیجیتال هنوز در مراحل ابتدایی است و دهه ها پیشرفت و توسعه چشمگیر در پیش است. این تغییرات می تواند از استفاده از خودروهای الکتریکی و افزایش تقاضا برای لوازم و اقلام الکتریکی اینترنتی را در برگیرد تا ظهور اقتصاد کریپتویی و متاورس. پردازش ابری (CC) و هوش مصنوعی (AI) در همین زمان کوتاه نشان داده اند می توانند تحول عظیمی در صنایع مختلف در سالهای آتی ایجاد کنند. با این تفاسیر، به نظر می رسد نقش سرمایه گذاری های کلان در حوزه امنیت سایبری، بسیار ضروری به نظر می رسد.

به گزارش سی ان بی سی، سرمایه گذاران بزرگ، فشارهای تورمی را در آستانه بازگشایی بازارها رصد می کنند و منتظر تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در آمریکا هستند، این در حالی است که ارزشِ بازار سهام پاندمی مانند Peloton، Zoom و Netflix نیز روند نوسانی خود را همچنان ادامه می دهد. به طور مثال، سهام نتفلیکس نسبت به نوامبر ۲۰۲۱، کاهش قیمت ۵۰ درصدی را تجربه کرده است.

سهام "پاندمی" (Stay-at-home stocks)؛ واژه جدیدی است که در گفتگوهای فعالان بازارهای بورس جهانی شنیده می شود و به سهامی اطلاق می شود که به رغم تشدید محدودیت های پاندمی، رشد چشمگیری را تجربه کرده اند مانند Zoom که در چند ماه اول آغاز پاندمی، حدود ۱۰۶ درصد در مدت کوتاهی رشد کرد. سال گذشته یورونیوز در گزارشی مایکروسافت، آمازون و همچنین علی بابا (Alibaba) را در زمره سهام پاندمی نام برده بود.

استارت ناخوشایند غول های فناوری

تحلیل گران، این فصل را مهمترین فصل درآمدی برای دنیای تکنولوژی می دانند و معتقد هستند دنیا به دریافت اخبار مثبت و امیدوارکننده از سوی پیشگامان تکنولوژی نیازمند است.

به گزارش سی ان بی سی، در سه هفته گذشته از سال نوی میلادی، سرمایه گذاران روی خوشی به سهام بازار تکنولوژی نشان نداده اند. شاخص نزدک حدود ۷.۶ درصد در هفته گذشته ریزش داشت که شدید ترین شیب ریزشی این بازار از سال ۲۰۲۰ محسوب می شود.

در سال ۲۰۲۲ نیز شاخص نزدک تاکنون حدود ۱۲ درصد ریزش داشته که بدترین آمار برای بازه زمانی ۱۵ روزه از سال ۲۰۰۸ به بعد به شمار می آید.

به گزارش سی ان بی سی، مدیران شرکت های سرمایه گذاری می گویند: پیش بینی ها از افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران را به سمت سهام کم ریسک سوق داده است. سرمایه گذاران در این مواقع، سهامی را بررسی و رصد می کنند که از افزایش نرخ بهره، منتفع شود مانند بانکداری تجاری، حسابداری، بیمه، مدیریت سرمایه و کارت های اعتباری.

سرمایه گذاران بر این باورند که افزایش نرخ بهره بر سهام رشدی به ویژه صنعت تکنولوژی، تاثیر منفی خواهد گذاشت. غول های تکنولوژی که بیشتر بر اساس رشد درآمدی مورد توجه بوده اند بیشتر از شرکت هایی که سودآوری، عامل اصلی جذابیت سرمایه گذاری آنها بوده است از این شرایط، آسیب می بینند.

سهام رشدی (Growth Stocks) به سهامی گفته می شود که بازدهی بیش از انتظار در مدت زمانی معین نسبت به سایر سهام داشته اند و سرمایه گذاران به میزان درآمد و فروش آتی شرکت نگاه می کنند. در مقابل این نوع سهام، سهام ارزشی (Value Stocks) قرار دارد که سرمایه گذاران به ارزش فعلی شرکت توجه می کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =