بسیاری از کشورها، اتخاذ تصمیمات مهم اقتصادی را چند ساعت دیگر به تعویق انداخته‌اند تا کنفرانس خبری رییس فدرال رزرو پایان یابد.

چشم بازارهای جهانی به نشست فدرال رزرو دوخته شد

چند ساعت است که بسیاری از تصمیم گیری ها در عرصه بین الملل به انتشار گزارش نشست فدرال رزرو موکول شده است. ساعت دو عصر ۲۶ ژانویه به وقت آمریکا (۱۷:۳۰ چهارشنبه به وقت تهران)، سیاست های فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره اعلام می شود و کنفرانس خبری جروم پاول نیم ساعت پس از انتشار گزارش نهایی تصمیمات برگزار خواهد شد. امروز بسیاری از بازارهای جهانی، در تردید و نوسان به سر می برند.

بر اساس پیش بینی های تحلیل گران، انتظار می رود فدرال رزرو (Fed) با افزایش نرخ بهره از ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)، سیاست های ضد تورمی خود را به صورت رسمی تری آغاز کند و ریسک اقتصادی ناشی از تداوم پاندمی و نوسان بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

فدرال رزرو

به گزارش رویترز، نشست دو روزه فدرال رزرو که از ۲۴ ژانویه (۴ دی) آغاز شده است امروز با انتشار بیانیه تصمیم فدرال رزرو نسبت به افزایش یا عدم تغییر نرخ بهره به کار خود پایان خواهد داد. اصلاح شدید بازارهای سهام آمریکا موجب شده است اقتصاد بین الملل برای سرمایه گذاری و تصمیمات کوتاه یا میان مدتی، چشم انتظار انتشار نتایج این نشست دو روزه باشد.

تورم فعلی، اولین چالش تورمی فدرال رزرو در یک دو دهه اخیر میلادی است که تا این حد، جدّی و تاثیرگذار ظاهر شده است. در دو سال گذشته، تصمیمات و اقدامات فدرال رزرو در راستای تسهیل شرایط اتخاذ شده است تا مواجهه با اثرات اقتصادی و مالی ناشی از پاندمی را آسان تر سازد.

به گزارش رویترز، با ثبت افزایش ۷ درصدی شاخص بهای مصرف کننده که بالاترین رقم از سال ۱۹۸۲ به بعد محسوب می شود، فدرال رزرو بررسی شرایط افزایش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار داده است.

تحلیل گران پیش بینی می کنند سخنان جروم پاول امروز با لحن شاهین وار (Hawkish) بیان شود. شاهین ها در دنیای اقتصاد بین الملل به کسانی اطلاق می شود که طرفدار سیاست های پولی و مالی سخت گیرانه تر و افزایش نرخ بهره به منظور کنترل تورم موجود هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =