قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران طی دی ماه سال جاری با افزایش نسبت به ماه قبل به ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان رسید که نسبت به دی ماه سال گذشته، ۲۰.۳ درصد رشد یافته است.

قیمت هر متر مربع مسکن در تهران ۳۲.۹ میلیون تومان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی با انتشار جزییات تحولات بازار مسکن تهران در دی ماه سال جاری، از معامله ۹ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در تهران طی ماه نخست زمستان ۱۴۰۰ خبر داد. این تعداد معامله مسکن نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۵ و ۱۷۹.۳ درصد افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران، ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۰.۳ درصد رشد نشان می دهد.

در عین حال، رشد قیمت مسکن در تهران در مقایسه با رشد نقطه به نقطه دی ماه سال گذشته که معادل ۹۸.۳ درصد بوده، کمتر شده که نشان دهنده کُند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

سهم واحدهای تا ۵ سال ساخت از کل معاملات انجام شده در دی ماه امسال ۳۳.۶ درصد بوده که بیشترین سهم را در آپارتمان های معامله شده داشته است. در دی ماه امسال، سهم معاملات واحدهای با سن ۶ تا ۱۰ سال، ۱۱ تا ۱۵، ۱۶ تا ۲۰ و بالای ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

در منطقه ۵ تهران بیشترین میزان مبایعه نامه با سهم کل ۱۴.۸ درصد به ثبت رسیده و در مناطق ۱۰ و ۴ نیز ۱۰ و ۸.۸ درصد کل مبایعه نامه ها به امضاء رسیده است.

بیشترین قیمت به ثبت رسیده برای هر متر مربع واحد مسکونی در دی ماه مربوط به منطقه یک با ۷۰ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان و کمترین نیز در منطقه ۱۸ با ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۱۷ و ۲۸.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

سهم واحدهای کمتر از ۸۰ متر در معاملات دی ماه سال جاری به میزان ۵۸.۵ درصد بوده و ۶۲.۵ درصد کل واحدها نیز با قیمتی کمتر از متوسط ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان فروخته شد. همچنین ۴۸.۹ درصد از معاملات نیز برای واحدهای با ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان بوده است.

در بخش اجاره نیز در تهران و کل مناطق شهری کشور در دی ماه امسال، به ترتیب ۵۰.۷ و ۵۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد اتفاق افتاده است.

قیمت مسکن در تهران در دی 1400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =